Свищов е сред българските общини - отличници, работещи с най-бързи темпове по саниране, научи Money.bg. За разлика от много други места в страната, тук усилено текат дейностите по процеса за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд.

От Община Свищов заявиха за Money.bg, че предстои да се санират 19 жилищни сгради само в града. Стойността на инвестицията е в размер на 29 583 372 лв. безвъзмездна финансова помощ, която е осигурена чрез програма "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I".

"Цели 12 от договорите с фирмите-изпълнители бяха сключени още в края на 2024 година и спокойно може да стартира тяхното реализиране. В най-кратък срок предстои подписването на договорите и още четири сдружения", разясняват от местната община. 

Снимка 301525

Източник: news.bg

Сградният сектор в ЕС трябва да стане неутрален по отношение на климата до 2050-а година

Промяна на енергийните характеристики на сградите има за цел още до 2030 година значително да се намалят емисиите на парникови газове и потреблението на енергия в сградния сектор на ЕС, обясниха за Money.bg от представителството на Европейския парламент в София.

Има реален риск България да загуби стотици милиони евро за саниране

Има реален риск България да загуби стотици милиони евро за саниране

Това заяви пред Money.bg Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект"

Сградният сектор трябва да стане неутрален по отношение на климата до 2050-а година. Предвижда се и саниране на повече сгради с най-лоши характеристики и подобряване на обмена на информация относно енергийните характеристики.

Снимка 326731

Източник: БГНЕС

Основният проблем у нас се крие в съществуващия частен жилищен фонд, който в България е 97%, като 93% от него не отговаря на съвременните изисквания за енергийна ефективност. Политическата нестабилност пък отменя или отлага плащания на европейски средства към страната ни, които трябва да бъдат насомени към енергийната ефестивност на сградите и проблемите се задълбочават.

Затова властите и бизнесът трябва да вземат незабавни мерки за бързо изпълнение на проектите за енергийна ефективност, защото в противен случай съществува реален риск да загубим стотици милиони евро, коментира пред Money.bg д-р Драгомир Цанев, който е изпълнителен директор на фондация Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

"Вече е очевидно, че има опасност. Загубата на пари е по Механизма за възстановяване и устойчивост и не е свързан само със санирането на сградите. Тук трябва да говорим в по-широкия контекст на реформите, които ние отказваме да направим като държава", коментира Цанев.

Експертът подчертава, че основният проблем за забавянето на проектите са вътрешни причини, подтикнати от политически интереси. Според правилата на Брюксел, всички проекти трябва да бъдат изпълнени до месец юни 2026-а година.

На този фон Община Свищов е сред общините, които работят с бързи темпове и се стремят винаги да са в готовност за новите възможности, които се предоставят по националните и европейски програми, за да може да осигури по-високо качество на живот на своите жители.

Кюстендил, Стара Загора и Перник получават 200 милиона лева по нова схема за саниране

Трите български града, които получават 200 милиона лева по нова схема за саниране

Финансирането е 100% безвъзмездно

Това е и причината Общината да е първата с одобрени проекти от НПВУ насочени към енергийната ефективност и обновяването на многофамилни жилищни сгради. Успешната реализация на този проект ще допринесе за намаляване на въглеродните емисии и разходите за енергия на 738 домакинствата в Свищов, по-приветлив облик на сградите и подобряване на градската жизнена среда.