„Лечението в болница става лукс", предупреждава от първата си страница „Сега"
Сериозното намаление на парите от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за болниците драстично ще затрудни достъпа на пациентите до лечение. Заради въведените делегирани бюджети лечебните заведения ще ограничат силно плановия прием, ще формират листи на чакащи, ще намалят заплатите и ще трупат още повече дългове.
За пръв път здравната каса ще задължи лечебниците да работят с делегирани бюджети, при това със задна дата - 1 август. За разлика от досега касата няма да плаща на болниците отчетените случаи над лимита. Според директори на клиники и данни на лекарския съюз намалението на парите е драстично - между 30 и 40% спрямо август миналата година. От касата обясняват, че спазват закона, който от тази година задължава НЗОК да работи с фиксирани бюджети. Причината да се въведат те е постоянно растящият брой на хоспитализациите и орязаните бюджет и приходи на касата за тази година.
Това обаче ще доведе до сериозен проблем за лекари и пациенти. "С лимита, който ни е определен - 70% спрямо дейността за миналия август, във всички случаи ще има листа на чакащи за планов прием. Дори спешността е под въпрос, тъй като в областните болници тя е голяма част от дейността", обясни пред "Сега" директорът на болницата в Кюстендил д-р Михаил Зортев. Според него заплатите на работещите в лечебното заведение също ще паднат. "И в момента областните болници вече имат проблеми с доставчиците и дълговете към тях, а те тепърва ще се задълбочат. Задълженията ще растат, няма да може да се осигурят и качество, лекарства и консумативи", допълни той. Нарастването на дълговете и все по-честите им просрочия ще доведат до отказ на търговците да доставят медикаменти и консумативи, а също и до запори на сметки.
Още от статията на „Сега"
„Напрежение в болниците заради бюджетите за август", четем от първата страница на „Дневник"
Осем болници от област Стара Загора вчера обявиха, че до два дни може да спрат работа и да започнат протестни действия. Други лечебни заведения като това в Шумен съобщиха, че спират плановия прием на пациенти и ще обслужват само спешните случаи. Шефът на софийската "Св. Екатерина" свиква днес съвета на директорите на болницата. В сряда и Българският лекарски съюз (БЛС) свиква своите национален и мениджърски съвет.
Причината за всичко това е искането на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да намали парите на болниците за август. То е изпратено на лечебните заведения под формата на анекс към договорите им с касата, който те са поканени да подпишат. Според председателя на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов с новия бюджет болниците ще могат да покрият едва 65% от досегашния си обем дейност.
Средствата, които касата плаща по клиничните пътеки на болниците, вече бяха намалени средно с 20% от 1 юни с въвеждането на делегираните бюджети.
В понеделник от лекарския съюза призоваха директорите на болници да не подписват августовските анекси, защото противоречали на Националния рамков договор (НРД) за 2010 г. В писмото на касата до болниците по думите на Райчинов тя ги заплашва, че няма да им плати стари дължими суми, ако не подпишат.
"В НРД са определени и разписани цените на клиничните пътеки и след като намаляват бюджетите, това автоматично води до намаляване на плащанията по клиничните пътеки", обясни пред "Дневник" Райчинов. Според него толкова голямо орязване на финансирането ще доведе до недостиг на средства за лекарства, консумативи, ток и вода и пациентите ще трябва да доплащат.
Още от статията на „Дневник"
„В кризата: Нова вълна милионери", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Спестяванията в банки родиха 28 нови милионери. Кризата накара все повече родни предприемачи да държат парите си на влог, вместо да инвестират. Само от април до юни българите с над 1 милион лева личен депозит са се увеличили с 28, сочи статистиката на БНБ. Милионерите у нас вече са 423.
Богаташите кътат парите си за лихви, вместо да ги харчат за бизнес, яхти или спортни коли. Най-заможните българи залагат на авоари в евро. Милионерите в лева са 159, а тези в европейска валута - 238. Общото състояние на всичките 423-ма милионери е 952 млн. лева. В същото време депозитите на фирми над милион са намалели с 40. В края на юни те са 1705.
Още от статията на „Стандарт"
„Всеки трети изпушва на опашката", съобщава от първата си страница „Монитор"
Всеки трети българин изпушва от чакане на дълги опашки. Това показват резултатите от проучване сред 1935 тайни клиенти в 24 държави в Европа. Изследването на родна почва е водено от тайните клиенти на фирмата „Клиент Х", които са обикаляли бакалии, аптеки и гари, за да проверят качеството на обслужването. В 30% от случаите нервите на чакащите на опашка у нас не са издържали и се е стигало до вдигане на скандал, сочат резултатите от изследването.
