Общият държавен дълг на страните от ЕС към края на първото тримесечие на тази година възлиза на 81,8% от общия брутен вътрешен продукт (БВП) на блока, или 14,823 трилиона евро.

За сравнение, към края на 2024 г. показателят е бил 81% от БВП на Европейския съюз, или 14,54 трилиона евро, според данните на Евростат - т.е. само за тримесечие показателят е нараснал с 0,8 процентни пункта от БВП.

Към края на първото тримесечие на 2024 г., общият дълг на ЕС е бил 14,115 трилиона евро, което е било 81,2% от общия БВП на ЕС.

Ще припомним, че според изискванията на ЕС, държавният дълг на всяка държава членка не трябва да надвишава 60% от нейния БВП. Това означава, че ако правилото се спазва от (почти) всички страни, би трябвало и общият държавен дълг на страните от ЕС като цяло, както и на тези от еврозоната, да не надвишава 60% от съвкупния им брутен вътрешен продукт.

След "зелената светлина" за еврозоната: Нов външен дълг за 3,2 млрд. евро

След "зелената светлина" за еврозоната: Нов външен дълг за 3,2 млрд. евро

Това е станало при по-благоприятни условия от първоначално предвиденото

Междувременно, общият дълг на страните от еврозоната също се е увеличил през отчетния период - до 88% от БВП, в сравнение с 87,4% от БВП тримесечие по-рано (четвъртото тримесечие на 2024 г.), до общо 13,475 трилиона евро.

Година по-рано, т.е. към края на първото тримесечие на миналата година, показателят е бил 87,8% от БВП, или 12,941 трилиона евро.

Все пак, не при всички страни от ЕС държавният дълг спрямо БВП расте.

Най-високите показатели на държавен дълг през първото тримесечие са регистрирани в: Гърция (152,5% от БВП), Италия (137,9%), Франция (114,1%), Белгия (106,8%) и Испания (103,5%).

Най-нисък дълг спрямо БВП на съответната държава е регистриран в: България (23,9%), Естония (24,1%), Люксембург (26,1%) и Дания (29,9% от БВП).

Гърция планира да върне с 10 години по-рано дълг от над 31 млрд. евро – ще успее ли?

Гърция планира да върне с 10 години по-рано дълг от над 31 млрд. евро – ще успее ли?

Това е част от заема, отпуснат на страната по време на финансовата криза от международните кредитори

Отбелязва се, че в сравнение с четвъртото тримесечие на 2024 г., т.е. на тримесечна база, е регистрирано увеличение на съотношението държавен дълг към БВП в 16 държави от ЕС, намаление има при десет, а в Чехия показателят остава непроменен.

Най-голямо увеличение на съотношението дълг към БВП е наблюдавано в: Австрия, Словакия, Словения, Италия, Литва, Полша и Белгия.

Най-голямо намаление е регистрирано в Ирландия, Латвия и Гърция (макар че страната продължава да е в най-лошата позиция в ЕС по този показател, т.е. с най-високо съотношение на държавен дълг към БВП).

Разходите за обслужване на британския дълг застрашително растат

Разходите за обслужване на британския дълг застрашително растат

Националният дълг на Великобритания вече се приближава до 100% от БВП, докъде ще расте