„И "Килърите" на свобода", съобщава от първата си страница „Дневник"
В един ден Софийският апелативен съд попари последните най-шумни акции на МВР - "Килърите" и "Всичко коз", като освободи задържаните по тях. Съдебен състав от Валя Рошанова, Мария Митева и Христина Михова реши, че разследващите не са представили достатъчно доказателства за вината на петимата, сочени за убийци на Юри Галев, както и за тримата, обявени за крупни данъчни измамници.

"Държавата е безсилна срещу съдебната система", обяви в отговор вътрешният министър Цветан Цветанов. "Тъжно ми е за безсънните нощи на колегите и за множеството работа, която беше извършена в хода и на двете дела, допълни главният секретар на МВР Калин Георгиев.

Операция "Килърите" беше похвалена лично от премиера и изтъкната като аргумент за създаването на специализиран наказателен съд и срещу съкращенията в МВР. Тази акция беше представена и като единственото разкрито поръчково убийство в България - от поръчителя (Янко Попов-Туци) до извършителя (Георги Петков-Дачи), като Борисов обеща, че от нея ще излязат разкрития за още шест атентата.

За групата "Всичко коз" пък вътрешният министър обяви, че е нанесла щети от 250 млн лв. за държавата, което я превръща в най-сериозната престъпна организация за данъчни измами, разкрита от това ръководство на МВР.
Още от статията на „Дневник"

„Две суперакции на МВР катастрофираха в съда", информира от първата си страница „Сега"
Напрежението между правителството и съдебната система навлезе в критична фаза, след като вчера Софийският апелативен съд (САС) освободи от ареста 7 от общо 8 задържани при най-шумните акции на МВР "Всичко коз" и "Килърите". Операциите бяха обявени от премиера Бойко Борисов за невиждан от години успех срещу престъпността.

Съдиите обаче смятат, че и в двата случая събраните доказателства не са достатъчни.

Решението им провокира остра реакция на МВР шефа Цветан Цветанов, който заключи, че "държавата е безсилна пред съдебната система". Повод за изявлението му бяха мотивите, с които съдиите Валя Рошанова, Мария Митева и Христина Михова освободиха от ареста варненския бизнесмен Венко Кръстев, дъщеря му Магдалена и данъчната служителка от Русе Мариета Китова, обвинени за участие в организирана престъпна група за източване на ДДС.

При ареста им министърът заяви, че събраните доказателства са железни, и разкри, че държавата е действала на "Всичко коз". Според съда обаче разследващите са събрали неконкретни и дори хаотични доказателства за вината им. Посочено бе, че липсват уличаващи данни за участието на Китова, а организирана престъпна група само от двама души не може да съществува - според НК за това обвинение трябват минимум трима заподозрени. Освен това магистратите прецениха, че няма опасност тримата да се укрият или да извършат друго престъпление, и им определиха парични гаранции. За Кръстев - 10 000 лв., за дъщеря му - 5 000, а за Китова - 1000 лв. Градският съд ги остави в ареста при първото гледане на мярката, защото има опасност да извършат нови престъпления.
Още от статията на „Сега"

„Ремонти на бартер", пише на първата си страница „Стандарт"
Искате да си боядисате къщата, а нямате пари? Стигат и две кила пържоли и домашна ракия. С тях ще се разплатите с майстори. Заради кризата тази година доста ремонти не се плащат кеш, а на бартер. След месеци ходене по мъките, за да си приберат надниците от обеднели клиенти, майсторите клекнаха да им се плаща в натура.

