"Търсят Данъчни с кариеси", четем от първата страница на „Стандарт"
Спешно се търсят данъчни с кариеси за поредната акция. Те ще се представят за пациенти и ще ловят зъболекари, които крият доходите си.
След фолк дивите, футболистите и собствениците на палати на мушката на Националната агенция за приходите застават и стоматолозите.
Следващите два месеца бирниците ще устройват масово засади пред техните кабинети.
В момента е масова практика зъболекарите да заработват над 40-60 бона на година, а да вписват в данъчните си декларации едва няколко хиляди.
На пръсти се броят и лекарите, които дават касов бон за направените пломби.
Сега данъчните ще броят колко пациенти сядат на стола и дали има разминаване с данните на стоматолозите.
Още по темата от „Стандарт"
„15% от болниците ще бъдат "самозакрити", прогнозира от първата си страница „Дневник"
Около 15% от болниците, предимно частни специализирани клиники, са заплашени от закриване по формален признак - липса на определен брой легла. Това стана ясно в първия работен ден след публикуването на наредбата на здравното министерство, с която се увеличиха драстично изискванията за брой легла в лечебните заведения, за да продължат да извършват дейност.
Досега специализираните болници не можеха да падат под 10 легла, новите стандарти са поне 30 за тях и 60 - за многопрофилните болници. Срокът за изпълнение на новите изисквания и за пререгистрация е една седмица - до 1 ноември.
50 са болниците, които не отговарят на новите изисквания за минимален брой легла, съобщи пред "Дневник" зам. здравният министър д-р Михаил Зортев (интервю с д-р Зортев четете утре).
По думите му от проверените 155 многопрофилни болници само 11 ще трябва да увеличат леглата си до 60, за да продължат да съществуват, а от 92 специализирани 39 са с по-малко от необходимите 30 места. От проверките на здравното министерство са изключени университетските, големите областни болници и диспансерите - общо около 100, които със сигурност покриват изискванията.
"Многопрофилните частни болници ще покрият критерия за 60 легла, но специализираните ще имат проблем да изпълнят изискванията на новата наредба", каза пред "Дневник" председателят на Асоциацията на частните болници д-р Стайко Спиридонов. Според него вторият вид клиники са около една трета от около 100-те частни заведения в страната.
Още от статията на „Дневник"
„Българските прокурори са най-много и най-високо платени в Европа", съобщава от първата си страница „Сега"
България се оказа страната с най-високи прокурорски заплати спрямо средните и с необичайно голям брой прокурори спрямо населението си. Българските прокурори вземат 7 пъти по-високи заплати от средните в държавата, а на 100 000 жители се падат по 20 прокурори.
Класацията на 47 държави е направена от Европейската комисия за ефективност на правосъдието към Съвета на Европа, която публикува вчера четвъртия си доклад за оценка на европейските юридически системи.
Като цяло прокурорските заплати в Европа са 3.5 пъти по-високи от средните, а на 100 000 души се падат средно по 10 прокурори. Затова в сравнение с Европа у нас има два пъти повече прокурори на глава от населението, чиито заплати са двойно по-високи, отколкото биха били, ако се спазваха осреднените европейски норми за съотношение спрямо средните заплати в страната.
Комисията е съпоставила данни от 2008 г., които са й съобщени от държавите в Съвета на Европа. Целта на изследването е да се повиши ефективността на националните съдебни системи, за да се намали претоварването на Европейския съд за правата на човека, който е затрупан от дела за погазено право на справедлив съд в разумно време. През последните години най-много присъди срещу България се издават в Страсбург именно по такива дела.
Според официалните осреднени данни, с които борави комисията, българските прокурори вземат годишно 23 266 евро (около 46 500 лв.), или 3875 лв. на месец. Средната заплата в страната е пресметната на 553 лв. Същият годишен доход се отчита и при съдиите, но в сравнение с колегите си в Европа те не са първенци по съотношение спрямо средните заплати в отделните държави. В тази класация първенци са съдиите в Русия, чийто доход надвишава 9 пъти средния в страната, а нашите се нареждат след Великобритания, Сърбия и Ирландия.
