„Дянков не може да изпълни дори план "Б" за бюджета", предупреждава от първата си страница „Сега"
Тази година хазната вероятно няма да събере дори снижените с 2 млрд. лв. приходи след актуализацията на бюджета. Към края на юни не се забелязва подобрение на събираемостта, става ясно от месечния бюлетин за изпълнение на бюджета. Сметките показват, че ако се върви с тези темпове, изоставането към края на годината вероятно ще е между 300 млн. лв. и 500 млн. лв.
План "Б" за приходите, който стана факт с актуализацията, е изпълнен едва на 45.6% към края на първото полугодие. По това време на годината изпълнението обикновено е над 50%, ако не броим кризисната 2009 г.
Заложеното отсега изоставане на приходите в края на годината ще стигне 300-400 млн. лв. при реалистичния сценарий или 500 млн. лв. при по-лошо развитие на икономиката, твърдят финансови експерти. За същото още преди актуализацията предупреди и опозицията. Финансовият министър Симеон Дянков обаче се кълне, че ще си събере заложените приходи и няма да се стигне до втора актуализация до края на 2010 г.
Най-сериозно неизпълнение ще има при акцизите. Още преди 3 месеца шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов предупреди, че заложените в новия вариант на бюджета 3.9 млрд. лв. приходи от акцизи няма как да се съберат. Тогава той каза, че по обективни причини в най-добрия случай ведомството му ще събере 3.5 млрд. лв. Депутатите обаче не отчетоха позицията му при гласуването на актуализацията и му заложиха изкуствено завишен план.
От януари до юни в хазната са влезли близо 1.5 млрд. лв. от акциз, а за да се изпълни нереалистичният план, за второто полугодие митниците трябва да намерят отнякъде още 2.4 млрд. лв. Проблемът е, че Танов получи лошо наследство от предишната власт, защото се наложи да връща на бизнеса огромни суми надвзет акциз - 327 млн. лв. Другият проблем е спадът на потреблението. Търсенето на легални цигари е паднало с рекордните 36%, отчитат от МФ. Каквито и строги мерки да се взимат срещу укриването на акциз при търговията с горива, алкохол и цигари, огромният недостиг на пари няма как да се навакса.
Още от статията на „Сега"
„Кризата продължава да яде приходите на фирмите", съобщава от първата си страница „Дневник"
Кризата все още е тук и продължава да свива приходите на българския бизнес. Това показват отчетите на публичните компании за второто тримесечие на годината. Дори и в сектори, които се смятаха за по-защитени от стагнацията - като хранително-вкусовия, има спад на продажбите.
Като цяло обаче намалението забавя темп в сравнение с първото тримесечие. Задълбочава се и тенденцията фирмите да свиват разходи, включително и за заплати, което стабилизира крайните им резултати.
Данните от отчетите потвърждават и очакванията на експерти за второто тримесечие. Вчера от Центъра за икономическо развитие прогнозираха, че брутният продукт ще се свие с 1% (виж вдясно).
На фона на общата стагнация продължава доброто представяне при износителите. Финансисти обаче очакват темповете, с които растат техните продажби, да се забавят.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Бойко прави Златна урна за Кръстителя", информира от първата си страница „Стандарт"
Урна от сребро и злато ще съхранява светите мощи на Йоан Кръстител в Созопол. Изящният реликварий е поръчан специално от премиера Бойко Борисов, научи "Стандарт". Урната е личен ктиторски дар. Борисов я плаща със свои пари. Мощехранилницата се изработва по всички правила на канона и е богато украсена с образи на светци и кръстове, поясни министърът на българите в чужбина Божидар Димитров. Ковчежето се прави в Пловдив, очаква се днес да бъде донесено в София. Вероятно Борисов сам ще занесе дара си в Созопол, където се пазят мощите. Те все още са затворени в сейфа на полицията.
Държавна помощ, с която да се реставрира църквата "Св. св. Кирил и Методий" в Созопол, обсъжда кабинетът утре. Борисов се обадил на кмета Панайот Рейзи и го поканил на заседанието на министрите, съобщи градоначалникът.
Още от статията на „Стандарт"
„Приемат студенти с изпит по skype", информира от първата си страница „Монитор"
Кандидат-студентите вече могат да държат изпит за университет по „Скайп" - култовата програма за чат в интернет. Модерната технология е въведена от Нов български университет (НБУ) и важи за кандидати, които са в чужбина и не могат да се върнат у нас в деня на входния тест по общообразователна подготовка - „ТОП-тест".