"Ходим по теснолинейката към Велинград и Сърница, когато няма работа в Пазарджик, и след седмица-две се връщаме я с теле, разфасовано на пържоли, я с дамаджани хубава ракия", разказаха пред "Стандарт" шпакловчици, бояджии и строители от фирмата на Георги Караиванов. Наскоро се върнахме с цял бидон осолен паламуд, похвалиха се от същата бригада. Те тръгнали за Влас да ремонтират две къщи на софиянци край морето, но пазарлъкът свършил с ядене и пиене и пълни дисаги за изпроводяк.
Още от статията на „Стандарт"

„Цените на хляба се готвят за скок", предупреждава от първата си страница „Монитор"
От два дена брашното тип 500 поскъпва и цената му вече е прескочила 500 лева за тон, а това веднага ще се отрази по цялата верига от нивата до готовия хляб. В същото време фуражната пшеница се продава по 260 лв./т, а хлебната гони 300 лв./т, съобщи Георги Попов, председател на асоциация „Хляб за България". Причина за поскъпването е по-лошата реколта, житото в огромната част не става за производство на насъщния според мелничарите. Пшеницата поскъпва с най-бързи темпове от 40 години насам, а само през юли има 50% ръст на котировките, обяви и вестник Financial Times, цитиран от vedomosti.ru.

Пазарната ситуация се определя от най-голямата суша през последните 100 години, която унищожава реколтата в Русия, Украйна и Казахстан. Трите страни са в първата десетка на най-големите износители на пшеница и са ключови доставчици на жито в страните от Северна Африка и Близкия изток, уточнява Financial Times. При тази ситуация не е изключено правителството в Москва да въведе забрана за експорт на зърно, казва още  изданието. Европейският зърнен пазар се откри вчера на ниво 211 евро за тон пшеница, което е с 16,88 евро повече от началото на седмицата, предаде ИТАР - ТАСС.

Котировките се покачват през последните две седмици, коментира за „Монитор" Таня Панайотова от Софийската стокова борса. В Чикаго цената за тон се е покачила с 24 долара, в Париж с 21 евро, а в Будапеща с 9 долара. В Русия и Украйна поскъпването също е драстично. Като причина отново се посочва лошата тазгодишна реколта. Покачването на цените е спекулативно, категорични са от ССБ, големите инвестиционни фондове печелят от преиграването с качеството и количеството на суровината. В световен мащаб през миналата година имаше 195 млн. т преходен остатък от жито, поради което няма причини за създалата се паника. Същото важи и за нашата страна и няма причина за паника, каза Панайотова. Едрите зърнени търговци ще намажат от суматохата, но полза ще има и за производителите, които успяха да приберат качествено жито.
Още от статията на „Монитор"

„Драстичен скок от 60% в цената на пшеницата по световните борси", обобщава „Класа"
Цените на пшеницата нарастват с темпове, невиждани през последните 50 години, съобщи вчера "Уолстрийт джърнъл". На Чикагската борса цената на фючърсите е над 7 щ. д. за бушел, което е повече от 250 щ. д. за тон. Нивото е най-високо от септември 2008 г. Тази стока познава и доста по-високи равнища, но през последните два месеца изненадва с бързия темп на промяна. От началото на юни цената на хлебното зърно се е увеличила с цели 60%.

Само в понеделник на европейския пазар пшеницата поскъпна с 8% и достигна 211 евро за тон. Сериозната суша в някои райони на Русия, Украйна и Казахстан е причинила скока. Страните са сред основните производители и износители на жито в света. Слабата реколта може да доведе до ограничаване на износа, за да се покрият вътрешните нужди.

Проблеми със зърното има също в Канада и Австралия. Нарастват и притесненията за възможен глобален недостиг на зърно. Това заплашва с високи цени всички отрасли, зависещи от суровината, прогнозира „Файненшъл таймс". Повишението на зърното ще доведе до по-високи разходи за фураж и в крайна сметка ще се отрази по цялата верига - от пилешко месо до бира. „Това е най-бързото поскъпване на пшеницата, наблюдавано от 1972 - 1973 г. насам", коментира за вестника Гари Шарки, ръководител на отдела за пшенични изделия в Premier Foods.

