Франция сега преживява една от най-тежките ситуации на бюджетен дефицит в своята история. Това заяви Антоан Арман, министър на икономиката, финансите и индустриалния суверенитет на републиката, в ефира на радио France Inter. Франция е с третата по големина икономика в Европа (след Германия и Великобритания) и седмата в света.
"Като изключим една или две изключително кризисни години, ние (Франция) сме изправени пред най-лошия дефицит в нашата история", казва министърът. По думите на Арман, "в това отношение ситуацията е много сериозна."
В същото време, отбелязва министърът, френската икономика расте по-бързо от германската, "която преди беше за пример" за Париж.
По данни на Сметната палата на Франция, за 2023 г. бюджетният дефицит на страната е достигнал 173 млрд. евро. Така почти е достигнат най-високият бюджетен дефицит за Франция, който беше регистриран за 2020 г. - 178,1 млрд. евро.
Сред събитията през последните години, които предизвикаха забавяне на икономически ръст или дори рецесия в европейските държави, са: пандемията от Covid-19 и енергийната криза, продължила от средата на 2021 г., която се задълбочи след прекъсването на енергийните доставки от Русия през 2022 година.
Малко по-рано министър-председателят на републиката Мишел Барние заяви, че държавният дълг на Франция е надхвърлил 3 трилиона евро, а икономиката на страната се намира в "изключително сложно положение".
Не случайно в началото на юни международната агенция за кредитен рейтинг S&P Global Ratings понижи дългосрочния национален кредитен рейтинг на Франция в чуждестранна и местна валута до ниво "AA-", от досегашното "AA". Както се казваше в съобщението на агенцията, перспективата за кредитния рейтинг е "стабилна". Това на практика означава, че при следващата оценка, най-вероятно кредитният рейтинг на страната ще остане същият.
Бюджетният дефицит на Франция достигна 5,5% за 2023 г., което е значително повече от предварителните очаквания на анализаторите от S&P, за 4,9%. И това е при положение, че за страните от ЕС, бюджетният дефицит не би трябвало да превишава 3%.
"Стабилната" перспектива на рейтинга отразява очакванията, че реалният икономически растеж ще се ускори и ще подкрепи фискалната консолидация на правителството (намаляване на бюджетния дефицит), макар и не достатъчно, за да се намали вече високото съотношение на държавния дълг към БВП на страната, смятат експертите на агенцията за кредитен рейтинг S&P.