Трима нашенци от Австрия и Гърция са първите, изпитали успешно екстравагантния метод на прием, разказаха от ръководството на университета. Според правилата кандидатите за изпит по „Скайп" трябва да попълнят електронен формуляр, в който освен личните си данни да посочат и извънредната причина за отсъствие в деня на изпита.
В уречения час за попълване на теста кандидат-студентът е длъжен да включи програмата „Скайп" и видеокамера. В същото време пред компютър в сградата на НБУ сяда специално назначен квестор, който да следи за преписване през цялото време на изпита, обясниха от ръководството на висшето училище.
Като друго правило за сигурност е проверка на IP адреса - индивидуален номер, различен за всеки компютър, както е и при автомобилите. По комбинацията от цифри експертите по информатика могат да проверят през мрежата дали тестът наистина се попълва от чужбина или от България.
Преди попълването кандидатът за висше показва личната си карта пред камерата и след пълното сравняване на данните започва да попълва електронния формуляр с въпросите. Ако по време на теста човекът стане от компютъра и излезе от обхвата на камерата за повече от 10 секунди, работата се анулира. Дистанционното явяване на тест през интернет може да са използва само веднъж в рамките на една кампания, гласи правилникът за кандидатстване.
Още от статията на „Монитор"
„Газовата ни връзка с Турция слага началото на "Набуко", съобщава от първата си страница „Класа"
Газовата връзка между България и Турция ще бъде построена така, че чрез нея да може да се постави началото на газопровода „Набуко". Това каза вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По думите му идеята е била предложена и одобрена от консорциума за европейския газопровод „Набуко газ пайплайн интернешънъл".
Тръбата ще бъде изградена с по-голям капацитет, за да може освен доставки у нас по нея да се пренася и природен газ за „Набуко". Така за строителството на връзката страната ни може частично да получи пари от европейския план за възстановяване, откъдето очакваме да отпуснат 200 млн. евро за европейския проект. Газопроводът трябва да е с капацитет 31 млрд. куб. м газ годишно, а в консорциума за проекта участват Българският енергиен холдинг, турската „Боташ", румънската „Трансгаз", унгарската МОЛ, австрийската OMV и германската RWE.
Проектът за газовата ни връзка с Турция досега се подготвяше от БЕХ, а самата тръба трябва да може да пренася синьо гориво и в двете посоки. Чрез този газопровод страната ни може да получава гориво от терминала за втечнен природен газ „Мармара Ереджлиси".
До края на 2011 г. пък се очаква да бъде изградена междусистемната газова връзка на България с Румъния, каза Трайков. Проблеми обаче има със строителството на връзката с Гърция.
До 2,5 млрд. куб. м компресиран природен газ годишно могат да се внасят у нас от Азербайджан през Грузия и Черно море, предстои предпроектно проучване. Отделно правителството ще стартира и проучванията за добив на шистов газ на пет места у нас.
Като цел за следващата година управление Трайков обеща за АЕЦ „Белене" или да се намерят инвеститори, или „темата да бъде затворена". Той заяви, че Сърбия иска да закупи дял от около 1% в бъдещата централа. До края на месеца трябва да е ясен и консултантът за намиране на стратегически инвеститор в проекта.
Още от статията на „Класа"
„Кога и как можем да "вържем" прилични пенсии", разяснява за „Сега" икономистът Владимир Каролев
"Днес никой не поставя под съмнение икономическата, социалната и политическата необходимост от спешно реформиране на системата за пенсионно осигуряване... Отлагането и забавянето на реформата не я прави по-ненужна, а само по-болезнена."
Цитатите са от правителствен документ - "Стратегия за пенсионната реформа в България" от ... 19.07.1999 г. Дежа вю...
