През 2024 година повечето държави от ЕС са увеличили външния си дълг по-бързо от растежа на икономиките си, като голяма част от тях дори са достигнали многогодишни върхове на показателя. Това показва анализа на съответните данни на Евростат от РИА Новости.
В рамките на ЕС изискването е, държавният дълг на всяка страна да не превишава 60% от нейния брутен вътрешен продукт (БВП) - макар че има държави, които през последните години не успяват да спазят това основно финансово правило.
През миналата година държавният дълг спрямо БВП скочи най-много при Полша и Румъния - с 5,9 процентни пункта до съответно 55,6% и 54,8%, но в рамките на допустимото. Показателят се е увеличил с 4,6 процентни пункта при Финландия, където държавният дълг вече възлиза на 82,1% от БВП, т.е. е над допустимито.
С повече от 3 процентни пункта се увеличи съотношението на държавния дълг към БВП на Словакия (до 59,7% от БВП), Естония (до 23,6% от БВП), Австрия (81,8% от БВП, т.е. има превишение) и Франция (113,1% от БВП, т.е. има превишение). Съотношението на държавния дълг към БВП нарасна и при девет други държави от ЕС.
Най-голям държавен дълг спрямо своя БВП и за миналата година имаше Гърция - 153,6% от БВП, въпреки че през годината той намаля с 10,3 процентни пункта.
Освен Гърция и Франция, през миналата година в ЕС имаше още три държави, чиито дълг освен че надвиши с много изискването за съотношение на дълг към БВП от 60%, надхвърли и обема на цялата им икономика - Италия (135,3% от БВП), Белгия (104,7% от БВП) и Испания (101,8% от БВП).
За 2024 г. най-високият за последните поне 10 години беше държавният дълг спрямо БВП при: Румъния, Финландия, Естония, Латвия, Люксембург и Чехия.
Задлъжнялостта на правителствата на Полша, Франция и България за 2024 г. беше на най-високото си ниво от от 2020 г. насам, а показателят беше най-висок от 2021 г. насам за Австрия, Белгия, Литва и Словакия.
Трябва да се отбележи, че през 2024 година все пак 11 страни от ЕС успяха да понижат задлъжнялостта си спрямо предходната година. Освен Гърция, най-добре се справи в това отношение Кипър (понижение с 8,6 процентни пункта) и Хърватия (понижение с 4,2 процентни пункта).