Във вторник бивши и настоящи централни банкери предупредиха да очакваме още „наказания", идващи от икономиката на САЩ. На банките по света може би ще са нужни още няколко месеца, за да осъзнаят пълния обхват на загубите си от вторичното кредитиране по ипотеки, пише Inernational Herald Tribune.

"Има да минат още няколко месеца, преди банките да разкрият всички загуби и да вземат мерки, за да финансират произтичащите от това задължения, но се движим в правилната посока", казал е пред BBC Мервин Кинг, гуверньорът на Bank of England.

Междувременно Алан Грийнспан, бившият шеф на Федералния Резерв, каза на форум в Токио, че големият брой непродадени жилища представляват голям риск за икономиката на САЩ и той не бил оптимист за бързината, с която този излишък може да бъде намален.

Според Грийнспан, трябва да се намали строителството на нови жилища в САЩ и да се повишат продажбите, но „имаме дълъг път да извървим". Грийнспан е участвал на коференцията в Токио по видеовръзка от Вашингтон.

В банките сега ври и кипи. Чарлз Принс трети, оглавявал доскоро банковия гигант Citigroup, напусна, отнасяйки вината за загуби между осем и единадесет милиарда долара. Само преди три седмици банката трябваше да обезцени други $6.5 млрд. Няколко дни преди детронацията на Принс, Стан О'Нийл, чернокожият шеф на Merrill Lynch, напусна безславно след зачеркване на активи от $8.4 млрд.

Банките в Европа също бяха засегнати. Настрана това, че във Великобритания станахме свидетели на първата от XIX век досега масова паника за теглене на спестявания от банкова институция.

Кинг твърди, че решението за подкрепа на Northern Rock е дошло заради опасения от риск в цялата система. Но авторитетни анализатори излязоха с коментари, че действията на британската централна банка са подвели пазарите и клиентите.

Според Кинг, урокът научен след Northern Rock е, че е нужен основен ремонт на законите в страната за по-добро предпазване на вложенията  на примера на САЩ и Канада.

Но Кинг намира, че „нещата от август насам значително са се подобрили". Въпреки това, някои рискове остават - „в период като този винаги съществува възможността за шок идващ отвън, от световната икономика, който може да създаде и бъдещи деликатни моменти".

Милиардерът Джордж Сорос от своя страна каза в лекция за Ню-йоркския университет, че икономиката на САЩ е пред прага на корекция, по-голяма от тази, която очаква Бен Бернанке, сегашният ръководител на федералния резерв.

„Мисля, че определено сме в забавяне", твърди Сорос.

Бил Грос, главният инвестиционен директор в Pimco, най-голям в света фонд търгуващ с бонове, е казал, че Фед не може да си позволи да остави цените на жилищата в САЩ да паднат рязко и ще се нуждае от агресивно понижение на лихвените равнища, може би до 3.5%. В момента лихвите са вече значително понижени до 4.5% в опита да се намалят щетите за по-широката икономика от спада в недвижимите имоти и свързаната с това криза на ликвидността.

Оценките на съвкупните загуби се разминават значително - но всяко предвиждане е смущаващо. JPMorgan счита, че индустрията на финансови услуги седи върху $60 млрд. неразкрити загуби. Обаче Грийнспан каза, че близо $900 млрд. вторични ипотеки са превърнати във финансови инструменти с фиксирана доходност, а излишъкът от непродадени жилища води до спад в цените, което пък подкопава стойността на ценните книжа, гарантирани с тези ипотеки.

„Критичният въпрос за целия събпрайм, и разширено за цялата  финансова система, са 200 хиляди до 300 хиляди излишни (жилища) в наличност в САЩ", казал е известният икономист.