Още от статията на „Сега"
"Втори пореден месец ръстът на проблемните кредити се забавя", информира „Дневник"
След като от началото на кризата ръстът на лошите и преструктурирани кредити постоянно се увеличаваше, през септември за втори пореден месец нарастването им се забавя. На месечна база намалява както номиналното повишение, така и процентният им ръст.
При фирмените кредити през септември обаче нарастването на лошите и преструктурирани заеми е по-голямо от това през август. Това сочат данните на БНБ към края на миналия месец.
Общо делът на лошите кредити в портфейла за фирми и граждани продължава да се увеличава, като в края на миналия месец достига 16.6%. Обемът им вече е 6.6 млрд. лв.
В групата на лошите и преструктурирани кредити влизат всички, които са с влошено качество - с просрочие в обслужването над 90 и над 180 дни, и такива, по които са променени условия с цел по-добро обслужване.
От централната банка посочват, че този тип данни не показват обема и дела на заемите с просрочия, нито размера на необслужваните над 90 дни. Такава информация има в тримесечните данни, които БНБ публикува. Към края на юни 2010 г. (тези за третото тримесечие предстои да бъдат публикувани в петък) делът на необслужваните кредити е 9.45%.
Според някои банкери вече може да се говори за пречупване на тенденцията към нарастване на просрочията. Според други обаче е рано да се каже на базата на данни от два месеца. "Тази година ще е най-лошата, ще се стигне дъното, въпреки че мислехме, че миналата щеше да бъде най-лошата", коментира банкер, пожелал анонимност.
По думите му очакванията в сектора са, че през тази и в началото на следващата година ще спре влошаването на кредитните портфейли, растежът на икономиката ще започне да се възстановява и банките най-сетне ще започнат да генерират нов бизнес. Миналата година прогнозите на банкери бяха, че от средата на 2010 г. нарастването на проблемните кредити ще се успокои и те започнат да намаляват.
Още от статията на „Дневник"
„Секва далаверата с майчинството", информира от първата си страница „Монитор"
НОИ пресича далаверите с майчинството с новите поправки в Кодекса за социално осигуряване, които представиха вчера министър Тотю Младенов и шефката на института Христина Митрева. Те предвиждат обезщетенията да се изчисляват вече върху доходите от последните 18 месеца на жените, а не на 12, както е сега. Ремонтът се налага заради много злоупотреби, при които преди раждане дамите се осигуряват на неправомерни високи доходи, за да точат после осигурителния институт с обезщетенията. Проектът ще се гледа днес в Надзорния съвет на НОИ, а в сряда сутрин- и от Националния съвет за тристранно сътрудничество. След това Министерският съвет ще го приеме, обяви социалният министър.
Промените предвиждат нов солидарен фонд „Ранно пенсиониране" към НОИ да поеме изплащането на пенсиите на категорийните работници и съответно още от януари той да събира по 12% вноска за първа категория и 7% за втора. Личните сметки ще се обработят на специален сървър, но на практика те вече няма да са капиталови, а солидарни и НОИ ще плаща независимо от парите, събрани в тях. Общо към 102 000 души се водят категорийни работници, а на година средно по 850 от първа категория се пенсионират. През 2011 г. от НОИ очакват да броят 35 млн. лв. за техните пенсии.
Ще се сменят само титулярите на сметките, а условията не се променят, поясни Христина Митрева. Пенсиите на тежките професии пак ще могат да се наследяват, както е в момента. От 2015 г. обаче възрастта за тях ще започне да расте с по половин година, докато стигне 55 г. за жените и 58 г. за мъжете в първа категория, и съответно 60 и 62 г. за втора. Новият фонд ще им плаща, докато навършат възрастта необходима за трета категория труд. Сега дори за най-изрядните си платци професионалните фондове могат да заделят по 194 лв. месечна пенсия за първа категория, докато НОИ плаща в действителност 465 лв, пресметнаха от института.
Още от статията на „Монитор"
„Борисов не очаква положителна екооценка за петролопровода", съобщава от първата си страница „Класа"
Няма как екологичната оценка за петролопровода „Бургас-Александруполис" да бъде положителна, каза вчера министър-председателят Бойко Борисов при посещението си в Техническия университет в София. Преди да се вземе някакво решение за проекта, трябва да се изчака и да се разгледа екологичната му оценка, заяви все пак той, цитиран от news.bg. Според премиера няма как да се докаже, че в малкия Бургаски залив липсва риск от разлив на петрол.