По недоволство от чакането се нареждаме на шесто място в Европа заедно с Хърватия. Пред нас с близки показатели са Турция, Румъния и Италия. Най-изнервени при чакане на опашки са балканските клиенти от Босна и Херцеговина, където в над 90 на сто от случаите избликва недоволство. Причината родните клиенти да не се наредят сред най-избухливите на континента е огромната група хора, които вече са претръпнали от мудно обслужване: „Тайните клиенти често са чували от опашката възгласа: „Нищо не може да се направи, просто такава е системата", отбеляза Юлиана Горанова, ръководител на изследването. Родното примирение се забелязва и от друг показател - под 4 на сто от препатилите след дълго висене пред гишетата пускат жалба до шефа на персонала. Значителна част от БГ клиентите имат право да възроптаят от лошо отношение, гласят резултатите от изследването.
Най-големият проблем при обслужването е неучтивото държане и липсващите усмивки по лицата на обслужващите. Всеки втори продавач се мръщи, докато прибира парите на родните клиенти.
Още от статията на „Монитор"
„Кредитните милионери се стопиха с 35, държат 45% от заемния ресурс у нас", информира от първата си страница „Класа", като се позовава на статистиката на БНБ
Кредитните милионери през второто тримесечие се стопиха с 35 спрямо юни 2009 г., показват данните на БНБ. Според статистиката хората и фирмите, получили шестцифрена сума като заем, са общо 5145 (118 граждани и 5027 фирми), като те управляват 22,27 млрд. лв. Това е около 45% от общия обем отпуснати заеми у нас. Спрямо същото тримесечие на миналата година усвоените средства от родните кредитни милионери се повишават с 492 млн. лв., или на практика излиза, че все по-малко хора и фирми управляват все повече средства. Подобна е равносметката и спрямо първото тримесечие - кредитните милионери са намалели със 74, като в същото време отпуснатите заеми отчитат ръст от 88 млн. лв.
Компаниите и гражданите, решили да депозират 6-цифрени суми, стават все повече. Броят на вложителите през второто тримесечие спрямо април-юни 2009 г. се е увеличил с 87 до 2128, от които 423 граждани и 1705 фирми. Гражданите и фирмите с възможности са увеличили спестяванията си за година със 159 млн. лв. до 7,77 млрд. лв. Средният размер на средствата, които са вложени, според данните на БНБ е 3,65 млн. лв.
През второто тримесечие на годината кредитният портфейл на финансовите институции у нас е 49,92 млрд. лв., като спрямо предходното тримесечие се увеличава със 106 млн. лв. На годишна база е отчетен ръст от 2,2%. В края на юни кредитите за фирмите растат с 1,2% на годишна база до 30,848 млрд. лв., докато тези за домакинствата отчитат покачване с 3,7% до 19,074 млрд. лв. Според данните най-голям ръст за една година от 51% при заемите на компаниите отчитат операциите с недвижими имоти. Те достигат до 2,676 млрд. лв.
Още от статията на „Класа"
„И общините ще финансират саниране на панелки", съобщава „Сега"
Създаване на общински фондове за обновяване на жилищни блокове се предвижда в поредните промени в Закона за етажната собственост, които ще бъдат внесени в Министерския съвет в края на месеца. Това съобщи пред "Сега" Екатерина Захариева, зам.- министър на регионалното развитие и благоустройството. Идеята е всеки от фондовете да се захранва чрез процент от приходите от данък сгради и чрез глобите, събирани от нарушителите на Закона за етажната собственост.
"Общинските съвети сами ще решават дали да създадат такъв фонд и пак на местно ниво ще се прецени какъв процент от данък сгради да постъпва в него. Идеята е да се събира не по-малко от 5% от приходите от този налог", обясни зам.- министър Захариева. Приходите от данък сгради в Столична община за м.г. например са били малко над 62 млн. лв. Т.е. ако такъв фонд заработи и в него се отчисляват по 5%, ще се събират около 3 млн. лв. на година. За около 4 млн. лв. през 2008 г. по единствения работещ у нас демонстрационен проект за обновяване на жилищни сгради бяха обхванати 30 блока.