Сега всички насочват погледа си към Черноморския регион. Брокерите живеят с новините от руската карта. На борсите се разиграват сериозни котировки, а според западни брокери това се дължи на спекулативни технически фактори - просто се правят много пари, коментираха за „Класа" от Софийската стокова борса (ССБ). От там обаче уточняват, че от гледна точка на реалната фактология положението не е толкова лошо, защото има сериозни предходни запаси. Няма основание за критично положение в света. Това е по-скоро заиграване и наливане на пари, за да се направят пари.
Още от статията на "Класа"

„Кредитите в еврозоната поевтиняват по-бързо, в България са почти без промяна", съобщава „Дневник"
Лихвите по кредитите в еврозоната продължават да намаляват, и то с по-бърз темп. Това показва хармонизираната статистика на Европейската централна банка (ЕЦБ) по данни от около 1800 кредитни институции в еврозоната.

В същото време при депозитите трудно може да се обособи ясна тенденция, посочват от ЕЦБ. В същото време в България свиването е минимално или почти липсва, което увеличава лихвената ножица.

Средно 3.81% е лихвата по бизнес кредитите до 1 млн. евро в европейските банки през юни 2010 г. Спрямо нивата от месец по-рано това означава спад от 1.3%. При заемите над 1 млн. евро спадът в лихвите е още по-голям - 2.35 на сто, до 3.33%.

Спрямо година по-рано лихвите по бизнес кредитите в еврозоната са с 10.24% по-ниски (при тези до 1 млн. евро) и 15.14% (за над 1 млн. евро). Постепенното понижаване на лихвите по заемите за фирмите в страните, въвели еврото, се оформя като тенденция от септември 2008 г., сочат данните на ЕЦБ. Oттогава тя започна да понижава основния лихвен процент, за да стигне до 1%.
Още от статията на „Дневник"

„Икономиката ни страда от липса на инженери", информира „Сега"
Българската промишленост е заплашена от липса на инженери и висококвалифицирани кадри най-вече в техническата област, и особено по отношение на научноизследователската дейност и иновациите, предупреждава БСК след анализ за качеството на работната сила у нас. Той е част от проекта "Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони", който се финансира с европари.

Драстичното намаляване на квалифицираните кадри е сериозен проблем, който възпрепятства развитието и функционирането на цели отрасли от стопанството и сфери на социалния живот, предупреждават от БСК. Анализът доказва и тревожната липса на лекари и медицински сестри в здравеопазването.

От обученията във всички видове професионални направления с най-висок относителен дял са по хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг - 6.37%, по приложна информатика - 6.3% и по администрация и управление - 6.1%.
Още от статията на „Сега"

„Строим с 50 на сто по-евтино от англичаните", съобщава „Монитор"
Разходите на строителни работи у нас продължават да са едни от най-ниските в ЕС, сочи доклад на консултантската компания EC Harris, цитиран от Investor.bg. Още преди 2 години бе обявено, че страната ни е един от най-евтините пазари на континента по отношение на цена на строителството въпреки повишените разходи във времената на възход на пазара на имоти у нас. Според новото проучване разходите за строителство у нас варират между 41 и 69% от тези във Великобритания, които са приети за база с коефициент 100.

От съседните страни Румъния и Сърбия се доближават до България по строителни цени. Там те са между 50 и 64% за Румъния и между 46 и 66% за Сърбия от тези във Великобритания. За сравнение в Турция те са между 51 и 79%, а в Гърция - между 60 и 77% от тези на Острова. Строителството в Македония е по-евтино, като там цените са от 43 до 59% от тези във Великобритания.

Пол Мур, директор „Проучвания" в компанията, уточнява, че за проучването са използвани 44 вида сгради, сред които 4 вида индустриални, шест вида офис сгради, различни хотели, жилищни и др.

Проучването предоставя условно сравнение на цените в 50 страни по света според което Европа е най-скъпият регион за строителство в глобален план, от който Швейцария се откроява като най-скъпата страна.

