15 на сто от работещите хора в ЕС не могат да си позволят дори едноседмична почивка далеч от дома. Това прави около 42 милиона работници, става ясно от ново глобално проучване на Евростат данни от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП).

Във всяка от "големите четири" икономики на ЕС (Германия, Франция, Испания и Италия) над 5 милиона работещи хора не могат да си позволят ваканция.

"Почивката със семейството или приятелите е важна за нашето физическо и психическо здраве и е основна част от европейския социален договор", казва генералният секретар на ETUC Естер Линч, критикувайки ситуацията.

Снимка 700258

Източник: iStock

Бедността сред работещите продължава да нараства в целия ЕС, отбелязвайки трето поредно годишно увеличение.

844 000 от българите са работещи бедни с под 1000 лева месечен доход

844 000 от българите са работещи бедни с под 1000 лева месечен доход

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС

През 2022 г. 40,5 милиона заети лица съобщават, че не могат да си позволят едноседмична почивка далеч от дома. Този брой нараства до 41,5 милиона през 2023 г. - увеличение с над един милион работници само за година. Делът на засегнатите работници се увеличава от 14% на 15%.

"Констатациите са резултат от все по-неравностойна икономика, в която работниците са принудени да се откажат от почивките си поради нарастващите разходи за настаняване, транспорт и храна, съчетани с намаляваща покупателна способност и спекулации", констатират от ЕКП.

Снимка 461888

Източник: Facebook / My Borovets

Разлики между Изтока и Запада и мястото на България

Данните разкриват силно неравенство в достъпността на почивките в ЕС, особено между Източна/Южна Европа и Западна/Северна Европа. Румъния е начело в списъка, като 32% от работещите не могат да си позволят едноседмична почивка. След нея са Унгария (26%), България (24%), Португалия и Кипър (и двете по 23%), както и Словакия (22%).

Северните страни - Финландия, Швеция и Дания - заедно с Нидерландия, Люксембург и Словения, отчитат най-ниските нива на невъзможност за ваканция, вариращи между 5% и 7%. В Чехия, Австрия и Белгия цифрата е под 10 на сто.

Въпреки икономическата си тежест, дори най-големите икономики в ЕС отчитат обезпокоителни нива на невъзможност от страна на работещи хора да си позволят дори кратка ваканция. Сред големите четири на ЕС - Испания (18%) и Италия (17%), надвишават средното за ЕС ниво от 15%. Франция (12%) и Германия (11%) са под средното ниво, но и в двете страни смятаните за бедни хора са над 10%.

В кои професии има най-много работещи бедни?

В кои професии има най-много работещи бедни?

Анализ на ИПИ

Голямата четворка на ЕС: Над 5 милиона работници във всяка от страните нямат пари за почивка

Абсолютните цифри говорят по-силно от процентите. Над 5 милиона работещи хора във всяка от големите четири икономики на ЕС не могат да си позволят нито лятна, нито зимна ваканция. В Италия броят им е 6,2 милиона, следвани от 5,8 милиона в Германия, 5,6 милиона в Испания и 5,1 милиона във Франция.

Над 3,5 милиона работници в Румъния и Полша също нямат пари за поне едноседмична почивка. Над 1,5 милиона е броят на тези хора в Унгария и Португалия. В Австрия и Нидерландия те са над 550 000, независимо, че всички те са или наемни служители, или имат собствен бизнес.

Не е нужно да е скъпо: няколко съвета за по-евтина ваканция

Не е нужно да е скъпо: няколко съвета за по-евтина ваканция

Съветите на 30-годишен предприемач, който предприема над сто пътешествия само за три години