11 години по-късно горните констатации са съвсем актуални. И като че ли нищо не е мръднало. А промени има - от 2000 г. насам пенсионната система има втори и трети стълб - допълнително задължително и доброволно осигуряване, възрастта за пенсиониране порасна от 55 г. и 6 месеца (2000 г.) на 60 години за жените и от 60 г. и 6 месеца на 63 години за мъжете. Увеличи се и коефициентът на заместване на доходите отпреди пенсионирането - от 38.6% на 45.1% през 2009 г. Но системата отново е в прединфарктно състояние. Защото тя е от типа "разходопокривна" и може да работи само ако пенсиите винаги са ниски и/или работещите са много повече от пенсионерите, и/или ако хората живеят много малко след пенсионирането си. Моделът, роден в Прусия през 1889 г. по времето на Ото фон Бисмарк, въвежда данък върху труда, който трябва да гарантира еднаква фиксирана пенсия на всеки, навършил 65 г. По онова време средният прусак преживявал 45 години. Е, ако сега НОИ обещае големи пенсии за всички българи, навършили 90 години, то сигурно ще си изпълни обещанието.
Една от гръмко прокламираните реформи в предизборната програма на ГЕРБ беше пенсионната. В началото на 2010 г. реформата уж тръгна, но след първото скърцане със зъби на синдикалните лидери министър Тотю Младенов, бивш профсъюзен началник, се предаде. Под натиск от Европейската комисия през последния месец ГЕРБ отново се замисли и разприказва за неотложни промени. По темата се изказват както министри, така и депутати, а коментарите са толкова разнопосочни, че както казва един ексцентричен тв коментатор - слушам и не вярвам на очите си.
Светлана Ангелова, член на парламентарната комисия по социална политика, заяви, че няма да има увеличение на осигурителните вноски, а от 1 юли 2011 г. осигурителният стаж и за жени, и за мъже ще се увеличи с 3 години. На следващия ден синдикатите бойкотираха заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, посветено на пенсионната реформа. Министър Тотю Младенов веднага отстъпи - вдигането на стажа ще е плавно, а не рязко с 3 години, а освен това ще има покачване на осигуровките - от 2012 г. Синдикатите, вечно недоволни, поискаха среща с премиера Борисов.
Още от статията на „Сега"
„Кабинетът се отметна от основни осигурителни промени", информира „Дневник"
Правителството се отказва от подготвените от министерството на труда предложения за реформа в осигурителната система, чиято цел беше да ограничи злоупотребите с изтичането на средства. Това стана известно в понеделник - два дни преди новите текстове в Кодекса за социално осигуряване да влязат в Министерския съвет.
След като миналата седмица министърът на труда Тотю Младенов изостави предложението на създадения от него консултативен съвет за увеличаване на осигурителния стаж с 3 години от 1 юли 2011 г. и лансира схемата за плавно увеличение, вчера се разбра, че управляващите се отказват и от въвеждането на лихвена ваканция, както и от идеята повишаването на пенсиите да зависи от ръста на брутния вътрешен продукт (БВП).
В законопроекта няма да намери място и задължението за самоосигуряващите се да правят вноски върху минималния осигурителен доход (420 лв.). Според управителя на НОИ Христина Митрева този текст е щял да намали злоупотребите, но правителството се отказало от него, защото търсело "консенсусни решения".
За поредната смяна на курса в пенсионната реформа на кабинета съобщи Митрева на пресконференция в понеделник. Отлагането на текстовете беше потвърдено и от Тотю Младенов в интервю за вестник "24 часа". Всички предложения срещнаха отпор сред синдикатите, опозицията и работодателите още преди официалното им обсъждане.
Липсата на яснота в намерението на управляващите също беше разкритикувана от опозицията. "Противоречивите сигнали за промените в пенсионната реформа не са добър знак", каза пред "Дневник" Хасан Адемов (ДПС), зам.-председател на социалната комисия в парламента.
"Ако правителството си мисли, че ще има пълно съгласие по толкова болезнени промени, това няма да се случи. Трябва да се вземе решение и да се върви напред, а не като в аржентинско танго - две напред, една назад", добави той.
Още от статията на „Дневник"
„Възстановяването на икономиката се забавя, растеж е възможен в края на 2010 г.", обобщава „Класа"
„Възстановяването на българската икономика се забавя и трябва да влошим някои от предишните си прогнози. За годината като цяло се очаква слаб спад, макар и близо до нулата", заяви Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), при представянето на тримесечния доклад „Икономиката на България - юли 2010 г.".
И за второто тримесечие на т.г. ще бъде регистрирано намаление на БВП с около 1%. Понижението през първите три месеца беше 3,6%. Едва когато у нас бъдат регистрирани едновременно значително забавяне на спада на годишна база и растеж спрямо предходното тримесечие, може да се говори, че се отлепяме от дъното.