Там цените са средно с 60% над тези във Великобритания, която пък се нарежда на осмо място по този показател в света.
Още от статията на „Монитор"

„Лот 1 от магистрала "Тракия" потъва", предупреждава „Класа"
Лот 1 от магистрала „Тракия" образува коловози, които застрашават движението. Има опасност част от него да започне да потъва, предупреди вчера председателят на Българска браншова камара „Пътища" Румен Йовчев.

Между 2-3 млн. лв. са необходими за ремонта на отсечката от Оризово до Стара Загора. Той обясни, че когато участъкът е изграждан, заради потенциалните опасности изпълнителят „Пи Ес Ай", дъщерно дружество на „Трейс груп холд", е поискал промяна в проекта, но строителният надзор на обекта е отказал. Йовчев допълни, че участъкът с неравности от автомагистрала „Тракия" не е рисков и опасен и има време, в което да се вземе решение как неравностите да бъдат отстранени. Преди време изпълнителният директор на „Трейс груп холд" Цветан Цонев призна, че по част от участъка от „Тракия" са се появили неравности.

Друг сериозен проблем според Йовчев е липсата на съоръжения за отводняване в последните няколко километра от лот 1. Там е трябвало да бъдат изградени допълнителни съоръжения, които да предпазват пътя. „В тази част има оризища, но липсва отводнителен канал в едната част на трасето. Така че при по-обилни валежи водата се задържа върху самия участък", обясни Йовчев. Затова по думите му има опасност участъкът от „Тракия" да започне да потъва. За отстраняването на проблема ще бъдат необходими много повече средства, отколкото за ремонта на коловозите, защото ще трябва участъкът да се изпълнява наново и да се изградят необходимите съоръжения за отводняване.
Още от статията на „Класа"

„Танчев поема летище София", информира „Стандарт"
Асен Танчев е новият изпълнителен директор на летище София. Със заповед на транспортния министър Александър Цветков той заема мястото на освободения Пламен Станчев от днес.

Въпреки че в официалното съобщение за смяната на транспортното министерство не са посочени никакви мотиви за освобождаването на Станчев, според авиационния бранш той има доста грехове. Сред най-големите е пълното прекъсване на комуникацията с българските авиокомпании по жизненоважни въпроси, свързани с летищните такси и наземното обслужване, твърдят авиатори. Станчев създал огромни трудности и на най-големия инвеститор в авиацията - българо-германското дружество "Луфтханза техник София".

Служителите на супермодерната авиотехническа база за ремонт на Еърбъс А320 и Боинг 737 нямат нормален достъп до нея от откриването й досега, оплакват се самите те. Единственото положително в работата на Станчев бил рекордът от 2008 г., когато летището обслужи 3,340 млн. пътници и ръстът от 1,3% на пасажерите до края на юни.

Основният приоритет в работата на Асен Танчев ще бъде прилагането на нови идеи и подходи в управлението на летище София, които да доведат до по-високи икономически резултати, се посочва още в официалното съобщение.
Още от статията на „Стандарт"

„В здравната система не са разрешени бързи и хаотични действия", казва в интервю за „Сега" новият шеф на здравната комисия в НС Десислава Атанасова
Г-жо Атанасова, какво ще представлява задължителната здравна карта и как трябва да изглежда здравната система, след като тя влезе в сила?
- Предстои промените в Закона за лечебните заведения да се разгледат на второ четене в пленарна зала. Именно там се регламентират областните и националните здравни карти, като новото е, че със здравната каса ще могат да работят само лечебните заведения, които са включени в тези карти. В областните здравни карти ще влязат лечебни заведения, които отговарят на следните изисквания - дейността им да отговаря на медицинските стандарти, утвърдени от министъра на здравеопазването, да имат необходимите специалисти, които да извършват тази дейност, апаратура и да оказват 24-часов прием на пациенти съгласно разрешението си за дейност. Областните карти се изработват от областни комисии, които включват областния управител, представителите на районните центрове по здравеопазване, на здравната каса по места, на съсловните организации и за пръв път - на пациентските организации. След като те изготвят картата, ще я изпратят на министъра на здравеопазването и тя ще бъде утвърдена като част от националната здравна карта. В националната карта трябва да се съобразят няколко неща. Това са необходимостта от спешна, извънболнична и болнична помощ, минималният нужен брой специалисти, минималният и максималният брой легла по специалности с оглед потребностите на населението в регионите. Това ще представлява националната здравна карта - да се знае в кой регион какви лечебни заведения ще има, с какви нива на компетентност и възможности за лечение.

