Германски военен кораб се завръща от продължително разполагане в Индо-Тихоокеанския регион през нос Добра надежда, избягвайки потенциално опасно преминаване през Червено море. В това не би имало някаква особена новина, ако не ставаше дума за един от най-новите плавателни съдове на германския флот.
Фрегатата "Баден-Вюртемберг" и снабдителният кораб "Франкфурт на Майн" поеха по дългия маршрут около Африка и даже спряха в Кейптаун, след като в Берлин направиха "цялостна оценка на заплахата по отношение на възможностите за противовъздушна отбрана на двата кораба", пише The War Zone.
"Поради факта, че "Баден-Вюртемберг" не е проектиран като основен боен кораб за противовъздушна отбрана, той не може да осигури противовъздушен чадър за разширена самозащита срещу въздушни заплахи и ефективно да защити придружаващия го кораб за снабдяване", заяви пред изданието говорител на германското Министерство на отбраната.
Това не показва в най-добра светлина възможностите на флота на най-мощната европейска икономика - в момента той няма кораб в Червено море, който може да осигури ескорт и надеждна защита от арсенала от крилати и балистични ракети и въздушни и морски дронове на йеменските бунтовници.
Такъв беше наличен последно през април. Тогава фрегатата "Хесен" се прибра към Германия след двумесечно разполагане като част от мисията Aspides на Европейския съюз.
Тя е от клас F124 "Заксен" и е въоръжена с 32 вертикални пускови установки Mk 41, обикновено заредени с 24 ракети SM-2 Block IIIA и 32 ракети RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM). Има също две пускови установки RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM) за близка отбрана, едно 76-милиметрово оръдие с двойно предназначение и две 27-милиметрови оръдия MLG 27.
"Хесен" "отблъсна четири атаки на хусите", според германските въоръжени сили, и също така проведе 18 мисии за близък ескорт, насочвайки "27 търговски кораба с общ тонаж от 1,3 милиона тона безопасно през опасната зона".
Но освен че свали два хутски дрона с помощта на 76-милиметровото си оръдие и RIM-116 RAM, фрегатата също така случайно откри огън по американски дрон MQ-9 Reaper след погрешна идентификация.
За сравнение, въоръжението за противовъздушна отбрана на фрегатата клас F125 "Баден-Вюртемберг" се състои само от две пускови установки RAM, две 27-милиметрови оръдия MLG 27 и няколко тежки картечници.
Корабът за снабдяване "Франкфурт на Майн" има противовъздушно въоръжение от четири 27-милиметрови оръдия MLG 27, няколко тежки картечници, плюс възможност за преносими зенитно-ракетни комплекси FIM-92 Stinger, за които обаче не е ясно дали са на борда по време на това плаване.
Иначе казано, двата кораба от Индо-Тихоокеанската оперативна група са напълно неадекватно защитени срещу заплахи от крилати ракети и дронове на разстояние отвъд обхвата от около 9 километра на RIM-116 RAM - а е изключително рисково да се отбива атака от толкова близо, особено ако е масирана. Балистичните ракети пък ще летят към плавателните съдове необезпокоявани.
За фрегатата F125, която е с размерите на разрушител и е с цена от над 650 млн. евро, това просто звучи недопустимо.
Както отбелязва TWZ, това е кораб, замислен във времената, в които се предполагаше, че единственият противник ще са терористични организации, напълно неспособни на ответен удар. Така фрегатата "Баден-Вюртенберг" е подходяща за мироопазващи операции и управление на кризи, но не и за това да брани себе си и други от високоточни ракети и дронове.
Казано най-просто - много пари, но пък на вятъра.
ddoko-doko
на 27.11.2024 в 12:45:23 #2Crosby
на 24.11.2024 в 20:44:43 #1Казано най-просто - много пари, но пък на вятъра. ============ Тоя ветър нема ли да духне към мен бе да го иба!