В основните световни икономики вече е налице растеж - както спрямо предишно тримесечие, така и на годишна база. Чак на третото или четвъртото тримесечие с три поредни ръста на тримесечна база се появи растежът в Белгия, Чехия, Германия, Франция, Малта, Холандия, Швеция, Швейцария, Япония. След два, но по-значителни ръста на тримесечие в Италия, Унгария, Австрия, Португалия и САЩ беше регистриран и ръст на годишна база. Този 3-4-тримесечен лаг във времето показва, че ако българската икономика съумее да постигне ръст през третото и четвъртото тримесечие, може да се надяваме на ръст на годишна база в края на годината, анализират от ЦИР.
Външнотърговският стокообмен е нараснал с 10% за 5 месеца
Нарастването на износа от ноември м.г. насам показва, че ръстът на промишлените продажби е устойчив. Спадът на добавената стойност в строителството се задълбочи и достигна 13,1%. Прогнозата е, че този срив в сектора е преодолян заради повечето инженерни поръчки. При гражданското строителство обаче не се забелязва съживяване. Продължава спадът в търговията, а най-сериозен е в отрасъл „хотели и ресторанти".
Тенденцията на свиване на дефицита по текущата сметка се запазва и през 2010 г. За първите пет месеца минусът е 708,9 млн. евро, или 2% от БВП, и е над три пъти по-нисък от недостига преди година. Това се дължи на намалението на дефицита по търговското салдо - с 814,7 млн. евро, което е 3,5% от БВП. Година по-рано беше 6,1% от БВП.
Външнотърговският стокообмен за първите 5 месеца на 2010 г. нараства с 10 %, особено активна е търговията през април и май. Търговското салдо, макар и на минус - 1585,8 млн. евро, е значително по-малко от регистрираното през същия период на 2009 г.
Възстановяването на европейските икономики и бързото развитие на някои азиатски страни откриват добри възможности за нашата машиностроителна продукция.
Още от статията на „Класа"
„Бойко спестил 1 млрд. лв. от „Тракия", пише „Монитор"
Един милиард лева е спестило правителството на Бойко Борисов от доизграждането на магистрала „Тракия". Равносметката направи лично премиерът Бойко Борисов, който вчера направи първата копка на Лот 3 на аутобана от Нова Загора до Ямбол.
Един милиард е разликата между мен и тези, които се возеха в правителствени мерцедеси, учеха в чужбина и ми казваха, че капитализмът е гнил, а социализмът е вечен, заяви в Нова Загора, преди да разбие със замах бутилка шампанско в кофата на чисто новия багер, премиерът по повод отправените срещу него в неделя нападки. Той влезе в задочен спор с предшественика си Станишев заради казаното от него на Бузлуджа, че „не се гаси туй, що не гасне". Борисов добави, че се гордее, че е пожарникар и че както в авиацията няма некацнал самолет, така няма и неизгасен пожар. По думите му разликата от 1 млрд. между „пожарникаря от Банкя и социалистически храненици, изпращани в чужбина с държавни пари", са спестени от джоба на българските данъкоплатци. Борисов разясни, че се е предвиждало проектът за концесия на автомагистралата на тройната коалиция да бръкне в джоба на българите с 550 млн. евро, или 1,1 млрд. лв. Сега за същия този проект от бюджета били заделени само 100 млн. лв., а останалите били осигурени по европейската програма „Транспорт". Искам да кажа на всички, дето бяха на Бузлуджа, че докато техните протежета се учеха с народни пари по чужбина, аз съм гасил пожари. И не се срамувам от това. Да аз съм пожарникарят от Банкя. И за разлика от правителството на тройната коалиция сега ще построим автомагистрала „Тракия" с 1 млрд. лв. по-евтино. Това е разликата между мен и Станишев - 1 млрд. лв., повтори Борисов.
В личен разговор с Димитрис Кутрас, президент на фирмата строител „Актор", премиерът му казал, че правителството ще следи редовно за качеството и графика за изпълнение на строежа. Двуседмичното забавяне на част от строителните дейности се дължало на жътвата. Никой не е по-голям от хляба, но имаме уверенията, че времето ще бъде компенсирано, посочи министър-председателят и допълни, че е постигнато споразумение с изпълнителите проектът да бъде завършен два месеца по-рано и вместо в края на август 2012 г., магистралата да бъде пусната на 1 юли 2012-та. Според Борисов два месеца разлика гарантират 200 спасени човешки живота.