От дружеството „Транс Болкан Пайплайн" (ТБП), което отговаря за проекта, вече представиха екологична оценка за нефтопровода, като петролът ще се разтоварва на буйове, навътре в морето. Този вариант е най-добър от екологична гледна точка, смятат от ТБП. Българската страна поиска да бъдат направени и разчети доколко е безопасно разтоварването на танкерите на пристанище, което да се изгради в близост до „Росенец". Новата екооценка се очаква да бъде представен на МОСВ през февруари догодина. Друг проблем за „Бургас-Александруполис" е, че тръбата ще минава през зони от екомрежата „Натура", каза Борисов.
Русия с внимание следи как се придвижва от българска страна проектът и е в очакване на резултатите от екологичната експертиза, е заявил вчера руският министър на енергетиката Сергей Шматко, предаде БНР. Според него петролопроводът е атрактивен и икономически изгоден и за трите страни участнички - Русия, България и Гърция. Смятаме, че този проект може да стане ключов за развитието на мощностите за транспортиране на петрол в региона, твърди Шматко. Вече е създадена руско-гръцка работна група, която в най-скоро време ще проведе своето първо заседание, за да разгледа обща позиция на двете страни относно развитието на проекта, добави министърът. Гръцкото правителство пък вече разглежда специален закон, с който да се регламентира изграждането на петролопровода.
Още от статията на „Класа"
"Бизнесът дава пенсиите на съд", предупреждава „Стандарт"
Не на прехвърлянето на професионалните пенсионни фондове към НОИ, казаха в един глас бизнесът и Иван Костов. Работодателските организации и сините реагираха остро минути след като социалният министър Тотю Младенов и управителят на НОИ Христина Митрева представиха предложенията си за промени в Кодекса за социално осигуряване. Една от поправките предвижда партидите на категорийните работници в частните професионални пенсионни фондове да се прехвърлят към НОИ от Нова година. Министърът на икономиката Трайчо Трайков също скочи срещу идеята.
Ако предложението на синдикатите за прехвърляне на средствата от професионалните пенсионни фондове към НОИ бъде прието, решението ще бъде обжалвано в съда, като ще бъде алармиран и омбудсманът, заявиха шестте работодателски организации у нас - Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Съюзът за стопанска инициатива, Конфедерацията на работодателите и индустриалците, Асоциацията на индустриалния капитал и Българският съюз на частните предприемачи "Възраждане". Според тях национализацията на тези средства, каквото реално представлява предложението на синдикатите, е противоконституционно. "Ако това се реализира, аз лично ще се подпиша под петиция до Конституционния съд с искане законът за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г. да бъде спрян", обяви и лидерът на ДСБ Иван Костов.
Според председателя на БСК Божидар Данев не е възможно в правова държава да бъдат анулирани договорите, които всичките над 230 хил. категорийни работници са сключили индивидуално с професионалните пенсионни фондове. Той предупреди, че стотиците хиляди хора могат да заведат искове срещу решението на кабинета. По думите му прехвърлянето на средствата в НОИ ще лиши от наследство близките на осигурените, което също противоречи на конституцията.
Още от статията на „Дневник"
„Кметовете са възмутени от сметките за данък "лукс", съобщава „Сега"
Сред кметовете из страната цари голям смут около предложения от финансовото министерство данък "лукс" върху недвижимостите. Текстът гласи, че всеки имот с данъчна оценка над средната за общината ще се облага с 30% по-висок данък сгради. Това, което най-много притеснява местната власт, е, че промяната ще засегне много масови жилища, които нямат нищо общо с понятието "лукс".
Освен това повечето общини не смеят да вдигнат данък сгради в условията на криза, въпреки че проектозаконът им позволява да увеличат ставката с до 80%. За сметка на това обаче записаното в проекта 30-процентно увеличение на налога трябва да се наложи автоматично и няма как да се избегне.
