В съвременния консуматорски свят всевъзможни канали на информация ни заливат с истории за прекомерни богатство и разточителство. На този фон съществуват и т. нар. тихи милионери. Те не демонстрират своите възможности, не харчат като обезумели, а преминават скромно през живота, насочвайки почти всички свои ресурси в помощ на смислени каузи с обществено значение.
Ето някои истории, които ни напомнят, че истинското богатство често се крие в безвъзмездното даване.
Чък Фийни
Роденият в Ню Джърси Чарлз Ф. "Чък" Фийни израства в ирландско-американско имигрантско семейство. Той е първият в семейството, който посещава колеж, записвайки се в Училището по хотелиерство към университета Корнел през 1952 г. с подкрепата на Закона за американските военни. След като завършва през 1956 г., Фийни се впуска в различни предприемачески начинания, включително бизнес със сандвичи и летен лагер за деца на американски военни във Франция.
През 1960 г. Фийни основава Duty Free Shoppers (DFS) заедно с Робърт У. Милър. Компанията революционизира търговията на дребно, като продава луксозни стоки на международни пътници без тежестта на вносните мита. DFS се разраства бързо, превръщайки се в най-големия търговец на дребно в този сегмент. Делът на Фийни в DFS е оценен на над $500 милиона до средата на 90-те години на миналия век.
Въпреки огромното си богатство, Фийни живее забележително скромно. През 1982 г. основава Atlantic Philanthropies, частна фондация, посветена на финансирането на глобални каузи. През 1984 г. Фийни прехвърля почти целия си дял в DFS на фондацията, намалявайки личното си богатство до по-малко от $5 милиона.
През следващите няколко десетилетия Atlantic Philanthropies дарява над $8 милиарда за различни инициативи, включително образование, здравеопазване, човешки права и усилия за изграждане на мир. Забележително е, че приносът на Фийни към университета Корнел е основополагащ. Той инвестира близо $1 милиард в учебното заведение в продължение на почти четири десетилетия, финансирайки стипендии, преподавателски позиции, както и развитието на Cornell Tech в Ню Йорк.
Филантропският подход на Фийни се характеризира с анонимност и ангажимент да "дарява, докато е жив". Той се стреми да окаже значително въздействие през живота си, а не да натрупва богатство за бъдещите поколения.
Фийни получава множество отличия за своите филантропски усилия, включително наградата за цялостен принос на Forbes 400 и медала на Карнеги за филантропия. През 2014 г. Уорън Бъфет описва Фийни като "своя герой и герой на Бил Гейтс", подчертавайки дълбокото му влияние в областта на филантропията.
Чък Фийни умира през 2023, напълно постигнал целта си - да раздаде всичко спечелено, оставяйки след себе си наследство от трансформираща филантропия.
Роналд Рийд
Роденият през 1921-ва Роналд Рийд е първият в семейството си, завършил гимназия. Участва във Втората световна война, преди да се завърне в Братълборо, където работи 25 години на бензиностанция, а след това близо 20 години като портиер в J.C. Penney. Въпреки скромните си доходи, Рийд живее забележително пестелив живот.
Финансовата проницателност на Рийд е също толкова простичка. Той инвестира в разнообразно портфолио от акции, включително Procter & Gamble, JPMorgan Chase, General Electric, Dow Chemical, J.M. Smucker, CVS Health и Johnson & Johnson. Стратегията му в голяма степен следва тази на Уорън Бъфет: купуване и задържане на качествени компании в дългосрочен план. Инвестициите му нарастват значително през годините и след смъртта му през 2014 година, имуществото на Рийд е оценено на приблизително $8 милиона.
Разкритието за богатството на Рийд се оказва истински шок дори за най-близките членове на семейството му. Доведеният му син, Филип Браун, отбеляза, че редовното четене на "Уолстрийт Джърнъл" от Рийд е единствената улика за финансовия му успех. "Бях изключително изненадан", споделя Браун. "Той беше трудолюбив, но не мисля, че някой е имал представа, че е мултимилионер."
В завещанието си Рийд оставя $4,8 милиона на болница "Братълборо Мемориал" и $1,2 милиона на библиотеката "Брукс Мемориал" - най-големите дарения, които всяка от тези институции някога е получавала. Също така прави по-малки завещания на местното историческо дружество и други организации.

Източник: Sulaiman Bin Abdulaziz Al Rajhi Charitable Foundation
Сюлейман Ал-Раджи
Сюлейман бин Абдулазиз Ал-Раджи е роден през 1928 г. в Саудитска Арабия. Израства в скромно семейство и започва своята бляскава и успешна кариерата, като предоставя услуги по обмяна на валута на поклонници, пътуващи до Мека и Медина. Това скромно начало полага основите за бъдещите му начинания във финансовия сектор.
През 1957 г. Ал-Раджи и братята му основават Al Rajhi Bank, която се превръща в най-голямата ислямска банка в света. Под негово ръководство Al Rajhi Bank разширява дейността си както в страната, така и в чужбина, допринасяйки значително за развитието на ислямското банкиране.
През 2011 г. Ал-Раджи взема революционното решение да дари повече от половината от състоянието си от $7,7 милиарда за благотворителни каузи. Той основава фондация "Сюлейман Ал-Раджи", фокусирана върху образованието, здравеопазването, социалното подпомагане и религиозните инициативи. Фондацията подкрепя над 1200 благотворителни проекта в 13 региона на Саудитска Арабия, включително повече от 130 града и населени места.
Благотворителните му начинания включват и подкрепа за запомняне, печат и разпространение на Корана, както и финансиране на изграждането на големи джамии и образователни институции.
Като признание за филантропските му усилия, през 2012 г. Ал-Раджи е удостоен с Международната награда "Крал Файсал" за това, че е посветил значителна част от богатството си на благотворителна дейност и създаване на институции, подкрепящи ислямските ценности.
Наследството на Ал-Раджи продължава чрез благотворителната фондация "Сюлейман Ал-Раджи", която остава една от най-влиятелните дарителски институции в Саудитска Арабия. Неговата ангажираност към филантропията и ислямските ценности оставя незаличим отпечатък, вдъхновявайки бъдещите поколения да допринасят за благосъстоянието на обществото.