Още от статията на „Монитор"
„Пазарът на алкохол стагнира, приходите от акцизи растат", е заглавието на анализ на „Дневник"
Има един бранш в България, който бележи завиден ръст въпреки кризата и продължаващото свиване на потреблението. И то не от експорт, а от вътрешния пазар. По официални данни.
Феноменът се нарича "високоалкохолни напитки". Приходите от акцизи от тях през първото полугодие на тази година са се повишили с близо 20% в сравнение с първите шест месеца на миналата година - 48.3 млн. лв. спрямо 40.5 млн.
Резултатът е постигнат при същата акцизна ставка, както и през 2009 г., която се плаща на градус твърд алкохол и не зависи от другите промени в себестойността на ракията. И при положение че според всички участници на пазара потреблението на твърд алкохол не се е увеличило, дори напротив - отбелязва лек спад в сравнение с миналата година.
По данни на Агенция "Митници" закупените бандероли през първите шест месеца са се увеличили с около 2 млн. броя. През този период производители и вносители са платили 21 748 352 стикера при 19 368 914 година по-рано. Само през юни според информацията, предоставена от митниците, са внесени 11.3 млн. лв. от акциз върху високоалкохолни напитки, което е с 50% повече в сравнение със същия месец на 2009 г.
"Ако се съди по данните на митниците, браншът трябва да цъфти, а на практика не е така", каза пред "Дневник" дистрибутор, пожелал анонимност. От Българската асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки също признават, че пазарът не се е увеличил.
"Определено повишаването на приходите от акцизи е чисто техническо и не се дължи на по-високата консумация на алкохол в страната", категорични са от бранша. Тогава?
Изсветляване
Две са основните версии за случващото се. Според голяма част от вносителите и някои малки местни производители - всички пожелали анонимност, големи български фирми излизат на светло, но още не е ясно с каква част от продукцията си. "Откакто започнаха акциите на МВР, много от българските фирми, които дотогава не купуваха достатъчно бандероли, започнаха да увеличават бройката", смятат вносители.
Официалната версия на асоциацията на производители, вносители и търговци на спиртни напитки е друга. "Една от причините за увеличените приходи от акцизи е, че колегите се подготвят за периода, през който ще монтират измервателни уреди на казаните си и заради това ще трябва да забавят работата си", казаха пред "Дневник" оттам, но също не пожелаха да бъдат цитирани персонално.
Още от статията на „Дневник"
„Алкохолни босове на опашка за бандероли", разкрива „Стандарт"
Масови проверки на полицията в рамките на две операции "Акцизи" и "Фалшификаторите" в началото на юни и юли успяха да извадят на светло голяма част от продажбата на алкохол в страната. Това се случва за първи път през последните 2 десетилетия. "Досега бе ясно, че само една от три бутилки е със законно платен акциз, който е отишъл в държавната хазна", обясни вътрешният министър Цветан Цветанов. Тримата най-големи играчи в бранша веднага смениха тактиката. Единият от тях дори планира да подмени цялата продуктова гама. Поради тази причина щандовете му в големите търговски вериги са празни.
Другият голям производител от Карнобат пък направи истинска революция, като реши да излезе в белия сектор. В Търговище също са заявили по-големи количества бандероли. Изчисления на голямата компания за пазарни проучвания Nielsen разкриха преди 2 години пазарните дялове на тримата големи производители. От данните им стана ясно, че близо 170 млн. лв. не влизат годишно в хазната заради фалшиви бандероли, а цели 85 на сто от твърдия алкохол е нелегален. И това е бизнес на големите производители, а не на гаражните ментета. "Досега не сме залавяли бутилка с фалшив бандерол, в която да има фалшив алкохол", твърдят и ченгетата.
Карнобатският производител на алкохол "Сис Индъстрис" е заявил рекордно високи количества бандероли в бургаската митница. Това съобщиха за "Стандарт" източници от морския град. Според неофициални данни за юли фирмата собственост на Миню Стайков е заявила покупката на бандероли за 6 млн. лв. За август заявката е 7 млн. лв., а през септември от Карнобат искат ценни хартийки, с които се облепват бутилките с твърд алкохол за 10 млн. лв. Това е истинска революция, след като досега фирмата е купувала бандероли между 900 000 и 1,2 млн. лв. месечно.
