Рекордните близо 305 000 MWh електроенергия е произвела ТЕЦ AES Гълъбово през ноември, съобщиха от компанията оператор на централата.

Това е най-високото месечно производство от началото на 2024 г. и е било достатъчно за покриване на средното потребление на около 1 милион български домакинства.

Може ли въглищните тецове да се превърнат в АЕЦ

Може ли въглищните тецове да се превърнат в АЕЦ

Според американски експерти това е възможен вариант за енергиен преход, но възникват важни въпроси

От AES България посочват, че тецът е най-модерната въглищна централа у нас, но освен това се работи по два проекта, които да гарантират бъдещето ѝ и след отпадането на употребата на този тип гориво.

Пред регионалния сайт Divident.eu изпълнителният директор на компанията Иван Цанков обясни какво представляват те.

Първият предвижда основният котел в единият блок да бъде заменен с батерия на основата на разтопена сол като среда за съхранение на топлинната енергия - това ще е първи подобен проект, реализиран у нас. В периодите на пиково търсене, топлината ще може да се превръща в пара и чрез нея да се обезпечава производството на по 345 MW на час в продължение на 5 часа.

Толкова е и настоящата мощност на всеки един от блоковете.

Вторият проект предвижда другият блок на ТЕЦ AES Гълъбово да се преработи за биомаса и/или SRF - гориво от нерециклируеми отпадъци. Тук отново ще се запази мощността от 345 MW.

Проектите "биха позволили на AES България да използва най-ценното оборудване на ТЕЦ AES Гълъбово - турбините и генераторът", посочи Цанков. По думите му с тях ще бъдат избегнати приблизително 2,5 млн. тона въглердони емисии на година, а ще има и положителен ефект върху заетостта на работната сила.

По отношение на батерията има концептуално проучване и вече се работи по дизайна на съоръжението, а през първото тримесечие на 2025 г. ще се направи тестово изгаряне на SRF и лигнити.

"Завършените досега проучвания показват, че и двата варианта са технически осъществими и че очакваната дата за завършване и на двата проекта може да бъде през 2027 г., ако приемем, че решението за изпълнение на тези проекти бъде взето скоро", заяви още пред изданието Цанков.

Компанията ще търси финансиране за проектите през Фонда за иновации, Модернизационния фонд и Фонда за справедлив преход.