„Газов удар за бизнеса от октомври", предупреждава от първата си страница „Дневник"
Представители на големи компании - потребители на природен газ, се обявиха твърдо против ново увеличение на горивото. Причината - допълнителните разходи ще забавят и без това крехкото възстановяване от кризата.

Днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) потвърди, че природният газ ще поскъпне от октомври по искане на "Булгаргаз", но все още не се знае с колко. Ще се разглеждат два варианта - единият е скокът да е с исканите от държавната компания 20%, а другият - с под 10%.

Бизнесът разкритикува исканията с мотива, че цените продължават да се определят непрозрачно и непазарно. Предложението на дружеството за по-скъп газ идва и въпреки че през последните месеци петролът поевтинява. Има и опасения, че сега цената може да бъде задържана заради изборите, след което ще бъде повишена с натрупване.

Ако искането за с 20% бъде удовлетворено, цените на синьото гориво ще се окажат двойно по-високи от тези в началото на 2008 г., когато се появиха първите сигнали за кризата в България. Оттогава те бяха повишавани и сваляни няколко пъти.
Още от статията на „Дневник"

„Милион на час от туристи", обобщава от първата си страница „Стандарт"
По милион на час капе в касичката на туристическия ни бизнес. Само за ден в курортите ни по морето влизат 10-12 млн. евро, изчисли председателят на Българската туристическа камара Цветан Тончев. Според него причината за добрите приходи са примамливите оферти в края на лятото. Заради 20-процентните отстъпки от цените в края на август напливът от гости е доста по-голям, а чужденците са оставили у нас с 14% повече пари, отколкото преди година.

През септември туристите ще могат да се възползват от още по-атрактивни предложения, защото хотелиерите по морето свалят цените на пакетите до 40 на сто. Добра новина е, че освен приходите през това лято е нараснал и броят на чужденците, които са решили да прекарат лятната отпуска в родните курорти.
Още по темата от „Стандарт"

„И шофьорските изпити ще поскъпнат", прогнозира от първата си страница „Сега"
Държавната такса за шофьорския изпит става 40 лв. вместо досегашните 25 лв., съобщи шефът на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ДАИ) Валентин Божков при представянето на новите листовки. В момента за теоретичния изпит и кормуването се заплаща по 12.50 лв. за всеки. Божков даде абсурдни обяснения за поскъпването - "повече удобство за самите курсисти", освен това тарифите не били променяни повече от 10 г. Предстои поскъпването да бъде одобрено от кабинета. Според българското законодателство обаче размерът на държавните такси се определя въз основа на необходимите материални и административни разходи по предоставяне на съответната услугата.

Транспортният министър Ивайло Московски пък обясни, че на бюджета ще бъдат спестени 300 хил. лв., след като от есента отговорите на бъдещите шофьори ще се проверяват по електронен път, а не както досега с хартиени картончета. Според него цената на една хартиена листовка е 7.50 лв., или общо 350 хил. лв. на година. Сега те ще струват 45 хил. лв. годишно. Спестените пари не са за "Автомобилна администрация", а за централния бюджет, обясни Московски. Не е ясно защо се увеличават таксите, ако стойността на тази услуга намалява.
Още от статията на „Сега"

„93% от бизнеса искат държавните служители да внасят лични осигуровки", пресметна от първата си страница „Класа"
93% от бизнеса искат държавните служители да внасят лични осигурителни вноски. Това показва допитване сред работодателите, направено от Българската стопанска камара, резултатите от което бяха съобщени вчера. Едва 6 на сто от запитаните са против, а само 1% се затрудняват да отговорят.

„Анкетното проучване категорично потвърждава състоятелността на направеното от БСК предложение за реформа в пенсионното осигуряване, така че всички осигурени лица да имат действително солидарно участие в социалноосигурителната система", коментираха от организацията.