Още от статията на „Стандарт"
„Още 1000 строителни фирми ще спрат работа през 2010 г.", казва в интервю за „Сега" новият шеф на Камарата на строителите в България Светослав Глосов
Г-н Глосов, как се отразява кризата на строителния бранш? Колко ще са компаниите, които тази година няма да подновят регистрацията си?
- Кризата се отразява много негативно на строителния бранш и дори може да се каже, че това е най-засегнатият сектор. Спадът на жилищното строителство през 2009 г. спрямо 2008 г. достигна над 60%. Тази година вероятно ще има още между 18%- 20% спад спрямо миналата. Надеждите ни бяха в инфраструктурното строителство. За съжаление обаче с последното решение на агенция "Пътна инфраструктура" за спиране на проектите за рехабилитация и ремонт на пътища, финансирани с държавни инвестиционни заеми, няма нищо оптимистично за строителния бранш. Това означава, че още 120-150 фирми ще се чудят какво да правят с близо 12 000 свои работници. Единственото положително за бранша са трите отсечки от магистрала "Тракия", които ще се строят тази година. Те обаче няма да са достатъчни.
Очакванията са, че много компании няма да подновят регистрацията си тази година. Първоначално те бяха около 5000 и миналата година намаляха до близо 4300. Тази година вероятно ще отпаднат още около 1200 компании.
Ще се съгласят ли фирмите да работят със собствени средства и да чакат плащане след април догодина?
- Ами все още изчакваме да разберем какво е виждането на държавата за начина, по който може да се излезе от тази ситуация. Някои фирми могат да работят със свои средства до края на годината, при условие че държавата гарантира плащането през април следващата година. Но това са единици фирми, които разполагат с достатъчно ресурс и имат възможност да привличат средства. Повечето компании не биха се съгласили да работят по такъв начин.
Не напомня ли това практиката при управлението на тройната коалиция и преди това - пътните фирми да работят, пък ще им се плати от излишъка?
- Но в момента няма дори обещание, че ще се плати през април. Това е по-скоро желание на някои фирми. От пътната агенция съобщават само, че обектите се спират. Ако ще има такова спиране, ние искаме то да стане по реда на Закона за устройството на територията. Т.е. да бъде издаден акт 10, там да се опише състоянието на замразените обекти, причината за спирането им, кой ще ги стопанисва и ще се грижи за тях оттук нататък.
Но много строителни фирми замразиха жилищни сгради за милиарди левове без такива актове. Какво да правят онези, които си купиха жилища на зелено в такива сгради, а не могат да ги използват?
- Замразените обекти са собственост на инвеститорите. Голяма част от тези имоти всъщност са собственост на банките и особено в курортите. И при нас пристигат сигнали на купувачи, които са си купили жилища на зелено, а проектите са замразени. Ние обаче не сме собственици и не можем да им съдействаме. Купувачите са сключвали договори с инвеститорите и чрез тях трябва да си търсят правата. Това са въпроси от частно-правен характер, които ние не можем да решим. Мога да ви кажа, че и много строителни фирми имат да получават големи суми от строителството на замразени проекти. Всеки, който има договор, сега си търси вземанията от своя инвеститор.
Но в случая с пътищата нещата са по-различни. Тук държавата има задължения към фирмата, която ремонтира пътя. Едно е да имаш договор с държавата, а съвсем друго е случаят с частен инвеститор.
Още от интервюто на „Сега"
„Търгове изяждат парите за здраве", казва в интервю за „Стандарт" общинският съветник от Варна и собственик на над 110 аптеки в страната Веселин Марешки
Г-н Марешки, много спорове предизвикаха промените в наредбата за аптеките. Здравният министър проф. Анна-Мария Борисова отстъпи и разреши да работят и на лампи. Но има още много правила, които остава да се дискутират. Смятате ли, че ще се срещнат интересите в бранша - на по-едрите и по-дребни собственици и на здравното министерство?