"Ние никога не сме предлагали данък "лукс", а конкретният текст в проектозакона нито е обсъждан с нас, нито разбираме каква е същността на предложението и защо се прави", заяви пред "Сега" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) Гинка Чавдарова. Тя уточни, че тепърва ще има дебати с екипа на министър Симеон Дянков по темата. МФ са поискали от сдружението становище по текстовете до 28 октомври.
Кметовете масово не са наясно с начина, по който ще се определя средната данъчна оценка за съответната община, показа проверка на "Сега". Цветомир Енев от отдел "Местни данъци и такси" в община Велико Търново тълкува този запис в закона като определяне на средноаритметична данъчна оценка. Той смята обаче, че в промените има недомислици. "Не може средната данъчна оценка да се изчислява, без да се разделят обектите на жилищни и нежилищни", коментира Енев. По думите му заради луксозните хотели и търговски центрове в общината средната данъчна оценка ще се повиши значително. Енев обясни, че е възможно тя да достигне 300-400 хил. лв. и така дори луксозните вили в Арбанаси няма да я надхвърлят. Затова по-високият данък сгради ще засегне предимно местния бизнес, който редовно плаща данъци.
Още от статията на „Сега"
„Строителството излиза от кризата през пролетта", прогнозира „Монитор", като се позовава на председателя на строителната камара инж. Светослав Глосов
Строителният бранш ще започне да излиза от кризата през пролетта на следващата година, прогнозира вчера председателят на строителната камара Светослав Глосов, като не се ангажира с конкретни цифри за очаквания ръст.
Според Глосов макар и малко през втората половина на 2010 г. вече се наблюдава оживление в сектора. То се дължи както на малък ръст в жилищното строителство, така и на пътните проекти и по-конкретно на старта на трите лота на магистрала „Тракия". По два от тях вече реално се работи. Според Глосов през 2010 г. впечатление прави и това, че доста фирми разширяват своя обхват на дейност. Друга тенденция е, че много компании се преориентират към инфраструктурното строителство.
Въпреки това шефът на строителната камара очаква, че за цялата 2010 г. ще бъде отчетен спад в строителната продукция от порядъка на 20% на годишна база. Той припомни, че през 2009 г. спрямо 2008 г. този спад е бил 68 на сто.
Обръщането на тенденцията в бранша през 2011 г. ще се дължи основно на пътните проекти, коментира още Светослав Глосов. В близките години се предвиждат търгове за изграждането на магистралите „Марица" и „Струма". Другият двигател на растежа в бранша ще са проектите, финансирани с европейски средства. Сериозните надежди на строителния бранш обаче са свързани със стартирането на големи енергийни обекти като АЕЦ „Белене". По време на изграждането на централата се очаква да бъдат разкрити 15 хиляди работни места, част от които ще се паднат на строителството на обекти, свързани с изграждането на прилежащата инфраструктура, посочи Глосов.
Шефът на камарата съобщи още, че последните данни от професионалния регистър на строителите показват, че от него през тази година са отпаднали 1100 фирми. Прогнозата на строителната камара преди половин година беше за 1200-1500 компании, които няма да потвърдят участието си в регистъра. В същото време в професионалния регистър са се вписали нови 414 строителни компании.
Още от статията на „Монитор"
„65% от жалбите на потребителите са свързани с онлайн търговията", информира „Класа"
Само за година жалбите в Европейския потребителски център (ЕПЦ) са нараснали с 55% и са станали 213, съобщи вчера юридическият консултант Игнат Арсенов. Оказва се, че 65% от жалбите са свързани с онлайн покупки. В момента се наблюдава бум на електронната търговия, каза и Ива Боцева, съветник към ЕПЦ. Центърът се занимава с доброволно разрешаване на търговски спорове на български граждани, пазаруващи в ЕС, а също на чужденци, които купуват от български фирми. До момента по-малко от 50 на сто от случаите са разрешени. Повечето оплаквания са от българи, купували в европейски страни. Само за месец жалбите от чужденци също са нараснали драстично. От началото на 2010 г. до края на септември са били 30, броят им се е повишил двойно през октомври.
По неофициални данни са върнати около 10 000 евро на излъгани потребители.