Как трябва да изглежда системата след 1 година, когато картата проработи?
- Основното е, че лечебните заведения, които ще влязат в нея, трябва да оказват наистина адекватна медицинска помощ. Това е целта на реформата - пациентът да бъде в центъра на системата.

Каква е целта на картата - да отрежат от договор със здравната каса вече съществуващи лечебни заведения или да спре появата на нови?
- Тя ще направи и двете. Ако има съществуващи лечебни заведения, които не отговарят на изискванията - нямат специалисти, апаратура и не отговарят на медицинските стандарти - естествено, че те трябва да излязат от системата.

Има ли такива?
- Може би. Сега се прави преглед. Картата трябва да е готова до 31 декември тази година и сме наложили този срок, за да може от 1 януари да се каже кой оказва медицинската помощ и кой ще може да сключва договори с касата.
Още от интервюто на „Сега"

„Изумително е отсъствието на прокуратурата в конфликта между съда и МВР", казва в интервю за „Дневник" Иванка Иванова, институт "Отворено общество"
В последните дни и най-вече около доклада на Европейската комисия за напредъка на България в съдебната реформа и борбата с организираната престъпност и корупцията се състоя поредната размяна на остри реплики между изпълнителната и съдебната власт. Този път в нея се включи и премиерът Бойко Борисов и дори поиска извинение за едно съдебно решение. Това как променя отношенията между двете власти, обостря ли се конфронтацията?
- Аз се занимавам с анализи и изследвания в областта на правото и от тази гледна точка ми е трудно да коментирам този конфликт. Може би тук трябва да е използва друга наука. Бих коментирала обаче две неща. Първо, за мен е изумително отсъствието на прокуратурата от разговора между съда и полицията.

Според принципите на правото, ако полицията има доказателства за корумпирани съдии, тя ги предава на прокуратурата и прокуратурата повдига обвинение. Защото правосъдието освен процес е и ценност и то самото често става жертва на посегателства.

При всеки случай на крупно престъпление, свързано с корупция и организирана престъпност, винаги има извършено и второ престъпление - срещу правосъдието, което има за цел да забави или изобщо да предотврати наказателното преследване на основното престъпление.

Може да повярваме, че у нас има истинска политическа воля за борба с корупцията и организираната престъпност, ако паралелно с големите разследвания и обвинения от последните две-три години имаше и разследвания и обвинения за престъпления срещу правосъдието, извършени от полицаи, прокурори или съдии. Това е правомощие на прокуратурата, а тя не го използва.

Нормално би трябвало да понесе отговорност, но конституцията не е предвидила процедура за това - прокурорите са несменяеми, главният прокурор не ги назначава и уволнява, а той самият не може да бъде уволнен.

В същото време изпълнителната власт е отговорна пред избирателите за резултатите в борбата с организираната престъпност и корупцията. И тя има прост избор - или постига резултати, или намира виновен.

Съдът го отнася не защото наистина е виновен, а защото е по-слаб политически и защото няма конституционна процедура за налагане на отговорност на прокуратурата. Изпълнителната власт обаче няма да може да прехвърля постоянно вината върху съда.

