Гърция и Египет потвърдиха ангажимента си към изграждането на подводна електроенергийна връзка, предназначена за пренос на възобновяема енергия от Северна Африка до Европа, съобщи АР.

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси подновиха ангажимента си по време на разговори вчера в Атина, след подписването на споразумения за сътрудничество в множество сектори.

Планираният кабел се предвижда да е с мощност от 3000 мегавата и ще бъде положен на разстояние около 1000 километра през Източното Средиземноморие. Проектът е получил подкрепа от Европейския съюз, което го прави допустим за значително финансиране от ЕС.

"Това ще позволи както на Гърция, така и на Европа да внасят евтина електроенергия - предимно вятърна енергия, която можете да произвеждате много конкурентно - и да я изнасяте за Европа", каза Мицотакис по време на съвместни изявления.

Очаква се проектът, който се оценява на около 4 милиарда евро (4,5 милиарда долара), да влезе в експлоатация в рамките на пет години, което е амбициозен график, определен от двете правителства.

Целта е да пренася генерирана от слънцето и вятъра електроенергия, с участието на частния сектор, начело с гръцката Copelouzos Group.

ЕС изрази силен интерес към разширяване на енергийните партньорства с държави, които не са членки, за да диверсифицира енергийните си източници и да намали историческата си зависимост от руска енергия след руската инвазия в Украйна през 2022 г., допълва АР.

Гигантска авария остави части от 3 европейски държави без ток - застрашена ли е България

Гигантска авария остави части от 3 европейски държави без ток - застрашена ли е България

Коментарът за Money.bg на енергийния експерт Иван Хиновски