Глоби по Закона за етажната собственост ще се събират след юни догодина. Всеки собственик на жилище, който не се е вписал в задължителната домова книга, ще се глобява от 20 до 100 лв. В промените на закона се предвижда тези глоби да се увеличат до 500 лв. Домоуправителите, които не са провели общи събрания и не са подали в общината заявление за вписване в регистъра на етажната собственост, се глобяват с до 1000 лв.
Още от статията на „Сега"
„Производители и търговци се готвят за засилен износ на зърно", съобщава „Дневник"
Малко по-високи добиви от миналата година, но по-лошо качество. Очаквания за сходен износ - около 1.1 млн. тона, но повече приходи от него заради растящите цени.
Това са прогнозите на зърнопроизводители и търговци за новата зърнена реколта, стана ясно на заседание на консултативния съвет по зърното, което се проведе вчера в земеделското министерство. Към този момент вече са ожънати 93% от площите с пшеница в страната.
През тази година ще бъдат прибрани около 3.6 млн. тона зърно, а заедно с преходните запаси от 2009 г. то ще достигне 3.8 млн. тона, съобщи председателят на консултативния съвет Красимир Аврамов, който е и член на асоциацията на зърнопроизводителите. Средният добив от декар пък ще бъде между 340 и 350 килограма.
Според данните на земеделското министерство жътвата вече е към края си, като с по-бавни темпове върви единствено в Югозападна България, където имаше силни дъждове през почти целия юли. По предварителни данни обаче тазгодишната реколта е с по-ниски показатели.
От националната служба по зърното и фуражите съобщиха, че в момента около 35% от зърното е годно за производство на хляб при 47% година по-рано. Има и известен резерв от количества, които отговарят на повечето от показателите, обясниха от службата. Оценката на асоциацията на зърнопроизводителите е още по-ниска.
Още от статията на „Дневник"
„Вързали сме зърнения баланс", съобщава „Монитор"
Зърненият баланс на страната е осигурен и няма нужда от паника по веригата зърно-брашно-хляб, това каза вчера зам.-министърът на земеделието и храните Светла Боянова. У нас досега е прибрано около 93% от житото, като реколтата е около 3,6 -3,7 млн. тона, сочат данни на Министерството на земеделието и храните, които бяха огласени по време на Консултативния съвет по зърното. От общото количество около 700 000 тона е качествената пшеница, която е годна за производство на хляб.
Гарантирано е производството на хляб и няма да има криза в този сектор, според производители. До 20 август ще бъдат ясни окончателните данни за качеството на ожънатата пшеница, допълни зам.-министърът.
Председателят на националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов заяви, че страната ни се намира в изгодна за износ ситуация, след като Русия забрани временно експорта на зърно. По думите му България има възможност за експорт на 1 - 1,1 млн. тона пшеница. Ако може да се говори в момента за повишаването на цената на хляба, то е резултат от повишаване на суровините по веригата, но това няма да удари сериозно крайните потребители, коментира Георги Попов от Асоциация на хлебопроизводители „Хляб за България". Цената на насъщния може да се увеличи до 1,20 - 1,40 лв. за килограм, уточни той.
Покачването на цената на пшеницата е спекулативно, тъй като прогнозите за добиви в света са около 650 млн. тона, което е само с 30 млн. тона по-малко спрямо миналата година и няма основание за зърнена криза.
Още от статията на „Монитор"
„АЕЦ "Козлодуй" продава тока си по-евтино за износ", информира „Класа"
АЕЦ „Козлодуй" продава по-евтино електроенергията си за свободния пазар на търговците, отколкото на големите потребители у нас. От централата са подготвили и нов търг за продажба на ток на търговци за износ. Той е при стартова цена от 66 лв./мвтч, а доставките ще са в периода септември - декември тази година. От централата предлагат за продажба 175 хил. мвтч ток. В тази цена не е включена експортната такса от 12,14 евро за всеки мегават.
От приключилите вече търгове за ток от централата за вътрешния пазар става ясно, че са проведени при стартова цена от 71,5 лв. за мегаватчас и договор за доставка на енергия до 30 юни 2011 г. От централата предлагаха по този начин да бъдат продадени над 3 млн. мвтч ток. В същото време за търговците на вътрешния пазар стартовата продажна цена е била 68,8 лв./мвтч, а доставките ще се извършват в периода юли-декември 2010 г. За този търг от централата са предложили за продажба малко над 1,1 млн. мвтч ток. АЕЦ „Козлодуй" е единственият доставчик на електроенергия за свободния пазар от юли насам.