- Аптеките се правят за хората, а не за дребните, по-едрите собственици или здравното министерство. Законите трябва да бъдат направени така, че да защитават интересите на гражданите. Надявам се тези, които вземат решенията, да са мъдри. Има няколко спорни въпроса, които се поставят в момента. Единият от тях - изискването за дневна светлина в аптеките, да приемем, че отпада. Защото министерството е взело решение, че аптеките ще могат да работят и на изкуствена светлина, а тези, които не отговарят на сега действащи стандарти за осветление, им е даден година гратисен период. Вторият въпрос е относно необходимостта да отпадне ограничението всеки собственик да притежава до 4 аптеки. Българите и законодателят отдавна ясно са изразили желанието си да има вериги от аптеки. Приватизацията на аптечните дружества беше извършена така, че не само правеше една фирма собственик на примерно 30 или 50 аптеки, а и ги задължаваше след това дълги години да продължават да работят като верига. Има тежки лобистки интереси в полза на шепа фармацевти, които са в разрез с интереса на потребителите. Същите фармацевти постоянно се опитват да прокарат този текст в закона, като забранят веригите от аптеки. Вече повече от 30 г. в България те са реално разрешени и аз се надявам, че законодателят и този път ще бъде мъдър и няма да се поддаде на частните интереси на шепа хора.
Друг спорен момент е за това кой и къде може да работи в аптеките.
- По този въпрос лобитата се лутат от двете крайности - от това всеки и навсякъде да може да върши всичко в аптеката, до това всичко, дори и счетоводство, ремонт и чистене, да бъде вършено само от фармацевтите. Естествено е, че нито единият, нито другият вариант е приемлив за аптеките и обществото. Има дейности, за които не само не трябва да имаш завършено фармацевтично образование, а може да имаш такова и да не можеш да ги вършиш. За това напълно нормално е в складовите помещения, за поддържащите ремонти, товаро-разтоварителни дейности да има назначени други кадри. Но абсолютно задължително е там, където се извършва контактът с клиентите, в приемното помещение да работят единствено и само специалисти. Продавачите на медицинска козметика също трябва да са с необходимото образование. А който иска да продава само козметика, да си отвори такъв магазин. Клиентът трябва да знае в аптека ли влиза или в обикновен магазин. За това решението е точно по средата и то е, че в приемното помещение трябва да работят само специалисти - фармацевти, а за обслужване на складовите помещения и други дейности да се назначават и други хора.
По данни на IMS Health над 1000 аптеки са с оборот под 5000 лева и едва кретат. Вие бяхте им предрекли още по-рано фалит. Какво предстои да се случи? След като купихте "Хигия", не ви ли бойкотират някои аптеки от конкуренцията, като се прехвърлят при друг дистрибутор на едро?
- Когато съм вземал "Хигия", не съм разчитал на пазара на други аптеки. С моя пазарен дял, със зареждане на болници и здравното министерство след спечелени обществени поръчки пак оставаме в топ 4 на България. Сега имаме голяма независимост и няма кой да ни притиска да вдигаме цените. През всички тези години бяхме подложени на огромен натиск и правихме неимоверни усилия да продаваме на ниски цени. А иначе по отношение на фалитите - тези 1000 аптеки са незаконни и ще затворят. Заедно с други собственици на аптеки предлагаме да има праг - лиценз да се дава при оборот на 10 000 лева и да се взима, ако падне под този праг. При малките аптеки, които правят оборот под 5000 лв. печалбата, която им остава, е 1000 лв. Как дават заплати на двама фармацевти, счетоводител, за наем, ток, вода и др.? Това означава, че те наистина работят в сивия сектор и не издават касови бележки. В момента аптеки "Марешки" обслужват месечно над 2 млн. клиенти и правят над 22-23 млн. лева месечен оборот.
Още от интервюто на „Стандарт"
"Български пощи" трябва да развиват електронни услуги", казва в интервю за „Класа" Първан Русинов, зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Г-н Русинов, на какъв етап е преструктурирането на „Български пощи"?
- Стратегията за развитието на "Български пощи" още не е завършена. Работи се по административното преструктуриране, намаляване на разходите и увеличаване на приходите, доколкото това е възможно при сегашното състояние на дружеството. Мениджърският екип наследи централно управление с 5 главни и 11 специализирани дирекции, 28 териториални звена, 3 специализирани поделения - една много разлята структура.
С бързи темпове това се оптимизира. Броят на дирекциите е намален до 5, а персоналът - с 8 на сто. Закрити са предприятията "Сортировъчна мрежа", "Магистрален транспорт" и "Инспекторат". В етап на създаване е специализираното предприятие "Булпост", за това бе взето решение на Съвета на директорите. Така ще се подобри качеството на обслужването и конкурентността на "Български пощи".
