България заема 38-о място в класацията на най-сложните икономики в света, изготвена от престижния Харвардски университет. Изследването е базирано на т. нар. Индекс за икономическа сложност (ИИС) и обхваща икономическите показатели на 145 държави, а челните места са за Япония, Южна Корея и Швейцария.
Индексът разглежда не само степента на развитие на дадена страна, но и какво и как тя произвежда и, което е по-важно, колко сложни са стоките и услугите, които тя изнася в чужбина.
Интересно е как страната ни се движи в класацията през годините назад. За сравнение, резултатите 20 години назад отреждат на икономиката на България, 40-а позиция. На практика това означава почти нулева промяна спрямо най-актуалните данни.
В перспектива страната ни е в състояние да се възползва от редица възможности за диверсификация на производството, като използва вече съществуващото ноу-хау, смятат учените.
Според наблюденията на анализаторите, икономиката на страната е малко по-комплексна от очакваното за нейното ниво на доходи. През последните години ръстът на БВП на глава от населението е средно 4,6%, което е над средните стойности за региона.
![Сравнение между позициите на България и Румъния през годините.](https://webnews.bg/uploads/images/25/3325/703325/640x.jpg?_=1739285853)
Сравнение между позициите на България и Румъния през годините.
Все пак, предвижда се икономиката да расте бавно, като прогнозите до 2031-ва очакват ръстът да е около 1,6% годишно. Този показател я нарежда в долната половина на таблицата.
Любопитно е сравнението със съседна Румъния, която според най-актуалното издание на харвардското проучване заема 20-о място. Ако обърнем поглед в миналото обаче, ще видим, че две десетилетия назад северната ни съседка е била на 38-о място.
Точно където се намира България по последни данни.