Не е нормално да се прави разлика в цените, на които се продава токът за търговците и потребителите, каза пред „Класа" Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните и енергийни консуматори. В момента оттам смятат да направят юридическа проверка дали това е нормална практика. Стаменов потвърди, че ще настояват цените за тръжните процедури да бъдат изравнени. По думите му отстъпки може да се правят за вида продукт, но условията трябва да са еднакви за всички. Подобно разделение е вид сегрегация на потребителите, което не е позволено в ЕС, коментира и Пламен Попов, директор на „Щаткрафт Саут Ийст Юръп".
Още от статията на „Класа"
„Надуват цената на хляба до 1,40 лв.", съобщава „Стандарт"
Опити за надуване на цената на хляба до 1,20-1,40 лв. за килограм се появиха по време на заседание на Консултативния съвет по зърното. 35% от количеството пшеница от новата реколта е годно за производство на хляб, стана ясно на заседанието. "След като пшеницата в България е на световни цени, брашното се опитваме да го продаваме на борсови цени, защо тогава хляба да го продаваме на наши цени? Нормално е хлябът да поскъпва", каза председателят на Консултативният съвет по зърното Красимир Аврамов.
Нямало как цената на хляба в Гърция да е 1 евро, а при нас да е 40 стотинки, казаха хлебопроизводителите. Страната ни разполага с достатъчно зърно за хляб, семена и фураж, няма място за паника. Това обяви зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова. Цената на пшеницата на световните борси обаче скача, защото Русия забрани износа, а добивите в някои страни от Европа са ниски.
Добивът на пшеница тази година у нас е около 3,6-3,7 млн. т. Средно 340-350 кг са ожънати от декар, каза Боянова.
Още от статията на „Стандарт"
„Българите са спестили 3 млрд. лв. за 1 година", информира „Сега", като се позовава на статистиката на БНБ
Българите са увеличили спестяванията си с близо 3 млрд. лв. от юни 2009 до юни 2010 г., става ясно от публикуваната вчера статистика на Българската народна банка. Премиерът Бойко Борисов, който от няколко месеца насам изтъква тази тенденция, съобщавайки различни цифри, твърди, че тя е доказателство, че българите не са бедни. Според икономистите обаче хората пестят, а не харчат, защото се страхуват за работата и доходите си.
Депозитите на населението и фирмите в родните банки са нараснали от 34.7 млрд. лв. на 37.6 млрд. лв., което е увеличение с 2.9 млрд. лв. за година, става ясно от данните на БНБ. Почти целият ръст обаче идва от влоговете на домакинствата, които са се увеличили от 22.5 на 25.5 млрд. лв. Бизнес депозитите не само че не са нараснали, но дори леко са намалели през последната година - от 12.20 млрд. лв. на 12.07 млрд. лв.
3 млрд. лв. ръст на спестяванията на населението за година не е никак малко. За периода юни 2008 г. - юни 2009 г. ръстът на депозитите възлизаше на едва около 700 млн. лв. Преди това обаче във времената на икономически бум спестовността удари рекорди, които все още не могат да бъдат достигнати. От средата на 2007 г. до юни 2008 г. депозитите са се увеличили с рекордните 7.3 млрд. лв., а предходната година ръстът също беше внушителен - с 6.1 млрд. лв.
Още от статията на „Сега"
„Бизнесът се ориентира към износ извън ЕС", обобщава „Дневник" статистическите данни на НСИ за външната ни търговия
Износът на България ни се е увеличил значително през второто тримесечие на годината, но основната причина е ниската база от миналата година, когато икономиката усети най-силно кризата.
Това показват данните на Националния статистически институт, според които стойността на експорта ни е близо 7.4 млрд. лв. от април до юни, с 38% повече, отколкото същия период на миналата година. По-значително е увеличението на износа за страни извън Европейския съюз с 44%, отколкото за държавите от общността.
Над половината от експорта ни за трети страни (това са държави извън ЕС) е за съседите ни - Турция, Сърбия, Македония, както и към Русия, Сингапур и Китай. Експортът на българска продукция за Китай е нараснал повече от три пъти, а този за Сингапур - с една четвърт. С около 50 на сто се увеличава този за Сърбия и Русия, още по-голям е ръстът на продукцията за Турция. От НСИ отбелязват, че значително повишение има в продажбите на родно производство в Перу и Бразилия.
