В живота на свръхбогатите развлеченията и хобитата често надхвърлят общоприетата си роля. Те служат като средство за създаване на бизнес отношения, културно обогатяване и изграждане на личен бранд. Макар че забавленията на милиардерите понякога изглеждат екстравагантни, те често отразяват стратегически избори, които преплитат личната страст с бизнес възможностите.
Филантропия
Сред най-разпространените хобита в света на богатите се откроява филантропията. Повече от половината от милиардерите се занимават с благотворителни начинания, често чрез специални инициативи като The Giving Pledge, ангажиращи ги да даряват голяма част от натрупаното богатство.
Сред известните филантропи са швейцарският милиардер Хансьорг Вис, който е обещал да дари по-голямата част от богатството си за екологични и научни каузи, както и Бил Гейтс, който години наред дарява милиони чрез своята фондация.

Източник: GettyImages
Пътешествия
Пътуването е повече от просто развлекателна дейност, то е декларация за статус и средство за изграждане на връзки. Приблизително една трета от милиардерите дават приоритет на пътуванията, посещавайки различни точки по света.
Тези пътувания често служат като платформа за бизнес дискусии и културен обмен. Сър Ричард Брансън, основател на Virgin Group, е блестящ пример за тази тенденция, като е домакин на ексклузивни събития и дискусии по време на пътуванията си, насърчавайки както личното обогатяване, така и професионалните контакти.

Източник: GettyImages
Колекции с произведения на изкуството
Колекционирането на произведения на изкуството е предпочитано занимание за сериозен процент от свръхбогатите. Физически лица като Алис Уолтън, наследницата на Walmart, са превърнали личните си колекции в публични институции като например музея "Кристъл Бриджис". Това хоби не само отразява културната оценка, но и служи като значителен инвестиционен инструмент.
Пол Алън, съосновател на Microsoft, е известен с богатата си колекция от произведения на изкуството, която включва творби на Ван Гог, Сезан и Сьора. През 2022 година колекцията му е продадена на търг за над $1,5 милиарда, поставяйки рекорд за най-ценния търг на произведения на изкуството в историята.

Източник: EPA/БГНЕС
Участие в политиката
Участието в политиката, независимо дали чрез дарения или чрез реални инициативи представлява предпочитана дейност за сериозен кръг от милиардерите. Това им позволява да оформят политики и да поддържат влияние върху обществените развития.
Да вземем за пример Майкъл Блумбърг, основател на Bloomberg L.P., който беше кмет на Ню Йорк в продължение на цели 12 години. Време, което му даде възможност да приложи своите бизнес знания и умения в обществения живот.

Източник: архив ЕПА
Разходка с лодка (или яхта)
Разходките с лодка, включително яхтингът, са популярна предпочитана дейност за свободното време за почти 15% от милиардерите, според проучвания. Яхтите са предпочитано място за частни срещи и отдих, предлагайки уникална обстановка за бизнес дискусии и изграждане на взаимоотношения.
Лари Елисън, съосновател на Oracle, е известен с това, че е чест домакин на събития на борда на яхтата си по време на Купата на Америка, съчетавайки отдих с професионален нетуъркинг.
Грижа за здравето и външния вид
Поддържането на физическо здраве се превръща в приоритет за все по-голям брой от съвременните милиардери, особено по-младите сред тях. Редовните упражнения и достъпът до луксозни уелнес съоръжения отразяват отговорното отношение към личното благополучие и дълголетието, изпращайки недвусмислено послание към света.
Пример за това е Марк Зукърбърг, съосновател на Facebook, който включва бягането в ежедневието си и не пропуска да подчертае значението на физическата активност за поддържане на умствена яснота и фокус.