Някои от ключовите съдебни решения напоследък, които бяха във вреда на обвинителната теза, бяха четени от съдии с безупречна репутация и съдържат тежки обвинения към прокуратурата за това, че обвиненията не са добре подготвени. Като се натрупа критична маса от такива, правителството няма да има друг изход освен да предложи на Народното събрание промяна в конституцията, за да намери начин за налагане на отговорност на прокуратурата.

Защото отношенията между властите са конституционен въпрос, за който тази рамка е тясна, и изпълнителната власт трябва да има волята да предложи на законодателя да я промени и знанието как точно да го направи.

Какви са истинските причини за конфликта между съдебната и изпълнителната власт и какви са опасностите от него?
- Конфликтът е идеологически. Той е за това кой има властта да посочва и санкционира обществено неприемливото поведение. Конституцията съдържа един европейски модел, при който всеки е невинен до окончателното произнасяне на съда, но у нас порядките са по-други.

Правителството се опитва да избяга от този модел, защото се намира под силен натиск да произведе резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, то беше избрано точно за това. В същото време му липсват инструменти, за да постигне тази цел - от една страна, няма установена демократична процедура да активизира и да подобри качеството на обвинението и няма знание или административен капацитет как би могло да постигне резултати без участие на обвинението.
Още от интервюто на „Дневник"

„Държавата не трябва да внася за пенсия", казва в интервю за „Стандарт" Митрева, управител на Националния осигурителен институт
Г-жо Митрева, какво наложи спешната промяна на пенсионната  система?
- Това е големият дефицит в НОИ, особено през последните две  години - 2009 и 2010 г. За 2010 г. около 60% от финансирането на разходите за  пенсии и краткосрочни обезщетения вече е чрез данъците. Т.е. хората плащат  веднъж вноски, втори път чрез данъците си финансират пенсиите и обезщетенията за  болест. Тази силна зависимост от бюджета поставя държавното обществено  осигуряване в доста сериозна ситуация. Оказва натиск и върху публичните финанси.  Сега вместо политиките да се формират в социалното министерство и осигурителният  институт да ги изпълнява, водещи стават възможностите на държавния бюджет за  финансирането на тези големи разходи за пенсии - около 7 млрд. лева годишно.  Друга причина за реформата стана намалението на осигурителната вноска, която не  покрива и половината от тези разходи. Така се промени моделът - от осигурителен  той стана модел на финансиране чрез вноски и данъци. Третият сериозен фактор,  който влияе върху финансовата стабилност на пенсионния фонд и върху  адекватността на пенсиите, е демографската ситуация в България. След 20-30  години, т. е. през 2040 г. населението в страната ще е с около 1,5 млн.  по-малко. Хората над 65 г. ще бъдат около 30% от всички. В същото време ще  намалява броят на хората в трудоспособна възраст и все по-малко работещи ще  трябва да издържат все повече пенсионери. Това е тенденция за целия свят, но у  нас е много по-сериозна и трудна за решаване.

Защо?
- Защото имаме и голям брой емигрирали млади хора през  последните 15-20 г. Точно те са бъдещото активно население и могат да повишават  раждаемостта, ако бяха тук. Не на последно място е и продължителността на  живота, очаква се през 2040 г. тя да се увеличи при жените с около 6,8 години, а  при мъжете - с 6 г. Всичко това показва, че ако запазим системата такава,  държавата ще изпитва все по-голям проблем да финансира пенсиите. А парите за  старост вместо да се увеличават, могат да започнат да се намаляват. Натискът  върху публичните финанси ще ощетява други сфери като образованието, екологията,  инфраструктурата, сигурността, които се финансират основно от данъци.