Това са основните мерки, предприемат се и други. Към предприятието "Българска филателия и нумизматика" се присъединява хибридната поща. Необходимо е още да се централизират управленските дейности. Станциите ще се намалят от 126 на 106 към 1 септември.
От 1 август по пилотен проект се закриват 5 териториални поделения и се създава регионално управление "Южен централен регион", който обединява Пловдив, Смолян, Кърджали, Хасково и Пазарджик.
До края на годината се очаква да бъдат закрити още 8 териториални поделения на същия принцип - Варна, Шумен, Добрич, Бургас, Търговище, Стара Загора и Ямбол.
До средата на 2011 г. е предвидено процесът на преструктуриране да приключи, териториалните поделения ще се обединят в 7 региона.
Ще е оптимизира транспортната схема. До момента ефектът е 15% намаление на разходите за гориво и смазочни материали.
Защо се намаляват станциите?
- Това са районните пощенски станции, които не се закриват, а от междинно управленско ниво стават крайни станции. Така се намалява персоналът и се оптимизира работата.
Ако ще се закриват пощенски станции, това ще става при спазване на нормативите за гъстота на населението. Така че няма да има негативни последици.
Преди време представихте една визия за създаването на смесени дружества с участието на "Български пощи", за да бъде привлечен частен капитал. Какво стана с тази идея?
- Факт е, че в момента трябва да се вземе трудното решение дали компанията може да се справи сама, или ще е необходимо стратегическо партньорство. Практиката в европейските държави показва, че стратегическото партньорство е по-добрият вариант, той дава по-бързи резултати и крие по-малко рискове.
Под каква форма ще се развие това стратегическо партньорство, предстои да уточним до средата на септември.
Изобщо не се обсъжда вариантът за приватизация. Има и други варианти - за формиране на консорциуми по дейности за стратегическо партньорство с чужди утвърдени пощи. Според мен партньорството трябва да е със стратегически инвеститори, включително финансови.
Много пощи вече развиват IT услуги. Това не бива да се изпуска като пазарна ниша.
Още от интервюто на „Класа"
„Големите престъпници вече са клиенти на Темида", казва в интервю за „Монитор" Николай Кокинов, градски прокурор на София
Г-н Кокинов, първото полугодие на тази година вече приключи. Какво показват данните за работата на Софийската градска прокуратура през този период?
- От януари досега Софийската градска прокуратура е повишила чувствително статистическите си критерии. Отбелязваме ръст от 25% на внесените в съда обвинителни актове спрямо същия период на миналата година. В същото време със 7-8% са намалели оправдателните присъди и са увеличени осъдителните решения на съда. Ръст бележи и броят на осъдените лица, респективно намалява броят на оправданите лица. В най-груб аспект статистиката показва, че колегите са положили повече усилия от предишното полугодие.
Това подобряване на работата на какво се дължи? По-малко са работили миналата година...
- Повече са работили сега. С всеки изминал ден оборотите, с които работят колегите ми, се увеличават.
Как мотивирате колегите си да работят толкова много?
- Човек или има желание да работи, или няма. На тези, които откровено нямат желание да работят, им се налагат съответните наказания.
Има ли такива?
- Има няколко души, на които съм наложил дисциплинарни наказания. Няколко съм предупредил по чл. 321 от Закона за съдебната власт, което е своеобразен „жълт картон" за всеки един, който е пропуснал да изпълни задълженията си както трябва. Но да не забравяме, че има и наградени колеги.
Наскоро МВР отчете първата година от работата си при управлението на ГЕРБ. Бяха отчетени много високи успехи. Как ще коментирате вие работата на новото ръководство на вътрешното ведомство?
- Бих казал, че работим на много добро ниво. Нямаме проблеми с комуникацията, координацията и организацията на съвместните ни действия. За всички е видимо, че МВР е увеличило изключително много дейността си. Българските граждани виждат как ежедневно се провеждат спецоперации, голяма част от които са на територията на София и съответно под юрисдикцията на Софийската градска прокуратура. Това ни радва, но, естествени и задължава и натоварва повече. Опитваме се да реагираме адекватно, използвайки, предвидените в закона способи да обработим постъпващата информация.
Още от интервюто на „Монитор"