Goldman Sachs и Bank of New York Mellon обявиха създаването на възможност за институционални инвеститори да закупуват токенизирани фондове на паричния пазар - новина с потенциал за революционни промени във финансовата индустрия.
Клиентите на BNY, най-голямата попечистелска банка в света, ще могат да инвестират във фондове на паричния пазар, чието собственост ще се записва на блокчейн платформата на Goldman Sachs. Токенизирането би трябвало да направи транзакциите по-бързи и евтини в сравнение с традиционните механизми.
Проектът вече е привлякъл гиганти като BlackRock, Fidelity Investments и Federated Hermes, заедно с управляващите активи подразделения на двете банки.
Уолстрийт титаните вярват, че токенизирането на индустрията на паричния пазар на стойност $7,1 трилиона е следващата стъпка напред за цифровите активи. Това идва седмица след като президентът Доналд Тръмп подписа закона GENIUS Act, който ще стимулира популярността на стейблкойните, привързани към долара, отбелязва CNBC.
За разлика от стейблкойните, токенизираните фондове на паричния пазар предлагат доходност на притежателите, което ги прави привлекателни за хедж фондове, пенсионни фондове и корпорации за паркиране на парични средства.
"Създадохме възможност за нашите клиенти да инвестират в токенизирани класове дялове на фондове на паричния пазар от редица фондови компании", заяви Лайде Маджиягбе, глобален ръководител на ликвидността в BNY. "Стъпката на токенизиране е важна, защото днес ще позволи безпроблемни и ефективни транзакции, без триенията, които се случват на традиционните пазари."
Банките виждат това като основа за бъдеще, в което фондовете на паричния пазар се търгуват в реално време в винаги активна цифрова екосистема. Инвеститорите и корпорациите биха могли да разчитат на стейбълкойни за глобални плащания и токенизирани фондове за управление на парични средства.
Токенизирането дава на фондовете нови възможности отвъд скоростта и лесната употреба. Цифровизираните фондове евентуално ще могат да се прехвърлят между финансови посредници без първо да се ликвидират в пари, посочват BNY и Goldman.
Това може да засили тяхното използване от най-големите световни финансови играчи като обезпечение за множество сделки, коментира пред медията Матю Макдермот, глобален ръководител на цифровите активи в Goldman.
Фондовете на паричния пазар са взаимни фондове, инвестирани в по-безопасни краткосрочни ценни книжа. Институционалните и дребните инвеститори са вложили около $2,5 трилиона в тях, откакто Федералният резерв започна цикъла на повишаване на лихвите през 2022 г.