Много експерти твърдят, че вдигането на стажа, дори на  осигуровките и възрастта няма да реши проблема с дефицита и ниските пенсии.  Трябва ли да се промени целият модел?
- Според мен след време трябва да започне увеличаване на  вноската и на дела във втория стълб. Третият е доброволен и там всеки внася  колкото и когато иска. Ясно е, че сега водещ е първият стълб, защото в него се  осигуряват всички. При втория стълб едни от фондовете осигуряват работещите от 1  и 2 категория труд, а другите - универсалните пенсионни фондове, са за  поколенията след 31 декември 1959 г. Те обаче започнаха с много ниска вноска -  2%, която сега стигна 5%. Малкият размер не позволи да се натрупат повече  средства в индивидуалните партиди. Смятам, че когато се стабилизира икономиката  и фондовете обхванат по-голяма част от хората, може да се увеличи вноската за  втория стълб, така че там да се осигурява по-висока пенсия. Това обаче означава,  че трябва да се намерят източници, които да компенсират дефицита в първия  стълб.

Осигуровките сега са ниски, възможно ли е да говорим за възвръщане на размера им, както искат синдикатите?
- Осигуровките наистина трябва да бъдат повишени, разбира се, не на нивата, от които тръгнахме. Възможно е да се направи плавно повишаване за  6-7 г. до достигането на обща вноска, която е по-висока от сегашната с 6-8%.  Това може да става с по 2% през 1-2 години. Една част от по-високата вноска през  2016-2018 г. може да се прехвърли към втория стълб, за да се натрупат там повече  средства. В същото време ще се стабилизира първият стълб, защото демографската  тенденция показва, че все по-малко приходи ще влизат в хазната, а разходите ще  се увеличават. Това беше и смисълът на предложението за увеличаване на стажа,  защото хората по-дълго ще остават на пазара на труда и ще получават по-високи  доходи. Не можем обаче да гледаме решенията в пенсионната система на изхода като  водещи, водещи са решенията на входа - пазарът на труда, работните места,  доходите, условията на труд, вноските.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Сваляме номерата на всички незаконни превозвачи", казва в интервю за „Монитор" Симеон Арнаудов, изпълнителен директор на ИА „Автомобилна администрация"
Г-н Арнаудов, видеонаблюдението за шофьорските изпити е отложено само заради обжалванията на фирми. Не е ли обаче високата цена на курсовете причина хората да шикалкавят и да търсят начин да се явяват само на изпит?
- Примерите с обучението отвъд Океана, където правоспособни близки учат младите в семейството за без пари, вече не са актуални. Аз съм и с преки наблюдения  от Канада, където обучението е сериозно, полага се теоретичен и практически изпит.

На фона на европейските шофьорски курсове нашите са най-достъпни. И не е казано, че абсолютно всеки човек трябва да кара кола, че всеки трябва да притежава книжка. Защото вземането на документа е само началото от поредица постоянни ангажименти и отговорности, свързани с постоянни разходи. Ако е толкова сериозен проблем да се плати преминаването на компетентен курс, то нататък тепърва следва да се плаща за преглед на автомобила, данък, техническа поддръжка. У нас по пътищата гъмжи от самонадеяни и некомпетентни водачи и целта ни е оттук насетне всички млади да излизат от обучението си достатъчно научени, а не с книжки на всяка цена. Вече уточнихме, че курсовете няма да поскъпнат заради видеонаблюдението, защото ние осигуряваме 27 зали във всеки областен отдел, в нашите кабинети ще се правят изпити.

100 са камерите, които са персонални за изпитващите, а 200 хил. лв. е стойността на камерите за залите. Изпитите ще се провеждат в зали на автомобилната администрация, оборудвани със система за видеонаблюдение и контрол. Ако учебен център се оборудва по същия начин, изпити ще се провеждат и там. Аз разполагам с информация, че над 10 учебни центъра са оборудвани с видеокамери и те не са си вдигнали цената. В момента учебните центрове в България са 800.

