То ще компенсира в твърде малка степен засилването на инфлационния натиск през летните месеци.
Повишението ще има и твърде малко влияние върху икономическите прогнози, както за ръста на БВП, така и за увеличението на инфлацията.
Междубанковите лихви вече се движеха около нива от 5% преди покачването на основния лихвен процент и едва ли ще се променят много след него.
Президентът на ЕЦБ Жан Клод Трише описва инфлационния натиск като „гърбица", имайки в предвид, че той се засилва заради поскъпването на основните суровини, но ще намалее, след като премине шокът от високите вносни цени.
Тази гърбица става все по-голяма и дълга, а инфлационният натиск на цените на суровините не дава индикации за скорошно отслабване.
Още по-лошо, търсенето не намалява достатъчно бързо, за да доведе до поевтиняване на потребителската кошница.
А растящите цени на суровините доведоха до спад на потребителското доверие. Потребителите чувстват, че губят покупателните си възможности.
А повишението на лихвените нива от ЕЦБ е много малко и много закъсняло, за да спре инфлацията.
Последните данни от Евростат, Европейската статистическа агенция за първото тримесечие на годината показват рязко покачване на разходите за заплати в еврозоната.
Тенденцията е това да продължи и през следващото тримесечие и дори да се засили.
За нещастие на ЕЦБ натискът за по-високо заплащане се засилва в Европа, въпреки че за сега исканията не са големи.
В САЩ икономиката успява да реагира доста по-гъвкаво на кризата, което тушира до голяма степен проблема с повишаването на разходите за заплати.
В Европа обаче проблемът се задълбочава и рефлектира върху пазара на труда. По-рано тази година изненадващо нивата на заетостта и заплатите се покачваха, но сега настъпва нормализиране на процеса и броят на безработните започна да се увеличава.
Белгия, където индексацията на цените е все още ендемична, има едно от най-високите нива на инфлация в Европа от почти 6% на годишна база.
Нещо повече, много малко са европейските правителства, които предприемат действия за компенсиране на ценовия натиск.
Отстъпките пред различни интереси се увеличават, а с тях и харченето на дефицитите (като Германия стои настрана от този подход с голяма дисциплина).
Подобни стъпки довеждат до увеличаване на негативния ефект от шоковото поскъпване на суровините, засилвайки инфлацията. Това е урокът, който всички би трябвало да са научили през 1970 година.
Когато Пол Волкър беше председател на Фед и германската Бундесбанка успешно ограничи инфлационните очаквания в зародиш.
Лихвените нива бяха увеличени с няколко процентни пункта от дебелокожите централни банкери с мълчаливата подкрепа на политиците.
Политическата воля е това, което липсва в момента. Европейските политици следват популистки дневен ред и нямат волята за дългосрочни политики, които няма да им се отплатят веднага.
Повишението на цените на кредитите разбира се ще ускори икономическото забавяне.
Това, което политиците не успяват да възприемат е, че повишените инфлационни очаквания неизбежно водят до покачване на цените на кредитите.
И ако лихвите за краткосрочните кредити не се увеличават то тези за дългосрочните със сигурност ще нараснат, оказвайки далеч по-негативно влияние за по-дълъг период.
Докато политиките на ЕЦБ следват събитията, те са ограничени и се основават на очаквания.
Твърде много се иска от Централната банка, а структурните реформи на правителствата биха помогнали в много голяма степен , особено по отношение на услугите.
Правителствата ще трябва да ограничат разходите, докато не настъпят по-добри времена, а азиатските централни банки ще трябва да позволят и да продължат да позволяват техните валути да се оценяват от пазара.
Координацията на глобалната монетарна политика би било далеч по-ефективен подход за контрол на инфлацията, отколкото изолираните увеличения на лихвените нива.
От ЕЦБ би трябвало да се притесняват, че нито една от тези позитивни стъпки няма да се случи или ще се случат твърде късно, за да има някаква реална полза от тях.
Никога преди не е имало такова морално бреме върху властите в развитите страни да обуздаят потреблението на петрол, което според данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие постоянно нараства.
Остро намаление на консумацията на Запада ще ограничи деструктивния ефект, който изпитват развиващите се страни от покачването на цените на суровините.
Но този въпрос не касае монетарните власти. Топката е в западните правителства, които трябва да поддържат политики, подобряващи макроикономическата и геополитическата стабилност.
Все още ЕЦБ не успява да покаже необходимите активни и решителни действия, но за щастие инвеститорите също забелязват това и проучванията и облигациите с обвързана с инфлацията доходност показват все още сравнително ниски инфлационни очаквания.
Сега ЕЦБ има възможността да затвърди тези очаквания, като повиши лихвените нива повече от очакванията на пазара. Това е шанс, който не трябва да бъде изпускан.
Abadbobata
на 12.07.2008 в 12:10:52 #5Неделчо Съботинов, Дори и да се подкрепи долара с цел да се намали цената на петрола това е свръх временно отлагане на проблема с очакваните проблеми със предлагането на петрол. Според мен не трябва да се работи по посока намаляване цената на петрола, защото скъпия петрол е неизбежен. Очевидно е, че не стане ли прекалено скъп петрола никой няма да тръгне да търси алтернативи на петрола - дали ще са електромобили, биогорива няма значение. Няма да видим алтернативи докато петрола е ефтин.
Podroben
на 12.07.2008 в 05:55:17 #4С чисто монетарни средства сваляне на инфлация и цени не става. Трябва да се вкара повече конкуренция. Така цените ще паднат. Европа има страшно картелизирани икономики. Някой да знае кой конкурениция на Сименс или Еърбас в Европа
Трише е готин, но си е типичен банкер. Все пак го поздравявам за усилията и за смелостта да се обърне към слушателите на аглийски пред шовинистичния Жак Ширак.
Не са много французите, които са го правили 
Неделчо Съботинов
на 12.07.2008 в 01:05:04 #3KKK, няма да споря с теб, просто изказах мнение. Щом искате висока лихва добре...
Неделчо Съботинов
на 12.07.2008 в 00:13:02 #2Скъпи г-н Трише, Вие повече от всички трябва да сте разбрали, че текущият инфлационен натиск в Еврозоната и ЕС не е породен от прегряване на икономиката (т.е. от превишаване на търсенето над предлагането), а е следствие от безумно надутите цени на петрола и храните. Също така като финансист и банкер трябва да разбирате, че с повишаване на лихвеното ниво по-вероятно е първо да съсипете и без това отслабналата европейска икономика и чак когато потреблението на хората падне до нулеви стойности инфлацията ще се укроти. Преди това обаче ще се засили разделението на Европа, като може да се стигне дотам, че някои страни да напуснат Еврозоната и да се сложи край на експеримента наречен Единна европейска валута (ЕВРО). Най-лесният и безболезнен начин да се противодейства на инфлация породена от суровини е като се подкрепи щатския долар, в който се изразява тяхната стойност. Известно е че всяко поскъпване на американската валута с 1% се отразява около три пъти повече в проценти при петрола, но в посока надолу. Да не говорим за стадния ефект на спекулантите, които ще започнат бързо да затварят дългите си позиции. Това е начинът да се справите с инфлацията и да намалите цената на еврото, което в момента задушава европейската икономика и износ. А след това плавно да понижите лихвените нива, за да може бизнесът да си поеме глътка въздух.
Bender
на 11.07.2008 в 16:01:06 #1Ако ЕЦБ дигнат лихвата от 4,25 на 5 ще стане страшнo за някои финансови институции в БГ....