Президентът на САЩ Джордж Буш днес ще внесе в Конгреса проект за федерален бюджет за 2009 година, който за пръв път в историята на страната ще надхвърли границата 3 трилиона долара, съобщи NBC с позоваване на официални представители на Белия дом.

Според вашингтонския Център за стратегически и бюджетни анализи, Буш е включил в бюджета рекордни текущи разходи на министерството на отбраната, които през 2009 г. ще възлязат на $515,4 млрд. (без разходите за войната в Ирак). По сравнение с настоящата година разходите на Пентагона ще бъдат увеличени с 36 млрд. долара или около 7%. Разходите за вътрешна сигурност ще бъдат увеличени с 11%.

За седемте си президентски години Джордж Буш рязко е увеличил военния бюджет на САЩ и през 2008 г. разходите на Пентагона (с отчитане на инфлацията) ще са с 30% по-високи по сравнение с 2000 г.

Представители на администрацията съобщиха по-рано, че освен текущите разходи на Пентагона, ще се поискат от Конгреса и още около 70 млрд. долара за операциите в Афганистан и Ирак. Като знаем, че само тази година разходите за войните бяха $200 млрд., можем да очакваме поисканата сума много скоро да се окаже недостатъчна и от Конгреса да се търсят още пари.

Официалните цифри в новия бюджет, поискан от Буш и последен за президентството му, ще бъдат обнародвани във Вашингтон около 16 часа българско време.

Проектобюджетът е изготвен върху 2200 страници. За пръв път той няма да се отпечатва в типография, а ще се разпространява между министерствата в електронна форма. От Белия дом са пресметнали, че по този начин са спасили 480 дървета.

Демократите, които държат контрола в Конгреса, подготвят яростна опозиция срещу финалния разходен план на Буш. Бюджет 2009 предвижда близо $400 млрд. бюджетен дефицит за тази и следващата година, докато през 2007 г. дефицитът бе съкратен до $163 млрд. Досегашният рекорд на дисбалансите бе поставен през 2004 г. с $413 млрд. дефицит по време на първия мандат на Буш и се очаква негативният рекорд да бъде бит през тази и следващата година.

Демократите предварително атакуват плана на Буш, тъй като при него публичният дълг е експлодирал, излишъци в размер на $5.6 трилиона са заличени, а данъчните облекчения са стрували други $1.3 трилиона.

„Тази администрация ще даде в ръцете на следващия президент фискална бъркотия", казва Кент Конрад от Бюджетната комисия. Този бюджет наказвал средната класа, удобен е за богатите и „има серия от приоритети, които не са приоритетите на американските хора".

На правителството на САЩ бяха необходими близо 200 години, за да достигне до бюджет от един трилион през 1987 г. при администрацията на Рейгън. Вторият трилион бе дело на настоящия президент Буш през 2002 г.

Буш предлага намаляване с $ 200 млрд. през следващите пет години на програмите за здравеопазване за пенсионери Medicare и Medicaid за бедните.

Буш е отразил в доклада си обещаните $145 млрд. помощи за борбата с рецесията, но някои Демократи ще се опитат да добавят към тази сума и помощи в налични пари за възрастни хора, както и удължени помощи за безработни.

Буш предвижда балансиран бюджет, но през 2012 година, т.е. три години след като напусне заемания пост. Според анализатори от Демократите, бюджетът на Буш е изграден върху „дефектна математика".