По какъв начин се защитава интересът на бъдещия водач? Мога ли да получа защита от автомобилна администрация?
- Винаги можете да получите защита от администрацията, защото, ако не сте били обучени както трябва, санкциите са наистина жестоки. В съответните комисии ги защитавахме със зъби и нокти тези наказания и от 20 юли те са в сила!  Ако се чувствате ощетена в обучението си и ни уведомите, ние извършваме съответния контрол и ако установим нарушение, спираме дейността на съответния преподавател и го лишаваме от права за две години. Санкцията стига до 5 хил. лв. Вече сме разпоредили стриктен контрол и до месец ще паднат първите хитреци, които провеждат фиктивно обучение.

Като говорим за фиктивност, как ще протича контролът на техническите прегледи?
- Когато бъде констатиран фиктивен преглед, дейността на сервиза се спира веднага.  Досега за 20 години няма пункт с отнето разрешение заради фиктивни прегледи. Нормативната база бе така устроена, че не можеше да се преустанови дейността - търсеше се повторност на нарушението, и тогава се стигаше до колективната безотговорност на пункта. С измененията на Закона за движение по пътищата отговорността вече е персонална и там няма „комисията се разписва" и да не е ясно кой какво е проверил.
Още от интервюто на „Монитор"

„Има начин да се увеличат парите за общинска инфраструктура и земеделска техника", казва в интервю за „Класа" Калина Илиева, изпълнителен директор на ДФ "Земеделие"
Г-жо, Илиева, какви са последните данни за размера на договорени и платени проекти по ПРСР?
- От натрупаните 11 000 проекта, които наследихме, вече сме обработили 9200. До момента сме договорили около1 млрд. евро, което представлява приблизително 31% от средствата, предвидени за целия период на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Само за сравнение ще кажа, че когато нашият екип започна работа през август миналата година, бяха договорени едва 400 млн. лв. Към края на миналата седмица сме изплатили 1,130 млрд. лв. Също за сравнение ще кажа, че по всички оперативни програми общо са изплатени 2,1 млрд. лв. Виждате, че делът на реално усвоените средства по ПРСР е над 50% от ресурса по всички оперативни програми.

Как си обяснявате по-силния интерес на бенефициентите към ПРСР, отколкото към оперативните програми?
- При нас кръгът на допустимите кандидати е много по-голям, но въпросът не опира само до интереса, а и до работата. През миналата година бяха платени само 200 млн. лв., а във фонда имаше купища натрупани проекти, които не се обработваха. Истината е, че вместо да се направи график и да се работи бързо, целта е била да минат приоритетно проектите на този и на онзи приближен. Ние вече почти приключихме, останаха ни по-малко от 1500 проекта от стария прием и смятам, че ще успеем да ги приключим до края на септември. Досега реално близо 6000 бенефициенти са получили парите си. През май по време на Мониторинговия комитет също беше отчетено от ЕК, че има много висок ръст спрямо миналата година. Средствата по програмата за 2007 г. и 2008 г. трябва да се платят до края на тази година, защото важи правилото N+2. Общо трябва да изплатим 1,2 млрд. лв. до края на 2010 г., за да нямаме загуби. Виждате, че успяхме да наваксаме и остават около 30 млн. лв., които още в средата на годината ще ги покрием. На практика от средата на това лято ще започнем да разплащаме по следващото финансово споразумение за 2009-а.

Колко от подадените проекти са върнати заради установени грешки?
- От реално разгледаните 9200 около 800 са се оказали недопустими, предполагам, че от всичките 11 000 постъпили проектни предложения някъде около 1000 ще бъдат с отказано финансиране. Това не е голям процент и смятам, че е нормално. Първо, проектът трябва да отговаря на определени критерии, в противен случай не е допустим. Освен това приемът се отваря по определен бюджет и когато няма голям интерес, няма проблем. Но по някои от мерките бенефициентите показаха свръхактивност, в тези случаи се слагат точки според критериите за ранкиране. Така че някои от проектите се отхвърлят не поради грешки, а заради липсата на достатъчен ресурс.
Още от интервюто на „Класа"