Най-много са оплакванията от авиокомпании за анулирани полети и загубени багажи, от организирани пътувания и хотелско настаняване. През зимния сезон консултантите очакват ръст на недоволните потребители в сектора на туризма. Ако не се стигне до разрешаване на проблема, клиентите могат да се обърнат към съответните органи в собствената страна, или да търсят правата си по съдебен път, обясни Венцислав Петков, консултант към центъра.
До момента в страните - членки на ЕС, има само гарантирани минимални права за защита на потребителите, коментира Игнат Арсенов. Защитен е средният купувач. При дистанционните продажби например клиентът има право от 7 дни до 15 дни след датата на доставката да се откаже от покупката и да си върне парите обратно, без да обяснява причините за това.
Още от статията на „Класа"
„Не лихвите са виновни за високото ниво на лошите кредити", казва в интервю за „Сега" Атанасиос Куцопулос, шеф на Банка Пиреос
Г-н Куцопулос, какво се случва на пазара на банкови кредити в момента? Станаха ли хората и фирмите по-предпазливи при търсенето на заеми?
- Пазарът в момента е в спад. Наблюдаваме намалено търсене на финансиране, но и самите банки са предпазливи до известна степен, защото съществуват проблеми както в бизнеса, така и при гражданите.
Какво развитие очаквате до края на годината и през следващата?
- Налице са показатели, които потвърждават, че се върви към стабилизация. Възможно е да станем свидетели на развитие във възходяща посока след края на 2011 г. Съществуват икономически проблеми не само на нашия пазар, но и в целия свят. Ще трябва да изчакаме и много да работим, за да видим по-съществен обрат.
Как ще убедите българските потребители, че трудностите, които изпитват гръцките банки, няма да се отразят на техните дъщерни компании в България?
- Тази тема е доста обсъждана. В последните 5-6 години говорим постоянно за проблеми, свързани с гръцките банки, но мисля, че тази история в някакъв момент трябва да спре. Защото и онези, които изразяват тази теза, постепенно започват сами да се злепоставят. Не е сериозно в продължение на години да говориш едно и също - а именно, че гръцките банки имат проблеми.
Защо лихвите по депозитите падат значително от почти година насам, докато при лихвите по кредитите, както на новите, така и на старите клиенти, няма изразена тенденция към спад?
- Нивата на лихвите по депозитите все още са високи. Те бяха достигнали много високи нива и ще трябва още да бъдат намалени. Здравословното съществуване на пазара изисква лихвите по депозитите да бъдат намалени, за да съществува възможност впоследствие да паднат и лихвите по заемите. Това, което днес забелязваме на пазара, все още не е логично. Съществуват лихви по влогове в някои банки, които са много по-високи от лихвите по кредитите.
Според статистиката лихвите по депозитите за последната година средно са паднали с 2%, а по кредитите - с около 1%?
- Не съм запознат с базата за тези изчисления. Но това, което аз виждам ежедневно, е, че съществуват банки, които предлагат лихви по депозитите в рамките на 7-8%, а бизнесът желае финансиране на 5-6%. Това не е логично и възможно.
Още от интервюто на „Сега"
„В скандала с парите на Цветанов изчезва разликата между ГЕРБ и всички техни предшественици", казва в интервю за „Дневник" социологът Живко Георгиев
Как ще коментирате отношенията между Алексей Петров и Цветан Цветанов?
- Движат се в стадий на взаимност в омразата. Нормално е, ако Алексей Петров има достатъчно информация, да я използва за дискредитиране на Цветанов. Времето на монополното владеене на обвинителния дискурс от ГЕРБ мина. Оттук нататък те ще имат възможност да слушат за себе си огромна част от онези неща, които говореха за другите. И ще трябва да се обясняват.
Как оценявате поведението на Цветанов по отношение на информациите за финансовото и имотното му състояние? Десните сравниха консултантските му хонорари с този на Ахмед Доган.
- Няма нищо неочаквано. Малко ме изненадва, че Цветанов е подценил някои от уроците на българския преход. Например, че не е здравословно, когато си навлязъл в политическата кариера, да демонстрираш рязко повишаване на благосъстоянието.
Това не се прощава от широката публика. Дори да е в рамките на закона, дори да е защитимо пред Сметната палата и други институции, това го прави морално уязвим. Основният ресурс, с който разполага един политик, е политическият морал. Атаката при всички случаи ще се отрази върху политическата му репутация.
