„Ловен билет срещу джип", четем от първата страница на „Стандарт"
Най-соленият рушвет у нас е за ловен билет. В много случаи той се дава само срещу джип или дарение. Това алармираха пред "Стандарт" препатили кандидати за авджии. Тежките изпити с листовки и стрелба са най-малкият проблем.

Издържалите ситото трябва да чакат да се освободи място в ловната дружинка. Причината е категорично изискване на закона. Според него на всеки авджия трябва да се падат поне 70 хектара ловна площ. "Така се стига до абсурда ловци от Пазарджик да стрелят зайци в Добруджа", обясняват новобранци. За да се спестят подобни неволи, трябва да се даде рушвет, категорични са запознати. Тази седмица завършват изпитите за ловци. По-трудно е от висше, разказват старите авджии. Мераклиите отговарят на тест от сто въпроса, а после ги препитват и устно. Ако издържат теорията, минават и на практическия изпит - стрелба по чинийки и макети на зайци. След месец авджиите гласят мощен старт на сезона.
Още по темата от „Стандарт"

„Върховният съд спаси тавана на пенсиите", разкрива от първата си страница „Сега"
След двумесечно умуване Върховният административен съд постанови, че в България е нормално човек да взема само 700 лв. пенсия, макар че в конкретния случай има право да получава 995 лв. Решението на ВАС е поредното и окончателното, което потвърждава законността на т.нар. таван на пенсиите. Съдиите се позовават на становище на Конституционния съд от 1998 г., че той не е противоконституционен.

ВАС се произнесе по жалба на Иван Иванов, който през 2009 г. става поредният ограбен пенсионер от правилото, че възрастните у нас не могат да вземат повече от 35% от максималния осигурителен доход, независимо колко дълго са работили и върху колко висок доход са се осигурявали. От април 2009 г. до днес таванът е 700 лв., тъй като максималният доход беше замразен на 2000 лв.

Иванов оспорва решението на директора на столичното управление "Социално осигуряване" да му отпусне само максималната пенсия, макар че според осигурителния си принос би трябвало да взема с 300 лв. повече. Като десетките други ограбени, най-вече работили тежък труд, и той се аргументира с нарушаването на конституцията, на материалния закон и на Конвенцията за защита правата на човека, като се посяга на лични средства.
Още от статията на „Сега"

„Актовете от КАТ готови след седмица", информира от първата си страница „Монитор"
Дългото чакане за актове в КАТ е към своя край. От първи август наказателните постановления ще са готови едва седмица след хващането на шофьора в нарушение. Първоначално от експресните услуги в Пътна полиция ще се възползват само водачите в София, а по-късно практиката ще бъде въведена в цялата страна, съобщиха пред „Монитор" от столичния КАТ. За да започне бързото издаване на постановления, ще отворят още четири гишета.

„Доскоро само три каси обслужваха клиентите, но вече седем са отворени нонстоп. Ще ги увеличим с още една-две и ще се наредят нещата. Ако се налага, служителите ще работят без почивка", казаха още от ръководството на КАТ.

Досега най-краткият срок, в който столичните катаджии изготвяха наказателно постановление, беше 30 дни, докато в огромен процент от случаите им отнемаше поне 2 месеца. При такива ситуации водачът е длъжен на всеки 30 дни да се разкарва до сградата на Пътна полиция в столичния кв. „Дървеница", за да му презаверят акта.

„Ако не го прави, трябва да го глобим с 10 лева, че кара без контролния си талон, който му е бил отнет при съставянето на документа", уточниха от КАТ.

В петък ръководството на КАТ София се срещна с представители на рокерски клубове, за да обсъдят мерки за намаляване на инциденти с мотори.

