През 2024 г. стокооборотът на България със САЩ е 1,7% от общия стокообмен на страната ни, като износът за САЩ е 2,6% от общия износ, а вносът е 0,8% от общия внос. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов в отговор на депутатски въпрос по време на парламентарния контрол, въз основа на анализ на Министерството на икономиката и индустрията.

Министър Дилов подчерта, че като цяло, делът на двустранния стокообмен между България и САЩ е сравнително малък дял от общия стокообмен на страната ни, поради което наложените експортни мита на САЩ няма да имат значителен пряк ефект върху българската икономика.

"През 2024 г. 64% от износа на страната ни е за ЕС, както и 57,3% от вноса идва от там. Предвид това, може да се очаква отрицателен косвен ефект и от наложените от САЩ мита спрямо основните ни търговски партньори от ЕС, т.е. те да се отразят и на двустранната търговия на България с тези страни", посочи Дилов.

Икономическият министър обърна внимание, че при всички случаи, влиянието върху веригите на стойността е неизбежно. По думите му, "има вероятност това да доведе до дефицити на определени доставки, намаление на пазарни дялове, но също така може да доведе и до стимулиране на развитието на нови производства и реализиране на нови бизнес сътрудничества".

Министър Дилов информира още, че по време на Съвета по Външни работи във формат министри на търговията, проведен на 7 април 2025 г., българската страна е подчертала, че Съединените щати са не само основният търговски партньор на ЕС, но и основен стратегически и геополитически съюзник.

"Предвид това е наложително да поддържаме последователен и конструктивен диалог във всички области от взаимен интерес и да останем отворени за преговори, с цел намиране на взаимоизгодно решение и избягване на допълнителна ескалация", посочи Дилов.

Стоян Панчев: Новите мита на САЩ ще се отразят у нас чрез затрудненията на германски концерни

Стоян Панчев: Новите мита на САЩ ще се отразят у нас чрез затрудненията на германски концерни

Ескалацията на търговската война на САЩ, особено с Китай, вече е налице, смята икономистът от ЕКИП