Великобритания е изправена пред рязко покачване на разходите за обслужване на държавния си дълг, като една от оснвните причини е, че пенсионните фондове в страната купуват по-малко държавни облигации - което заплашва да влоши и без това крехките перспективи за публичните финанси, се казва в доклад на Управлението за бюджетна отговорност (OBR).
Бързото нарастване на дълговото бреме е свързано и със застаряването на населението, което води до увеличаване на разходите за здравеопазване и пенсии - а същевременно климатичните и геополитическите рискове се засилват. Намаленото търсене на държавни облигации от британските пенсионни фондове ще направи страната още по-зависима от чуждестранните инвеститори.
Националният дълг на Великобритания вече се приближава до 100% от брутния вътрешен продукт (БВП) - ниво, наблюдавано за последно в началото на 60-те години на миналия век. Без съответните действия от държавата, дългат ще надхвърли 270% от БВП в рамките на 50 години, прогнозират от OBR.
Ще припомним, че за страните от ЕС трябва да се спазва правилото, дългът да не надвишава 60% от БВП на съответната страна. Обаче държави като Италия и Франция са превишили това изискване.
С прекратяването на покупките на облигации от Банката на Англия за количествени облекчения (QE), промяната в политиката на пенсионните фондове оставя правителството зависимо от чуждестранни инвеститори. Тези инвеститори са по-"непостоянни и капризни", каза председателят на OBR Ричард Хюз, предупреждавайки, че състоянието на публичните финанси като цяло остава неустойчиво.
Промяна в инвестиционната политика на пенсионните фондове означава, че делът им в държавните облигации ще падне от 29,5% от БВП през 2024-25 г. до едва 10,9% в началото на 2070-те години, се казва в доклад на OBR. Това е така, защото портфейлите им сега съдържат по-разнообразна комбинация от акции и облигации от световно ниво.
Поддържането на държавния дълг на Великобритания около 100% от БВП би повишило основните лихвени проценти с 0,8 процентни пункта, което ще доведе до увеличаване на разходите с 22 милиарда британски лири (29,9 милиарда долара), прогнозира OBR.
"За да се привлекат на пазара на държавни облигации на Великобритания по-еластични по отношение на цената купувачи от пенсионните фондове, като например чуждестранни инвеститори, ще са необходими по-високи лихвени проценти", се казва в доклада на OBR.
Управлението за бюджетна отговорност предупреди и за нарастващите разходи за пенсии поради променящите се демографски данни. Очаква се разходите за пенсии да се увеличат от настоящите 5% от БВП, до 7,7% до началото на 70-те години на 21-ви век.
По-високата продължителност на живота и по-ниските нива на раждаемост означават, че Великобритания ще трябва да изразходва по-голям дял от своя БВП си за пенсии. В комбинация с нарастващите разходи за здравеопазване, това може да доведе до нови заеми, а държавният дълт да достигне 270% от БВП до началото на 70-те години на 21-ви век.