Само на неговата ли?
- И върху реномето на управляващите като цяло. Още повече че се наслагва в поредица на съмнителни истории, от които най-шумни бяха лобистките операции. Изчезва разликата между сега управляващите и всички техни предшественици.
Как очаквате да приключи този скандал?
- Навярно ще се окаже, че всичко е законно, но няма как да се изчисти реномето. Това никому не се е утдавало, колкото и убедителен да е бил в говоренето си. Цветанов е ключова фигура - ако искаш да атакуваш ГЕРБ, има смисъл да атакуваш две лица, едно от които е Цветанов.
Прави впечатление, че Яне Янев "щади" премиера Борисов.
- Засега. Не изключвам атаките да продължат и към Борисов.
Има ли основание да се прогнозира смяна на Цветанов?
- Засега не. Каквото и да се приказва, каквито и интриги да се приписват в отношенията помежду им, ГЕРБ засега изглежда немислим без двамата - Цветанов и Борисов.
Защо сега се разприказва Алексей Петров?
- Добър момент, предизборна година е.
Още от интервюто на „Дневник"
„Не може да викаш "Дай!", а да газиш закона", казва в интервю за „Стандарт" Петър Христов, който управлява холдинг с над 60 фирми
Днес строителите празнуват своя професионален празник. Какви са перспективите пред бранша, който пострада най-много от кризата? Какво получават и какво дават на обществото компаниите? И каква е бизнес философията на един крупен предприемач, попитахме Петър Христов. Той управлява холдинг с над 60 фирми в областта на строителството, недвижимите имоти, хранително-вкусовата промишленост, финансите, консултантските услуги и в сферата на инвестициите. Инициатор е и на редица благотворителни кампании.
Г-н Христов, има ли браншът повод за празнуване в деня на строителя?
- Разбира се, че има. Честит празник на всички строители в България. Това е празник не само на управляващите строителния бизнес, а и на всички служители в строителни компании. Желая много здраве, късмет в реформите и шанс в бъдеще.
Излизате ли вече от кризата?
- Строителният бранш е един от водещите сектори в икономиката и би могъл да бъде такъв и в бъдеще с интелектуалния си и професионален потенциал, концентриран в него. На България й предстои много усилена работа за усвояване на европейските фондове. Част от тях са пряко свързани със строителния бранш, а останалите са включени в добавената му стойност. С бранша са свързани Оперативна програма "Транспорт", ОП "Регионално развитие", ОП "Околна среда", както и програмата за развитие на селските райони. Само предстоящите проекти в ОПОК са на обща стойност около 1 млрд. евро. Текат процедури за проекти във ВиК сектора, както и предстоящи законодателни реформи пак в този сектор.
Имат ли шанс родните фирми да спечелят големи инфраструктурни поръчки предвид сътресенията в бранша?
- Притесненията, свързани със събитията на борсата и изграждането на магистрала "Тракия", са излишни. Магистралата е приоритетен стратегически проект, който браншът е готов да изведе до успешен финал. Въпрос на пазарна конюнктура е какво се случва със строителните компании. В пазарната икономика има сривове и успехи. Не намирам причина да не успяваме да се преборим за поръчки. Неизбежно е фирмите да се обединяваме в сдружения и консорциуми, за да покрием критериите за по-големи поръчки. От друга страна, във всички сектори на строителния бранш са малко компаниите, които в профила си отговарят на критериите и могат да покрият целия спектър от строителни услуги. ВиК секторът например не е свързан само с промяната на едни тръби. Той води до нови стратегии в язовирни каскади, в управлението на водата като стратегическа суровина. Този процес започна. Ние ползваме услугите на международни консултанти като Международната финансова корпорация. За мен е ясно, че няма бизнес у нас, който да се развива без намесата на строителните компании.
Какви реформи предстоят в бранша?
- Първо, самите компании, които са членове на Камарата на строителите в България, трябва да се реформират. Но не защото са притиснати от кризата, а защото са променени пазарните показатели. Те трябва да бъдат диверсифицирани. Част от сектора, който е във високото строителство, трябва да се отвори и в други посоки. Иначе темповете на работа ще са в пъти по-ниски.
Още от интервюто на „Стандарт"