Най-големият производител и износител на американски втечнен природен газ Cheniere Energy, очаква връщането на руския газ в Европа като част от "голямата сделка" между Русия и САЩ, но все още се затруднява да предвиди кога може да стане това във времето. Това заяви ръководителят на компанията Джак Фаско.

"В течение на времето имахме предположение за известно възобновяване на доставките на руски газ по тръбопроводите. Смятаме, че това може да бъде част от голямата сделка. Когато това се случи, както всички вече се досетиха, ще бъде отделено много време за инфраструктурни въпроси.

След това ще има правни въпроси, всякакви арбитражи и регулаторни въпроси, които трябва да бъдат решени. Но не очакваме "Газпром" никога повече да не доставя газ за континентална Европа по тръбопроводи. Кога ще се случи това, можем само да гадаем", каза той.

Междувременно Брюксел скоро ще се опита да прокара предложенията си за забрана на доставките на руски газ за Европа, "които всъщност са се увеличили през 2024 г. в сравнение с 2023 г., заради втечнения природен газ и очевидно ще намалеят като цяло през тази година поради прекратяването на доставките по тръбопроводи през Украйна", добави Фаско.

ЕС планира напълно да се откаже от руския газ до 2027 година

ЕС планира напълно да се откаже от руския газ до 2027 година

През юни ЕК може да предложи забрана за сключване на нови сделки с Русия

Наскоро Reuters, позовавайки се на свои източници, съобщи, че Русия и САЩ вероятно вече обсъждат варианти за връщане на руските газови доставки в Европа.

По-рано европейският аналитичен център Bruegel съобщи, че за 2024 г. Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС след Норвегия - с 54,45 млрд. куб. м, изпреварвайки САЩ. По-конкретно, през миналата година доставките на руски втечнен природен газ за ЕС са се увеличили до рекордните 21,5 млрд. куб. м. До 2022 г. ЕС купуваше около 40% от своя газ от Русия. През 2023 г. този показател спадна до около 15%, но през 2024 г. отново започна да расте и достигна почти 19%, което предизвика остри критики от страна на Брюксел.

Цената на вносния газ за Европа стана по-висока от тази за Азия - за първи път от 2 години

Цената на вносния газ за Европа стана по-висока от тази за Азия - за първи път от 2 години

ЕС вече внася повече втечнен газ, за сметка на тръбопроводния