Допитването сред работодателите е по повод пакета от мерки за промени в пенсионната система, които БСК представи на 15 август т.г. Част от предложенията засягаха осигурителните вноски на администрацията, както и на подлежащите на ранно пенсиониране - служителите на МВР, МО и правораздавателната система. В момента те се плащат изцяло от държавния бюджет за разлика от частния сектор, където се разпределят между работодател и работник в съотношение 60 към 40.

Заетите в частния сектор внасят в НОИ и лични осигурителни вноски, които работодателят им удържа от заплатата, припомниха от БСК.
Още от статията на „Класа"

"2000 първолаци се изгубиха", информира от първата си страница „Монитор"
2000 първокласници се губят в училищните списъци за първия учебен ден. Две седмици преди началото на учебната година рекорден брой деца на 7 годинки все още не са записани в 1-ви клас. Това съобщи вчера просветният министър Сергей Игнатов.

Общо 61 000 първолаци са регистрирани до момента, като окончателният брой ще бъде ясен на 15 септември, обясни министър Игнатов, настоявайки небрежните родители строго да спазват законите. „Когато един родител не пуска детето си на училище, той върши престъпление спрямо неговия живот и това трябва да бъде санкционирано много строго", отсече Игнатов.

Статистиката на МОМН сочи намаляване на броя отпаднали ученици. 19 500 деца са напуснали класовете си за учебната 2009-2010 година, като за последните три години броят на отпадащите ученици намалява със средно 1500 души годишно. „Намаляването на отпадащите ученици се забелязва и от външни наблюдатели, но като министър не съм доволен дори едно дете да се скита по улиците и да диша лепило, и да мие коли на кръстовището - това не е негова работа", заключи Игнатов.

Междувременно просветното министерство отчете, че ремонтите на училищните сгради вървят по план и никъде в страната не се очаква да отлагат първия школски звънец. Доставянето на безплатните учебници от 1-ви до 7-и клас започва от тази седмица, като издатели и директори планират цялата процедура да приключи преди 15 септември.

Целодневното обучение за второкласниците тръгва с пълна сила от тази учебна година, припомниха от МОМН. В националния бюджет са заделени 5,5 млн. лв. за всички родители, които искат да оставят детето си за допълнителни занимания след редовните часове.
Още от статията на „Монитор"

"Булгартабак" поевтиня", съобщава „Стандарт"
"Булгартабак поевтиня". Офертата за приватизацията на холдинга доведе до разочарование и спад в цените на акциите във вчерашната търговия на родната борса. Несигурността за малките акционери в холдинга понижи цената на акциите с 5.5% до 26 лв. за акция още в сутрешните часове. В първата минута на сесията пък сделки се сключваха при цени от 28 лв. Изтъргувани бяха около 800 акции на стойност над 20 хил. лв.

Основната причина за понижението на цените е, че кандидатът за държавния дял на "Булгартабак" няма задължение да изкупи дела на останалите акционери при цени от поне 33.29 лв. за акция, каквато оферта получи държавата. Подобно задължение принципно възниква при придобиване на над 2/3 или над 90% от капитала на дружество, с изключение на извънборсовите приватизации. В понеделник Агенцията за приватизация получи оферта от 100.1 млн. евро за 79.8% от капитала на тютюневата компания, или 33.30 лв. на акция. И все пак кандидат-купувачът БТ Инвест може да отправи търгово предложение, ако желае. За последната година именно подобни надежди повишиха цената на акциите на Булгартабак с над 65 %.
Още от статията на „Стандарт"

„Въпреки кризата и фалитите броят на фирмите се е увеличил", обобщава „Сега"
Кризата не е сломила духа на българския предприемач. Поне това показват данните на НСИ за периода 2008-2010 г. Въпреки дълговете, фалитите и принудителната ликвидация заради липсата на клиенти и продажби броят на фирмите у нас не е спаднал драматично по време на рецесията, което е признак, че успоредно със загиналите се появяват много нови предприятия. През миналата година близо 316 хиляди стопански единици са подали финансови отчети, което е съвсем малко под 2009 г., но е значително над 2008 г., когато в НСИ са се отчели 276 717. Отделен въпрос е какъв процент от новородените са реални фирми и какъв е делът на "еднодневките", създадени да източват ДДС и регистрирани на името на клошари и неграмотни. Статистиката не дава коментар на тези резултати.

