Правителство на Франция подготвя мерки за намаляване на разходите и повишаване на данъците на обща стойност 53 млрд. евро, за да намали бюджетния дефицит. Това заяви министърът по въпросите на бюджета на страната Амели дьо Моншален в интервю за френската телевизия TF1.

По думите й, обсъжданият пакет от мерки включва стъпки за постигане на бюджетни икономии в размер на 32 млрд. евро и за събиране на допълнителни данъчни приходи в размер на 21 млрд. евро.

Министърът очаква споразумението по бюджета за 2025 г. да бъде постигнато този месец. "В този бюджет възнамеряваме да предприемем исторически опит да намалим държавните разходи", казва тя.

Министърът уточнява, че правителството "не възнамерява да повишава данъците за средната и работническата класа".

Амели дьо Моншален посочва още, че сегашното правителство очаква инфлацията във Франция през 2025 година да бъде (средно) 1,4%.

Френски министър: Страната преживява един от най-тежките бюджетни дефицити в историята си

Френски министър: Страната преживява един от най-тежките бюджетни дефицити в историята си

В същото време, френската икономика расте по-бързо от германската

Новият министър-председател на Франция Франсоа Байру заяви по време на речта си в парламента предишния ден, че правителството му си е поставило за цел да намали бюджетния дефицит от 6,1% през 2024 г., на 5,4% от през тази година.

Предишното френско правителство, на което Националното събрание гласува вот на недоверие в началото на декември 2024 г., планираше да намали бюджетния дефицит до 5%, чрез съкращаване на разходите и увеличаване на данъците.

Ще припомним, че предишният министър на икономиката, финансите и индустриалния суверенитет на Франция Антоан Арман, коментира през септември 2024 г., че страната преживява една от най-тежките ситуации на бюджетен дефицит в своята история.

По данни на Сметната палата на Франция, за 2023 г. бюджетният дефицит на страната е достигнал 173 млрд. евро. Така почти е достигнат най-високият бюджетен дефицит за Франция, който беше регистриран за 2020 г. - 178,1 млрд. евро.