По повод тези данни Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана", коментира пред "Дневник", че това прави ръста не особено устойчив. "Виждаме, че износът ни расте много силно към държави, към които обемът му е малък и може би затова той ще е нестабилен", каза Цачев. Според него е малко вероятно толкова силно покачване от почти 40 на сто да се задържи до края на годината, но все пак повишението ще е сериозно число за цялата година.
Още от статията на „Дневник"
„Шефът на Световната банка ни хвали за финансовата дисциплина", съобщава „Монитор"
В момента светът се намира в тежка икономическа криза, но българското правителство успява да управлява пазарите и финансите си не по-зле от останалите правителства по света. Това заяви вчера президентът на Световната банка Робърт Зелик, който е на двудневно посещение в страната ни. Той инспектира заедно с премиера Бойко Борисов ремонта на пътя Варна - Добрич. Рехабилитацията на отсечката се финансира от ръководената от него институция и е на стойност 5,5 млн. лева.
Дойдох в България, за да слушам и да се уча, сподели Зелик. По думите му в лицето на Борисов е намерил стратегически партньор, а България винаги може да разчита на средства от фондовете на банката. Корупцията и престъпността са проблеми във всяка страна, а методът за справяне с тях са именно мерките, които използва правителството на ГЕРБ, заяви още президентът на Световната банка.
България може да получи пари и да бъде подпомагана, ако тя се бори срещу корупцията и има достатъчен административен капацитет, увери Зелик. Той похвали усилията на българското правителство и в борбата му с корупцията. От изявлението му стана ясно също, че банката има готовност да подкрепя не само инфраструктурни проекти в страната ни, но и такива в образованието, енергетиката и повишаването на административния капацитет.
Основната цел на правителството на ГЕРБ при реализирането на инфраструктурни проекти в България са отговорността и прозрачността при усвояването на средствата, заяви премиерът Бойко Борисов.
Още от статията на „Монитор"
„Спасяваме уникални сгради в Москва", казва в интервю за „Стандарт" главен комисар Никола Николов, директор на Националната служба за "Пожарна безопасност и защита на населението"
Г-н Николов, какво се случва в Подмосковието, как се справят нашите огнеборци там?
- Ситуацията в Подмосковието е непроменена. Чухме се с ръководителя на нашите пожарникари. Новото в дейността им е опазване на с. Язвище.
Вярно ли е, че село Язвище е на повече от 300 години и е обявено за паметник на културата?
- Дали е обявено за паметник на културата, колегите не можаха да кажат. Факт е обаче, че използват дървени ведра, които съм виждал само по филмите. И сградите са уникални.
Какъв всъщност е проблемът в Москва, защо въздухът е толкова отровен?
- В Подмосковието гасят торфени горения, които са много опасни. По няколко причини. Първо - горенето е под повърхностния слой и се получава непълно изгаряне. А димът, който се отделя, е много богат на въглеродни диоксиди - те са доста отровни и това всъщност е проблемът на Москва. На места торфената настилка достига 2,5-3 м дебелина и това прави изключително трудно гасенето. Има и други опасности - например някое дърво изглежда абсолютно здраво, но корените му са прегорели и е възможно то да падне всеки момент.
Възможно ли е и у нас да избухне подобен огнен ад?
- Винаги е възможно, но тази година нещата са по-спокойни заради дъждовете. Не бива да подценяваме и труда на нашите колеги от Агенцията по горите и от Държавния пожарен контрол, които се занимават с превантивните мерки. Тяхната работа също допринася за по-малкото полски и горски пожари.
Но опасност съществува, температурите са високи.
- Разбира се, че съществува. Още повече, че прогнозите сочат горещи дни. Затова и към нашите органи са спуснати указания за повишаване готовността за по-нататъшното подобряване на взаимодействието на всички структури, за погасяването на полските и горските пожари. Заедно с полицейските органи контролираме прибирането на реколтата. Защото след това често стопаните пристъпват към палене на стърнищата. А това е най-големият бич за полето и след това за гората.
А хората, които приготвят зимнина?
- Съвсем скоро ще излезем с призив към тях - да бъдат внимателни и в никакъв случай да не подценяват ситуацията. Защото всяко и най-малко огънче, дребна искра, може да се превърне в огромен пожар, който да нанесе сериозни щети на околната среда, да не говорим за риска от загубен живот.
Още от интервюто на „Стандарт"