В повечето браншове дори се наблюдава трайно увеличение на фирмите. В енергетиката например през 2008 г. е имало само 583 фирми, а през следващите две години те се множат до 921 и съответно 1238. В туризма тенденцията е същата - от 22 172 играчи през 2008 година през миналата бройката е стигнала почти 26 000.
Още от статията на „Сега"

„Тарифни войни между мобилните оператори", разкрива „Дневник"
С тарифни войни се завръщат мобилните оператори в края на лятото и загатват за предстоящата борба за пазарното разпределение в телекомуникационния сектор, която ще се разгори с края на летните отпуски.

"Виваком" реши да заложи на опцията да не обвързва клиентите си с договори и да им даде възможност да "сглобят" собствени тарифи на базата на предварително зададени "парчета", включващи предплатени минути, съобщения и интернет трафик.

"М-Тел" и "Глобул" от своя страна залагат на подобия на "плоски" тарифи или заплащането на месечна такса за пакет потребление, който може да бъде използван както за вътрешни разговори в мрежата на телекома на клиенти, така и към други мрежи независимо дали са стационарни или мобилни.

С новите си тарифни планове трите компании ще се борят за течащото преразпределение на позиции при телекомуникациите, което доведе до спад на пазарния дял на "М-Тел" около 50%, ръст на абонатите на "Виваком" до близо 2 млн. души и задържане от страна на "Глобул".

Трите компании се борят непрекъснато за нови потребители, тъй като пазарът вече е пренаситен, а по данни на Комисията за регулиране на съобщенията проникването на мобилни услуги е над 140%, или 10 млн. мобилни номера.
Още от статията на „Дневник"

„Кредитите за бизнеса с едва 3,26 млрд. лв. ръст", съобщава „Класа"
От началото на икономическата криза кредитите за бизнеса у нас са се увеличили едва с 3,26 млрд. лв., което представлява ръст от 10,4%, показват данни на БНБ към края на юни, цитирани от МКБ Юнионбанк. Експертите от трезора уточняват, че само година преди началото на кризата заемите за компаниите са отбелязали увеличение от 10 млрд. лв., или ръст от 48,7 на сто. Причина за по-малкото кредити през последните близо три години е стагниралото в пъти търсене на ново финансиране от страна на бизнеса, както и по-консервативната политика на банките сега, категорични са от трезора. МКБ Юнионбанк от началото на тази седмица пък стартира кампания за кредитиране на българския бизнес.
Още от статията на „Класа"

„€22 млрд. чужди инвестиции влезли у нас", изчисли обема на чуждите инвестиции „Монитор" от началото на прехода
22,12 млрд. евро са преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), постъпили в България от началото на 90-те години до края на 2010 г., показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). Увеличението спрямо влезлите до края на 2009 г. чужди вложения е с 8,2%, уточняват от статистиката. Според НСИ само през 2010 г. България е привлякла чуждестранни инвестиции за 1,814 млрд. евро. Най-много инвестиции от началото на прехода до края на миналата година се падат на промишлеността - 8,2 млрд. евро. Спрямо постъпилите до края на 2009 г. увеличението е с 28,7 на сто.

На второ място се нарежда секторът на услугите, където преките чуждестранни инвестиции възлизат на 4,21 млрд. евро. Това е ръст от 24,1% спрямо натрупаното до 2009 г.

От НСИ уточняват, че двата сектора формират 56% от общия обем на преките чужди инвестиции през 2010-а, а спрямо година по-рано относителният им дял нараства с 8,3 пункта. За същите двайсет години в строителството са влезли 1,29 млрд. евро преки чужди инвестиции. Това е увеличение с 4,6 на сто в сравнение с натрупаното към края 2009 г.

Според данните за миналата година извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи във всички сектори на икономиката са 16,3 млрд. евро. С което се отчита намалението им с 23% спрямо година по-рано.
Още от статията на „Монитор"