Приемането на България в еврозоната донесе надежда на част от обществото, че цените на жилищата ще спаднат или поне ще спрат да нарастват след 1 януари 2026 г. Експертите обаче очакват тенденцията на повишаването да се запази, но с по-малки темпове.

България е сред първенците по увеличение на цените на имотите

През последната година спад на жилищата е отбелязала единствено Финландия, показват данни на Евростат. Там цените са се понижили с 1,9% спрямо същия период миналата година. Най-голямо увеличение се наблюдава в Португалия (16,3%), България (15,1%) и Хърватия (13,1%).

Снимка 725698

Източник: Евростат

За разлика от нас, повишаването на цените в северната ни съседка е под 5%.

Спрямо предишното тримесечие данните са по-оптимистични - спад отчитат в Словения (2%), Люксембург (1,2%) и Финландия (1%). Въпреки това, тези данни не показват дългосрочна тенденция.

Дефлираният индекс на потребителските цени (HPI) показва, че в периода 2016-2021 г. стойността на жилищата се е увеличила значително по-бързо от инфлацията. През 2023 година се забелязват изключения в тази тенденция, но те не се дължат на особена промяна в ръста на цените на имотите, а на значително по-високото ниво на инфлацията в Съюза.

По този показател България отбелязва рекордно високи стойности за ЕС през миналата година (11% увеличение) при средни стойности от половин процент. Единствената страна с по-висок HPI за 2024 г. е Полша с 11,2%.

Снимка 725699

Източник: Евростат

Според Евростат цените на жилищата следват променлив модел, като се наблюдава значително увеличение между първото тримесечие на 2015 г. и третото тримесечие на 2022 г., последвано от малък спад и стабилизиране, преди да започнат да нарастват отново от 2024 г. насам. Така за 15 години средното увеличение е с 57,9%.

Цените на жилищата през първото тримесечие на година в България са с 125% по-високи от тези за същия период преди 15 години.

Въпреки това, страната ни далеч не е сред първенците по този показател. Най-голям процент увеличение се наблюдава в Унгария (260%) и Естония (238%). Преди България се нареждат и Литва (194%), Латвия (154%) и Чехия (147%). Единствената държава, която отбелязва спад в този период, е Италия, където стойността им е намаляла с 4%.

Въпреки почти тройното повишаване на цените в Унгария, което се запазва и през миналата година, страната е била сред първенците по сключени сделки с имоти. Подобна е и ситуацията с Литва, която е отбелязала 42% повече продадени жилища през първото тримесечие на 2025г.

България също отбелязва минимален ръст по този показател.

Страните от еврозоната, в които наемите на жилища са най-евтини и най-скъпи

Страните от еврозоната, в които наемите на жилища са най-евтини и най-скъпи

И докато имоти за наем все още се намират, покупката на много места е мисия невъзможна

Наемите обаче се увеличават постоянно

За периода 2010-2025 година стойността им е нараснала с 27,8%. В 26 страни от ЕС са отбелязали ръст при тази услуга, като в 21 от тях промяната в цената е по-голяма от тази на имотите. Най-голям ръст се наблюдава отново в Естония (220%), Литва (184%) и Унгария (124%), както и в Ирландия (115%).

Гърция е единствената страна, където цените на наемите са намалели с 11%.

Какво очакват специалистите?

От брокерския бранш предвиждат цeнитe нa жилищaтa в страната да пpoдължaт дa pacтaт и пpeз нacтoящaтa гoдинa. C влизaнeтo ни в eвpoзoнaтa eĸcпepтите пpeдвиждaт дa имa изpaвнявaнe нa лиxвeнитe нивa в Бългapия c тeзи нa ocтaнaлитe cтpaни, ĸoитo ce oчaĸвa дa cпaднaт cлeдвaщaтa гoдинa.

От брокерския бранш очакват по-малък ръст на цените на имотите през 2026 година

От брокерския бранш очакват по-малък ръст на цените на имотите през 2026 година

Алармират за нуждата от регулативен орган и официален регистър