Гърция планира да изплати изцяло до 2031 г. първият от трите транша по заема, отпуснат й от страните от ЕС и от Международния валутен фонд (МВФ) в разгара на европейската дългова криза през 2010-2015 година. Това пише агенция Bloomberg, като се позовава на министъра на националната икономика и финансите на страната Кириакос Пиеракакис.

"Първата важна стъпка ще стане предсрочното погасяване - 10 години преди 2041 г. - на 31,6 млрд. евро, които са останали за погасяване по първото кредитно споразумение с международните кредитори", заяви министърът.

По думите му, това е напълно в рамките на графика, определен от правителството, т.е. той смята (поне спрямо настоящите финансови показатели на страната), че Гърция е в състояние да извърши предсрочното погасяване на този си дълг до 2031 година.

"Не възнамеряваме да прехвърляме това финансово бреме на следващите поколения", подчертава Пиеракакис.

Решено: Гърция и Египет ще изградят подводен електропреносен кабел през Средиземно море

Решено: Гърция и Египет ще изградят подводен електропреносен кабел през Средиземно море

Очаква се проектът свързващ електропреносните системи на двете страни да бъде реализиран за 5 години

Част от въпросния дълг страната е успяла да върне през предходните години. Това стана възможно, наред с другото, и благодарение на новата фискална политика и борбата с укриването на данъци, водена от правителството, отбелязва гръцкият телевизионен канал ERT-News.

През 2010 г. Гърция се оказа в центъра на европейската дългова криза, която засегна и Италия, Испания, Португалия и Ирландия. Това в даден момент създаде дори риск от разпадане на еврозоната, тъй като Гърция обмисляше варианта да напусна еврозоната.

За да спасят гръцката икономика, Европейският съюз и Международният валутен фонд тогава отпуснаха общо 280 млрд. евро на Атина от 2010 г. до 2015 г. Финансовата помощ беше предоставена по силата на три кредитни споразумения. Гръцките власти от своя страна се ангажираха на направят реформи и да въведат строги икономии години наред, което доведе до множество граждански протести в страната.

Страните от ЕС с най-голям държавен дълг спрямо своя БВП

Страните от ЕС с най-голям държавен дълг спрямо своя БВП

Държавата с най-влошени данни на показателя за 2024 г., същевременно има и най-голям относителен напредък

А през 2023 г. кредитният рейтинг на Гърция за първи път от години се върна на инвестиционно ниво, обаче проблемите в икономиката на страната продължиха, писа тогава Reuters. Сред тях бяха (и са) намаляването на раждаемостта, недостигът на работна ръка, както и природните бедствия (горски пожари и наводнения), които нанасят ущърб на държавните финанси.

Освен това, икономическият растеж на Гърция вече е "спъван" през последните две години от почти нулевия икономически ръст или рецесия при водещите страни от еврозоната, които навремето наложиха строгите реформи на Атина.

Преди летния сезон: В Гърция има 80 хил. незаети работни места в туризма, въпреки вдигането на заплатите

Преди летния сезон: В Гърция има 80 хил. незаети работни места в туризма, въпреки вдигането на заплатите

На някои острови хотелиерите са в "бедствено положение" поради липса на персонал