Любителите на високите скорости на две колела предложиха веднъж седмично да се определя дадена отсечка, която да се затваря за няколко часа и на нея да се правят тестове с високи скорости. Според рокерите в обучението за книжка за мотоциклет също има доста пропуски.
Още от статията на „Монитор"

„И Италия пред гръцка драма", анализира „Дневник"
Италия е застрашена да последва Гърция и Португалия и да изпадне в дългова криза, след като инвеститорите започнаха в края на миналата седмица масово да разпродават италиански облигации. Повод за това бяха опасенията, че дълговата криза в еврозоната ще продължи да се разраства и част от банките на Апенините няма да минат успешно стрес тестовете, чиито резултати се очакват на 15 юли, съобщи "Ройтерс".

Допълнително напрежение създадоха и критиките на премиера Силвио Берлускони срещу финансовия министър Джулио Тремонти, който предложи сериозни съкращения на публичните разходи.

Доходността по италианските облигации достигна 9-годишен връх от 5.27%, а банковите акции поевтиняха с 5.7% в петък. Американските хедж фондове веднага реагираха на лошата новина и започнаха да залагат срещу италианския дълг, пише "Файненшъл таймс".

Финансовите институции започнаха къса продажба на италиански облигации с надеждата, че книжата ще продължат да поевтиняват и ще спечелят от това.

Масовата разпродажба на пазарите в петък принуди председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой да свика извънредна среща на високо равнище на ЕС днес в Брюксел. На нея председателят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише, ръководителят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен трябва да обсъдят опасността дълговата криза да засегне значително и Италия, която е третата по големина икономика в еврозоната.
Още от статията на „Дневник"

„МВФ: България да заделя буфери срещу външни рискове", е водещото заглавие на „Класа"
Благодарение на благоразумната политика на България възстановяването на икономиката й е в ход, но трябва да се помисли за политика за заделяне на буфери срещу външни рискове. Това сочи последната препоръка на Международния валутен фонд (МВФ), публикувана на сайта на институцията в края на миналата седмица. За пореден път експертите ни съветват за по-сериозни реформи най-вече в здравеопазването, публичната администрация и пенсионната система. Според фонда именно структурните реформи са основният ключ към подобряването на икономическите прогнози и препоръчва ръстът на заплатите да се обвърже с ръста на производителността. За постигане на по-висок икономически растеж са необходими още намаляване на административните бариери, подобряване на усвояването на европейските фондове и засилване на правната система. Припомняме, че подобни бяха препоръките и на Европейската комисия при оценката на Конвергентната програма на България за периода 2011-2014 г. и Националната програма за реформи на страната за периода 2011-2015 година. Според Брюксел България трябва още да засили фискалното управление, както и да разработи и въведе задължителни фискални правила и ясно формулирана средносрочна бюджетна рамка.

Прогнозата на МВФ е износът да се възстанови до нива над тези преди кризата. Това ще даде допълнителен икономически тласък и реалният ръст на БВП ще достигне до 3% през 2011 г. Възстановяването ще тласне и вътрешното търсене, средногодишната инфлация ще се движи в рамките на 4,25%. Докато безработицата постепенно намалява, потреблението ще расте, което ще позволи реалният БВП да се възстанови на предкризисни нива. Догодина ръстът ще се ускори до 3,5% и до 4 на сто през 2013 г. Това е почти двойно на скоростта, с която ще се движи цяла Европа - от МВФ очакват 1,8% европейски ръст през 2011 г. и 2,1% през 2012 г. Разчетите на финансовата институция обаче са по-ниски от правителствените, които сочат растеж от 3,6 на сто.
Още от статията на „Класа"

„България надмина всички в ЕС по ръст на разходите за труд", съобщава „Сега"
В България ръстът на разходите за труд остава много висок през първото тримесечие на 2011 г. Това показват данните на НСИ и Евростат. "Независимо от леката разлика в данните заради методологиите без съмнение по ръст на разходите за труд страната ни е европейски шампион", коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ). Според Евростат за трите месеца страната ни бележи номинален ръст на разходите за труд от 7.8% на годишна база. За сравнение втората в класирането Унгария е с 5.6% ръст, а средният за ЕС-27 е само 2.7 на сто. Според НСИ общите разноски на фирмите за работна ръка за периода са се увеличили с 6.8% на годишна база. Някогашният шампион по този показател Гърция също отбелязва срив.

