Министерският съвет одобри Програма за компенсации на небитовите потребители заради високите цени на електроенергията. Това обяви на брифинг министърът на енергетиката Жечо Станков, като определи мярката като ключова за стабилизирането на държавата.
"Основен приоритет на правителството е да върнем нормалността в живота на българските домакинства. На първото си заседание кабинетът прие изключително важно решение - Програма за компенсации на небитовите потребители, свързана с удължителния бюджет за 2025 година", заяви Станков. Това означава, че програмата ще е в сила до приемането на редовния Бюджет 2025, но и че бизнесът се отказва засега от протест, който бяха обявили.
Заради "висящото" положение на компенсациите в началото на годината, някои предприятия се наложи да спрат дейността си - за да не плащат двойно по-скъп ток, отколкото е бил през декември.
Министърът очерта три основни цели на програмата. Първата е овладяване на инфлационните процеси, причинени от високите цени на електроенергията. "Инфлацията продължава да натоварва българските домакинства и да засяга дълбоко техния бюджет", подчерта той. Втората цел е гарантиране на работните места в енергийния сектор, а третата - запазване на конкурентоспособността на българския бизнес както в рамките на ЕС, така и на световните пазари.
Програмата предвижда компенсация в размер на 100% от разликата между 180 лева за мегаватчас и средната борсова цена на Българската независима енергийна борса. "Тази мярка ще осигури предвидимост на цената за бизнеса. Ще приложим цялата строгост на закона, ако има предприятия, които повишават цените на стоки и услуги, особено на тези от първа необходимост, с аргумента за по-скъп ток", заяви Станков.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев също коментира решението. Според него програмата е ефективно краткосрочно решение, което ще подкрепи конкурентоспособността на индустрията и ръста на доходите на хората. "Призоваваме бизнеса да не увеличава цените и да не съкращава персонал заради електроенергията. Важно е обаче да започнем работа по средносрочни мерки, които да осигурят сигурност за бизнеса при планирането на инвестиции", заяви Велев.
Той изтъкна, че пазарите в Европа остават разединени, което създава различия в цените на електроенергията.