Европейският съюз се подготвя да приложи значително по-високи мита върху украинския внос в рамките на седмици, удряйки икономиката на Киев в решаващ момент от борбата ѝ срещу руската агресия, пише FT, като се позовава на свои източници.
ЕС има съществуващо споразумение за свободна търговия с Украйна, но отиде по-далеч след руската инвазия през 2022 г. и временно премахна оставащите мита. Тези договорености изтичат на 6 юни и ЕС планира да ги замени с "преходни мерки", докато двете страни актуализират цялостното си търговско споразумение.
Решението за рязко прекратяване на специалните търговски договорености, които позволяваха на повечето украински стоки да влизат в ЕС без мита, идва, след като Полша поведе инициатива за защита на земеделците в блока, твърдят дипломати.
Според тях предложението за преходни мерки, наскоро изпратено до държавите членки на ЕС, значително ще намали безмитните квоти за селскостопански продукти - а те са много важни за украинския агросектор, както и за бюджета на страната.
Правителството на Украйна изчислява, че връщането към предвоенните търговски условия би намалило приходите ѝ с около 3,5 млрд. евро годишно.
Безмитният режим обхващаше евтините украински птиче месо, пшеница и захар, голяма част от които преминаваха през страните от ЕС на път за Африка и Азия. Фермери и политици в Полша, Франция и другаде обвиниха украинския внос за понижаването на вътрешните цени.
Проблемът доминира в полската политика, като последователни правителства налагаха едностранни забрани за внос на украинско зърно, в нарушение на правилата на ЕС. Преди президентските избори в неделя, Варшава е поискала от Комисията да отложи силно непопулярните търговски преговори с Киев, за да минимизира шансовете на кандидата на националистическата опозиция, Карол Навроцки, твърдят дипломатическите източници на FT.
Двама дипломати от ЕС заявиха пред изданивето, че преходната мярка на ЕК включва разделяне на годишната безмитна квота на 12 месечни, за да се намали вносът, докато преговорите продължават.
Най-голямото въздействие е върху царевицата, захарта, меда и птичето месо. Квотата за царевица ще спадне на годишна база от 4,7 млн. тона до 650 000 тона. Птичето месо ще падне от 57 110 до 40 000, а захарта от 109 000 до 40 700.
Говорител на ЕК потвърди, че военновременните договорености няма да бъдат подновени, "защото в момента работим по преразглеждането" на споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна. "Комисията също така разглежда възможни преходни мерки в случай, че преговорите не приключат до 6 юни," добави той.
"Това е наистина лош сигнал за Украйна. Ще отнеме време поне до октомври, за да се намери решение", каза Бернд Ланге, председател на комисията по търговия в Европейския парламент.