От Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обявиха печелившите за безплатно саниране в трите въглищни региона на България. Това са Стара Загора, Кюстендил и Перник. Одобрени за безвъзмездно финансиране са 129 блока за близо 200 милиона лева, потвърдиха за Money.bg от българското представителство на Европейския парламент.

За безплатно саниране бяха подадени 329 проектни предложения от трите региона за сумата от 455.4 млн. лева. Получените предложения от 24 общини в най-засегнатите въглищни региони надвишаваше около 2 пъти бюджета по процедурата - 196.4 млн. лв., осигурени от Фонда за справедлив преход и национално съфинансиране.

Снимка 214522

Източник: архив БГНЕС

Стара Загора спечели най-много

Най-много жилищни сгради ще бъдат санирани в област Стара Загора и 10-те общини, свързани с Маришкия басейн - Ямбол, Нова Загора, Хасково, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Елхово, Сливен и Тунджа.

Общо са одобрени за финансиране 65 блока за 127.8 млн. лв. А най-малко жилищни сгради ще бъдат санирани безплатно в област Кюстендил - 26 блока за 31.8 млн. лв. В област Перник са одобрени за безплатно саниране 38 блока, които ще бъдат финансирани с 32.9 млн. лв.

Свищов - българската община, която работи с най-бързи темпове по саниране

Българската община, която работи с най-бързи темпове по санирането на жилищни сгради

Близо 30 милиона лева за 19 обекта

Проектите включат мерки за повишаване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради и намаляване на енергийната бедност в най-силно засегнатите от климатичния преход области.

След изпълнение на енергоспестяващите мерки сградите трябва да постигат клас на енергопотребление "В" или по-висок, като по този начин ще бъде подпомогнат преходът към климатична неутралност на трите региона.

2 милиарда лева бъдат разпределени за енергийна ефективност на сградния фонд при домакинствата

Около 2 милиарда лева се очаква да бъдат разпределени за енергийна ефективност на сградния фонд при домакинствата. Все още не е ясно обаче какви обективни индикатори ще се приложат за дизайна на фонда и разпределение на мерките, съобщават от "Климатека". До 30 юни тази година трябва да подадем разработен и добре аргументиран Социален климатичен план, за да започне реална подкрепа за домакинствата в енергийна бедност, припомня доц. д-р Теодора Пенева, която е един от най-изявените експерти по темата "Енергийна бедност" у нас.

Тези групи ще бъдат засегнати от покачването на цените на транспортните горива - петрол, дизел и т.н., както и на горивата за отопление/охлаждане в сградите. Има очаквания групата на уязвимите потребители на транспорт да е много по-широка от тази на енергийно бедните, и да включва възрастни, деца и хора с увреждания без доходен критерий.

Все още не е разработена дефиниция за уязвими предприятия, но се очаква това да бъдат предприятия на градски и междуградски транспорт, на образователни, социални и здравни услуги, предприятия с висок дял на разхода за транспорт в общия, и др.

Българската община, която работи с най-бързи темпове по саниране

Както Money.bg писа в началото на годината, Свищов е сред българските общини - отличници, работещи с най-бързи темпове по саниране. За разлика от много други места в страната, тук усилено текат дейностите по процеса за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд.

От Община Свищов заявиха за Money.bg, че предстои да се санират 19 жилищни сгради само в града. Стойността на инвестицията е в размер на 29 583 372 лв. безвъзмездна финансова помощ, която е осигурена чрез програма "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I".

"Цели 12 от договорите с фирмите-изпълнители бяха сключени още в края на 2024 година и спокойно може да стартира тяхното реализиране. В най-кратък срок предстои подписването на договорите и още четири сдружения", поясниха от местната община.

Припомняме, че през юни миналата година стартира първата схема за подпомагане на въглищните региони на България. Тя обхвана градовете Перник, Стара Загора и Кюстендил, котио получиха пари от Фонда за справедлив преход.

С парите бяха финансирани общините на територията на област Перник, Кюстендил и Стара Загорка, както и още 10 общини от Маришкия басейн - Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.

Общият бюджет за реализиране на мерки за подкрепа на енергийния преход във въглищните региони на България възлиза на около 2,9 милиарда лева, заедно с националното финансиране.

Има реален риск България да загуби стотици милиони евро за саниране

Има реален риск България да загуби стотици милиони евро за саниране

Това заяви пред Money.bg Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект"

Ползите от енергийната ефективност

Частично все по-голяма част от българските граждани влагат пари за подобряване на енергийната ефективност на своите имоти, бизнесът също инвестира в това при строежите на нови сгради. Липсата на адекватно изпълнение на цялостния национален план обаче се оказва голям проблем, коментира пред Money.bg Драгомир Цанев, който е изпълнителен директор на фондация Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

"Аз мога да представя доказателства от 10-годишен вече период, че по този начин политики не се правят. Ние за 10 години сме обновили не повече от 4,5 процента от многофамилните сгради, които имат нужда от обновяване. Не сме пипнали еднофамилните. Ако продължаваме с този темп, нали разбирате, че ще ни трябват стотици години, за да стигнем до всички", казва Драгомир Цанев.

Експертът подчертава, че основният проблем за забавянето на проектите са вътрешни причини, подтикнати от политически интереси. Според правилата на Брюксел, всички проекти трябва да бъдат изпълнени до месец юни 2026-а година.