Когато говорят за цени на имоти, много хора изтъкват, че в България ръстът е огромен, че има балон, който е крайно време да се спука и че цените на жилищата в София вече са като тези в Западна Европа. Истината е, че в целия Европейски съюз цените на жилищата растат неимоверно през последните години, като кризата в сектора, свързана с тяхната достъпност за хората се задълбочава. На този фон Брйксел търси решение да разреши проблема чрез...регулации.

Настоящата ситуация у нас

Цените на жилищата в България са се увеличили с 18,3% през четвъртото тримесечие на 2024 година на годишна база в сравнение с увеличение с 10,1% в края на 2023 година, съобщават от Националния статистически институт. На тримесечна база най-много са поскъпнали имотите в Русе, следвани от Пловдив, Варна и Стара Загора.

Цените на панелните жилища поеха нагоре, гонят имотите в тухлени сгради и за това си има причина

Цените на панелните жилища поеха нагоре, гонят имотите в тухлени сгради и за това си има причина

На какви фактори се дължи ценовото изравняване? Брокер на недвижими имоти разказва пред Money.bg

Ръстът в периода от октомври до декември е най-голямото увеличение през миналата година в сравнение с първите три тримесечия и в сравнение с 2023 г. В НСИ изчисляват, че на тримесечна база повишението на цените на жилищата е с 2,7%. Най-голямо увеличение на тримесечна база е регистрирано в Русе (8%), следвано от градовете Пловдив (5,9%), Варна (5,1%) и Стара Загора (4,5%).

Снимка 481049

Източник: БГНЕС

Данните на НСИ за последното тримесечие на 2024 г. сочат още, че Варна е лидер по поскъване спрямо същия период на 2023 г. Цените в морската столица са нараснали с 22%, докато растежът в София е 20.5%, а в Пловдив - 18.6%. По-умерени са ръстовете в Бургас, Русе и Стара Загора. Те са съответно 11.6%, 14.1% и 14.5%.

За последните 14 години жилищата у нас са поскъпнали със 110%, показват данни на Евростат, според които страната ни е на първо място сред страните членки на Европейския съюз по ръст на цените на жилищата на тримесечна и на годишна база през третото тримесечие на 2024 година. През 2025-а цените продължават да растат.

И все пак, докато в България все още закупуването на нов имот не е мисия невъзможна, за което доказдва и огромният бум на ипотечните кредити, в много страни от ЕС покупката на имот е немислимо за все повече хора.

Европейската комисия и Европейският парламент се опитват да разрешат жилищната криза в ЕС, свързана както с нарастващите цени на имотите, така и с недостига на налични жилища. Положението е критично и са нужни "повече усилия", казва еврокомисарят по енергетиката и жилищата Дан Йоргенсен пред Euronews.

"Нуждаем се от повече усилия за създаване на повече инвестиции в сектора на недвижимите имоти. Трябва също така да прегледаме други регулации, които днес пречат на възможността за изграждане на повече жилища."

Когато говорим за цени на имотите, няма как да не стане дума и за наеми. Наемите в ЕС са нараснали с 22%, а цените на жилищата - с 48%, само между 2010 и 2023 година, според данни на Евростат. Строителните разходи са се повишили с 52% през същия период. Затова представители на Европейската комисия и евродепутати започнаха диалог в Брюксел в търсене на решение на кризата на европейско ниво.

Ваканционните имоти у нас вече догонват по цени градските

Ваканционните имоти у нас вече догонват по цени градските

Някои жлища достигат 3500 евро на квадрат

Обхватът на проекта е широк, обсъждат се проблеми като недостига на жилища, социални жилища, енергийна бедност, недостиг на работна ръка в строителния сектор и препятствия пред получаването на разрешения за строеж. ЕС проявява особен интерес към въздействието на краткосрочните наеми, които съставляват почти една четвърт от ваканционните имоти под наем.

"Със сигурност ще прооучим ролята на краткосрочните наеми. От една страна, те са голяма възможност за някои хора да посещават различни страни, а за други да имат доходи, да отдават стая или жилище за ограничено време. От друга страна, те водят до огромни проблеми в някои градове, където хората са принудени да напускат домовете си, за да ги превърнат в така да се каже бизнес машини вместо да бъдат обикновени жилища", коментира Йоргенсен.

Какви мерки обсъждат в Брюксел?

Сред обсъжданите мерки са използването на европейско фанансиране за строителството на социални жилища и създаването на паневропейска платформа за набиране на служители за решаване на проблема с недостига на работна ръка в строителния сектор. Европейският парламент създаде специална комисия за жилищната криза в ЕС и се очаква тя да отправи препоръки на Комисията в рамките на година.

Лесна рецепта за трайно решение обаче към момента няма. Изводът от проучването на имотния пазар в блока е, че в някои райони проблемът може да е свързан най-вече с търсенето, в други той може да е в предлагането, като видът на предлагането варира. Има места, където новото строителство е невъзможно и трябва да се работи върху съществуващата инфраструктура чрез ремонтирането и преустройство. Има и прекалено презастроени райони. И не на последно място, има райони, където проблемът може да бъде намален именно чрез строителство.