Доскоро лятото в света на милиардерите се свързваше с лъскавия блясък на Лазурния бряг, редици яхти край бреговете на Монако и зашеметяващи партита на о-в Миконос (Гърция). Но времената и вкусовете се менят. Днес тези, които не си броят парите, все по-често бягат от показността и тълпите туристи - там, където тихият лукс е заменил показния блясък.
Предпочитаната са, вместо Сен Тропе - сутрешно плуване близо до собствения остров; вместо мезонет с гледка към казиното в Монте Карло - вила, изгубена сред португалските дюни. Много от най-богатите хора в света са преосмислили начина на почивката си - сега на преден план са излезли уединението и спокойствието. Кои са и какво представляват новите любими курорти на милиардерите и колко струва почивката, представя в свое проучване "Лента.ру".
Милиардерите са привлечени от далечни дестинации и закътани места
Една от основните тенденции сред богатите е, да търсят уединение "на края на света". Затова частните острови станаха популярни. В Сейшелския архипелаг например, мултимилионери наемат за 1-2 седмици цели островчета, обитавани само от морски костенурки, за да могат да ходят боси и сами по белия плаж и да го споделят само с членове на семейството си.
Неочакван хит при летните ваканции за много богатите е Трансилвания, Румъния. Според запознати, лондонският елит се надпреварва да обсъжда помежду си местни "убежища" и да нарича мястото "последния скрит оазис" на Европа. Всъщност регионът, известен от легендата за Дракула, изглежда не особено подходящ за луксозен туризъм. Но именно неговата непокътната природа и селска оригиналност са привлекли взискателни посетители.
Друго ново любимо място на световния елит е мъничкото градче Порто Хели на гръцкия полуостров Пелопонес. От 80-те години на миналия век тук започват да се заселват най-богатите гърци и корабособственици, а през последните двадесет години в Порто Хели се "изсипва" истинска аристокрация, чийто основни изисквания са безопасност, уединение и лукс. Например, швейцарският инвеститор Нийл Раймер (съосновател на Index Ventures) грабва на търг легендарната вила на гръцкия издател Ставрос Психарис за 11,75 милиона евро, изпреварвайки двама гръцки магнати.

Източник: iStock
Тези примери са все повече. Милиардери са пътували до пустинята Атакама в Чили, за да се почувстват сякаш живеят на Марс и да се възхищават на най-ярките звезди на планетата през нощта. В атолите на Полинезия пък богати пътешественици се гмуркат с акваланг на недокоснати рифове, където масовият туризъм не е стигнал.
Иначе казано, съвременният милиардер се стреми да бъде там на почивка, където няма никой друг, освен други милиардери. Или още по-добре - и да са там, обаче да не се виждат наоколо.
Така че, новите тенденции за настаняване при почивка сред богатите общо взето са: частните вили, частните обиколки (с яхти) и уединеното къмпингуване (по възможност) в пустинята.
Например британски туристически консултант отбелязва рязкото увеличение на търсенето на яхти. По думите му, доскоро наемането на такъв плавателен съд струваше 25 000 долара на седмица, а сега клиентите му са готови да похарчат до 90 000 долара, избирайки все по-луксозни яхти.
Но и на сушата, много богатите туристи не се задоволяват само с наемането на най-скъпия апартамент - а биха искали и специални привилегии. Например, някои богати пътешественици са готови да платят 10-15 хиляди евро за възможността да посетят музеите на Ватикана след затварянето им - когато няма други хора, и придружени от частен гид изкуствовед.