За петте години от началото на 2007-ма, откакто България има право да ползва структурните и кохезионния фондове на ЕС, над 15,6 млрд. лева са на разположение на български институции, публични и частни. Това обяви министърът по усвояване на еврофондовете Томислав Дончев, който представи модел за оценка на въздействието от структурните и кохезионните фондове върху българската икономика, предаде от Министерския съвет репортер на News.bg.

Дончев уточни, че 90% от средствата са за изпълнени проекти, 27% са платените средства, което е 4,2 млрд. лева, над 20% са средствата, възстановени на България.

Подписали сме договори за общо над 7 млрд. евро, като почти 2 млрд. евро от тези пари са по Оперативна програма "Околна среда", а над 1,4 млрд. евро са по Оперативна програма "Регионално развитие". Реално изплатените средства към края на август са в размер на 2,106 млрд. евро или 26 % от договорените средства.

Месеци минаха в спорове как да се казва българският модел, каза той и обяви избраното име: „SIBILA" (Simulation of Bulgaria's Investment in Long-term Advance). Името му не е случайно, добави Дончев и поясни: „Сибилата е жена, която открива и придава значение на символите, не директно, а чрез нейни тълкуватели. Сибилите са девици, които са неизкористени от грамотността и това позволява те да са чисти, справедливи и достойни за доверие".

Дончев представи и „пророчествата" на „SIBILA" - изчислените чрез „SIBILA" ефекти на структурните инструменти върху българската икономика.

Над 16 км жп пътища, 5 моста, 35 малки моста, 90 км само от автомагистрала „Тракия", 290 монтирани стълбове за контактна мрежа, 11 метростанции и 10,65 км метро, 150 км канализационна мрежа, 3 пречиствателни станции за отпадни води, 380 обновени училища, детски градини, социални и културни институции, 106 администрации с въведени системи за електронен оборот и т.н.

Към края на 2011 година коефициентът на безработицата е с 1,7% по-нисък, а заетите са се увеличили с 5,6% - това е само ефект от изпълнението на оперативните програми и този ефект ще бъде запазен до края на 2015 година, изтъкна още Дончев.

Той посочи още, че ако се усвояват рационално планираните евросредства, работната заплата в България би се увеличила с 34,6 на сто, а заетостта ще бъде с 4,8 на сто по-висока.

Министър Дончев съобщи, че моделът „SIBILA" представлява симулационен модел на българските инвестиции в дългосрочен растеж и позволява оценка на ефектите, както от отделните оперативни програми, така и от всяка оперативна програма и от комбинация от оперативни програми.

Данните от „SIBILA" показват, че инвестициите от оперативните програми имат значим и положителен ефект върху българската икономика. Като пример той посочи инвестициите по програми „Регионално развитие" и „Транспорт" и подчерта, че те в най-голяма степен демонстрират споделените ползи за държавите членки.

„За 2 години българският мотор на европейските пари работи и този 7-цилиндров двигател на 7-те оперативни програми работи, и то към момента безаварийно за разлика от други периоди и за разлика от други държави", похвали се Дончев.

Той каза, че моделът ще бъде използван за следващия програмен период и съобщи, че България ще може да ползва минимум 8 млрд. евро финансиране. Разчитаме и на нещо повече от този минимум, добави Дончев.