Въпреки голямата каша, свързана със санирането на сгради у нас, вторият етап по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) все пак ще се случи. Това заявиха пред Money.bg от Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект". Добрата новина беше обявена и от заместник-регионалният министър Дора Янкова по време на национална конференция в София, организирано от "Енефект".

"Без стабилни институционални механизми няма как да постигнем значими резултати в обновяването на сградния фонд - трябва последователност, ангажимент за устойчиво финансиране и техническа подкрепа за местните власти и собствениците", заяви Драгомир Цанев, изпълнителен директор на "ЕнЕфект".

Снимка 709834

Добрата новина към момента е, че ресорното ведомство вече е изпратило писма до всички общини в страната, които да мобилизират и завършат течащи обществени поръчки за избор на изпълнители.

Крайно недостатъчно? Нови 2,5 милиарда лева за саниране на сградите у нас и един сбъркан модел

Крайно недостатъчно? Нови 2,5 милиарда лева за саниране на сградите у нас и един сбъркан модел

Безплатното саниране и работата на парче водят водят до настоящия хаос

Колко сгради ще бъдат обновени?

Санирането, което предстои е на частни жилища и е с 20% самоучастие на собствениците, като кметовете имат срок до края на днешния работен ден да обявят колко от одобрените 282 блока ще участват. Предивдената сума за тях е в размер на 138 милиона лева по ПВУ.

Снимка 463787

Източник: МРРБ

Спред заявката на властите първият етап от, който е изцяло безплатен, ще се случи, но вторият ще се финансира по Националната програма за саниране, която се предвижда също да бъде изцяло безплатна.

"След преглед на документите по подадените жалби за първия етап на санирането са останали 746 сгради. Остава да бъдат подписани още 114 договора, което ще се случи в следващите една, две седмици" заяви Дора Янкова.

Отличникът Свищов

Както Money.bg писа още в началото на годината, Свищов е сред българските общини - отличници, работещи с най-бързи темпове по саниране. За разлика от много други места в страната, в общината усилено текат дейностите по процеса за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд.

От Община Свищов заявиха за Money.bg, че предстои да се санират 19 жилищни сгради само в града. Стойността на инвестицията е в размер на 29 583 372 лв. безвъзмездна финансова помощ, която е осигурена чрез програма "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I".

"Необходима е ясна структура, която да гарантира, че нещата ще се случват на практика - с устойчиви правила, предвидимост и активна подкрепа на местно ниво.

В момента имаме съвпадение между интереса към програмата и възможността за финансиране с комбиниран ресурс от НПВУ, държавния бюджет и Социалния климатичен фонд и трябва да използваме тази възможност в непосредствената задача - създаването на Националния фонд за декарбонизация", допълва Драгомир Цанев

България отново е изправена пред ключов избор по отношение на сградното обновяване - 2,5 милиарда лева са разписаните в бюджета средства, които ще бъдат инвестирани в следващите няколко години по националната програма за саниране на жилищния фонд, подчертават от "ЕнЕфект".

"Това представлява значителна възможност за трансформация, но също така носи съществени рискове, включително повторение на неефективния 100% грантов модел от 2015 година.

Въпреки че преходът към 80% съфинансиране е заложен в Националния план за възстановяване и устойчивост, неговото изпълнение остава крайно неясно, самият план е изправен пред провал поради неизпълнени реформи, а прекъсването на този процес поради популистки цели трябва да бъде предотвратено."

Свищов - българската община, която работи с най-бързи темпове по саниране

Българската община, която работи с най-бързи темпове по санирането на жилищни сгради

Близо 30 милиона лева за 19 обекта

По темата със санирането отново има много неяснота. Засега поне е ясно, че предвиденият ресурс за периода 2025 - 2029 година е 2.5 милиарда лева. За тази година са заложени 50 милиона лева, за 2026-а 200 милиона лева за 2027-а година - 800 милиона лева, за 2028-а - 800 милиона лева и за 2029 година - 650 милиона лева.