Люксембург е най-скъпата страна от ЕС за покупка храна, докато Финландия е най-скъпата за алкохолни напитки, според последните данни на Евростат. Храната представлява средно 16% от разходите на домакинствата в целия блок, докато безалкохолните напитки, алкохолните напитки и тютюнът представляват по 2%.
Къде е България?
На този фон най-ниските цени на храните са наблюдавани в Румъния. Безалкохолните напитки са най-евтини в Италия, докато в България цената на тютюна е най-ниска. Инфлацията в ЕС започна с най-ниското си ниво от 0,1% през 2015 г., но през предходните години тя се е повишила рязко, достигайки 2,9% през 2021 г. и исторически връх от 9,2% през 2022 година.
Този процент намаля през 2023 г., но остана над нивото от 2021 г., на 6,4%.

Източник: iStock
През 2024 г. годишният темп отново намаля до 2,6%. Най-високите годишни нива на инфлация сред държавите членки на ЕС бяха регистрирани в Румъния - 5,8%, Белгия - 4,3% и Хърватия - 4%.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) заяви, че във времена на висока инфлация най-прекият начин да се помогне на работниците е чрез увеличаване на заплатите им.
"Минималните заплати и други мерки за определяне на заплатите могат да помогнат за смекчаване на загубите на покупателна способност и да осигурят справедливо разпределение на разходите за инфлация между фирмите и работниците", казват от ОИСР.
Сравнение на цените на стоки от първа необходимост
През 2024 г. хлябът и зърнените храни, месото, рибата и млечните продукти представляват съответно средно 17%, 22%, 5% и 17% от разходите на домакинствата в ЕС за храна. Дания е била най-скъпата страна за хляб и зърнени храни, както и за риба, докато Люксембург е бил най-скъпата страна за месо.
Цените на млечните продукти, като мляко, сирене и яйца, са най-високи в Кипър. Междувременно най-ниските цени на млечните продукти са наблюдавани в Словакия, която е и страната, където месните продукти струват най-малко. Рибата е била най-евтина в Румъния.
Подгрупите хранителни масла и мазнини, както и плодове, зеленчуци и картофи представляват съответно 4% и 22% от разходите на домакинствата.
Малта е най-скъпата страна за масла и мазнини, докато Люксембург е за плодове, зеленчуци и картофи. И накрая, Полша е най-евтината страна за масла и мазнини, а Румъния за плодове, зеленчуци и картофи.