"Лидерската позиция на България по ръст на разходите за труд се дължи на административното повишаване на осигурителните прагове от началото на 2011 г. средно с 5.6%", уточни Николова. То автоматично вдигна както официално декларираното месечно заплащане, така и начислените върху него осигуровки за работодателите (те влизат в общите разходи за труд).
Още от статията на „Сега"

„Официално: Руската банка ВТБ е един от кандидатите за "Булгартабак", разкрива „Дневник"
Руската банка ВТБ стои зад фирмата "БТ инвест", която е един от кандидатите за покупка на "Булгартабак холдинг". Това потвърдиха официално от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) в края на миналата седмица,  след като няколко дни бяха тиражирани предположения, че руската кредитна институция финансира кандидата.

Пред "Дневник" от ВТБ отказаха коментар на въпросите дали те участват в надпреварата за държавния дял в "Булгартабак" и какво е предизвикало интереса им.

Вече е ясно кои са поне преките кандидати за приватизацията на тютюневия холдинг - единственият стратегически "Бритиш американ табако", финансовите "БТ инвест" и "Си Би Фемили офис сървис" - последната е собственост на австрийската Капитал банк, част от финансова група "Граве". Възможно е действителните кандидати да бъдат други обаче, а банките само да ги финансират.

От Капитал банк също отказаха коментар на какво се дължи интересът им към "Булгартабак" и дали инвестицията е тяхна или на техни клиенти, като се извиниха, че е сезонът на отпуските. Финансисти коментираха, че второто е по-вероятно, тъй като "Граве" и Капитал банк инвестират основно във финанси или имоти и досега не са имали интерес към цигарената индустрия.
Още от статията на „Дневник"

„Икономика на гурбетчийството" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р по икономика Емил Хърсев
Цял отрасъл на националната икономика изникна и се разви за десетина години от нищо до към 5% от брутния вътрешен продукт на България. 5% - по изчисления, за които ползвам официалната статистика. Според мен става въпрос за доста по-голям дял в националната икономика, сигурно поне 10%. За жалост, всичко свързано с този тайнствен отрасъл, дълго време ще е само в сферата на грубите оценки, защото икономическата наука изобщо не се занимава него.

Говорим за гурбетчийството

Резултатите от последното преброяване на населението ни изненадаха, че за целия период от близо 20 години преход към пазарна икономика, едва четвърт милион българи са емигрирали трайно. В същото време наблюденията за броя на българите, които си изкарват прехраната в страните от Европейския съюз и САЩ показват, че доста над 1 милион българи се трудят там. Т.е. над 1 милион активно работещи български граждани попадат в категорията на гурбетчиите. Те не са емигранти, а пътуващи работници. Икономически те са трайно свързани с България, но работят в странство и се завръщат периодично; поддържат постоянно домакинство у нас. За гурбетчиите знаем странно малко, предвид огромния им брой, близо 1/4 от цялата работна сила на България. По аналогия с международния туризъм, който е своеобразен износ на услуги (оказвани у нас на чуждестранни граждани), можем да заключим, че гурбетчийството е износ на работна сила.

Продуктът, произведен от тези 1 милион и отгоре активно работещи българи, в най-добрия случай се отчита като брутен вътрешен продукт на страната, в която работят. Най-често никъде не се отчита, защото нищожна част от армията гурбетчии има трудов договор. Останалите добавят труда си към неотчетената, сива икономика на приемащата държава. Неотдавна едно изследване на германското сп. "Шпигел" разкри, че поради емиграцията на "черноработници" сивата част на най-голямата икономика в Европа е нараснала с над 10% от брутния вътрешен продукт на страната. В останалите европейски страни трябва да предполагаме поне същия дял на гурбетчиите в сивия сектор.
Още от статията на „Сега"

