Пенсионно-осигурителните дружества в България са напълно подготвени за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г., като промяната няма да доведе до загуби за осигурените лица. Това обяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) Евелина Милтенова на среща с членове на Фискалния съвет.
"Средствата в индивидуалните партиди ще бъдат автоматично конвертирани по фиксирания курс от 1,95583 лв. за 1 евро, без риск за спестяванията на гражданите", посочи Милтенова. Осигурените ще могат да следят състоянието на партидите си паралелно в левове и евро през преходен период, за да се улесни адаптацията към новата валута.
От 31 март 2025 г. БАДДПО и пенсионните дружества, съвместно с Комисията за финансов надзор, ще публикуват детайлна информация за осигурените лица относно спецификите на прехода към еврото. Според асоциацията приемането на еврото ще намали транзакционните разходи и ще подобри ефективността на сектора, който вече инвестира в надграждане на информационни и счетоводни системи.
По време на срещата с проф. Богомил Манов и доц. Атанас Атанасов от Фискалния съвет беше подчертано, че плавният преход и високият регулаторен контрол са ключови за доверието на осигурените. Обсъдено бе и въвеждането на мултифондове - инвестиционен инструмент, който ще даде възможност на осигурените да избират стратегии според възрастта, толерантността си към риск и търсената доходност.
Според участниците в срещата, текущият консервативен модел ограничава възможностите за по-висока доходност. Мултифондовете ще позволят по-добра диверсификация и в дългосрочен план могат да удвоят размера на втората пенсия. БАДДПО и Фискалният съвет потвърдиха ангажимента си за по-активна информационна кампания и насърчаване на финансовата грамотност.