„Преборих енергийната аристокрация", казва в интервю за „Стандарт" министърът на икономиката Трайчо Трайков
Министър Трайков, как ще оцените първите си две години начело  на мегаминистерството?
- Голяма част от целите, които си бях поставил, се случват. В  управлението на държавната собственост целта ми беше да увеличим ефективността и  да се злоупотребява по-малко. Финансовите резултати са значително подобрени.  През 2010 г. имаме с 300 млн. лв. по-голяма печалба на държавните компании, на  които съм принципал. В енергетиката тенденцията е същата, като в АЕЦ "Козлодуй"  за шестмесечието печалбата е с 42 млн. лв. по-голяма. Разбира се, голямо  предизвикателство беше фокусирането на усилията върху тези над 150 компании в  ликвидация, които трябва да се управляват. Работата ни там беше насочена към  приключване на неефективните дейности и насочване на усилията там, където можем  да постигнем резултати. И това се случи. Целта ми в енергетиката беше да я  демистифицираме. Има една тенденция - самоназначени капацитети да твърдят, че в  този сектор решенията трябва да се взимат от вечната енергийна аристокрация.  Според мен енергетиката не трябва да бъде оставяна единствено на енергетиците и  колкото по-силно светят прожекторите в нея, толкова по-добре. Над 95% от сумите,  които сме се ангажирали да платим по "Белене" например, са подписани преди ние  да дойдем на власт. За тези пари нито се е пишело, нито се е знаело навремето.  Друг принцип при нас е навсякъде да се търси най-големият ефект от всеки  похарчен лев. Бих посочил примера с дейността на търговските представители,  която поставихме в съвсем нова прагматична основа, с нови правила за кариерно  развитие, с мандатност, с конкурсно начало, с поставяне на ясни цели и  отчетност.

В кои сфери срещнахте най-големи трудности?
- Там, където сумите са най-големи - основно големите проекти.  Когато взимаш решения с хоризонт 50-60 години напред и икономическите ефекти  могат да варират, те подлежат на много точно и добросъвестно изчисляване.  Работим за развитие и структура на енергетиката, която е адаптирана към  актуалните тенденции, дългосрочна и отговаря на интересите ни. Това означава  разнообразяване на възможностите за избор, от което постигаме по-добро качество,  повече сигурност и по-добра цена.

А какво е положението в туризма?
- Той е изцяло частен, но държавата може да помага,  осигурявайки поддържането на марката "България". Много голям обем средства бяха  вложени в това през миналата и тази година и предварителните данни за  ефективността на маркетинга са изключително окуражаващи.

Какво е решението на проблема с инфраструктурата в Слънчев  бряг?
- Там общината събира пари, но не поема никаква отговорност и  не прави нищо в комплекса. От своя страна държавната фирма поема отговорности и  въвежда правила, но пък трудно събира пари. И се получава хаос, от който  недобросъвестни хотелиери взимат по 6000 лв. от таксиметров шофьор, за да кара  туристи от хотела им. Или пък застрояват паркингите и след това искат гостите да  паркират безплатно по алеите. Решението е или да се плаща всичко на общината и  тя да притежава и управлява инфраструктурата, или всичко да се случва в  комплекса. Вариантът с общината не е лош и е бил опитван през годините, но тя не  е искала да плати нищо за активите на държавното дружество. Те не могат да бъдат  дадени безвъзмездно, тъй като това ще бъде държавна помощ. А и по морето  общинските съвети са силно доминирани от собствениците на хотели и е съмнително  доколко общественият интерес ще надделее над частния. Другият вариант е да се  промени статутът на курортните комплекси, така че това, което се събира, да  остава в тях. И това се предлага не само за Слънчев бряг, а за всичките 7  курорта. Възложил съм на експертите да предложат необходимите законови промени.

След като подписахме новото допълнително споразумение за  "Белене", в каква посока ще се развива проектът?
- И ние, и руската страна имаме какво да свършим. Те ще работят  по техническия проект, а също и в съвместната финансова група, която създаваме  за изясняване условията за предложеното руско финансиране. През това време пък  HSBC ще прави пазарния анализ и финансовия модел. Също така трябва да е ясно към  какви суми каква ескалация се прилага - германска, френска, руска или българска.  Когато се казва "фиксирана цена", доколко тя е фиксирана. Има твърде много  работа да се свърши, руските ни партньори са наясно, че ние празен чек няма да  подпишем. Ако само с него се постига задоволителна икономическа рентабилност на  проекта, тогава пренаписването на договора за привличане на нови инвеститори  може да се доработи паралелно или малко по-късно. Искаме да сме сигурни дали има  вариант и само с руско финансиране проектът да бъде рентабилен.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Ниви на безценица на публичните търгове в Добруджа", информира „Монитор"
Собственици на земеделски земи в Добрич все по-често изпитват трудности да погасяват заемите си към банките. В последно време се наблюдава бум на публичните търгове с ниви, чиито собственици не могат да си плащат вноските по кредитите, посочват частни съдебни изпълнители. Според тях в Районен съд - Добрич 80 на сто от обявите за продажби на търг са за земеделски земи.

Ако хората не погасяват вноските по заемите си, банката придобива имота на длъжника и го обявява за продан чрез публичен търг. Той се провежда в районен съд, като стойността на отнетия имот се определя от оценител, а съдебният изпълнител го обявява за продан. Началната цена, от която започва наддаването при такива имоти, обикновено е 75% от пазарната им стойност.

Ако няма кандидати, се организира втори търг, при който цената от първия се понижава с още 20%. Ако пак няма мераклии, може да се организира и трети търг, при който стойността може да се намали още.

Умишлено на първите търгове на земеделски земи не се явяват кандидати, защото цената на земята в Добрички регион е най-висока в цялата страна. Въпреки голямото предлагане всеки гледа да купи по-изгодно в условията на икономическа криза, споделят съдебните изпълнители.

Според тях на търг се продават все повече земеделски земи, а най-голямо е предлагането на тези имоти в Източна България. Те посочват още, че нивите на хората отивали на търг не само заради дълговете им към банките, но и към Държавен фонд "Земеделие".
Още от статията на „Монитор"

„ЕК планира нова транспортна стратегия", съобщава „Класа"
Европейската комисия е готова с нов план за действие за транспорта в рамките на европейската политика за съседство за укрепване на транспортните връзки със съседните региони на изток и на юг от ЕС. В документа, представен на 7 юли, се предлагат над 20 конкретни мерки в краткосрочен и дългосрочен план, които целят установяване на по-безпроблемни, по-безопасни и по-надеждни транспортни връзки. Според авторите така ще се задълбочи пазарната интеграция, което е в полза както на ЕС, така и на неговите съседни региони. Планът беше представен от заместник-председателя Сийм Калас, отговарящ за транспорта, и от комисаря по разширяването и европейската политика за съседство Щефан Фюле.
Ключовите мерки за свързване на транспортните системи на ЕС и неговите съседи включват разширяването на вътрешния авиационен пазар на ЕС и на единното европейско небе към съседните региони, както и свързване на Трансевропейската транспортна мрежа с инфраструктурите на съседите на ЕС чрез приоритетни транспортни проекти. Предвижда се по-добро оползотворяване на възможностите за железопътен превоз на товари чрез отваряне на пазарите и чрез премахване на техническите пречки, като например разликите в ширината на железопътните линии. Предвижда се създаване на Източна група за партньорство в сектора, която ще работи по-активно за регионалното сътрудничество в транспортния сектор.
В документа е подчертано, че е необходимо да се подобри ефикасността на морския транспорт със съседните страни, включително чрез включването им в дългосрочен план в „синия пояс" на свободно движение по море във и около Европа. Не на последно място, в плана е залегнало и подпомагане на съседните държави при подобряването на пътната безопасност.
Още от статията на „Класа"