Икономистът Стоян Панчев е съосновател на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Преподавател е в Софийски университет "Св. Климент Охридски".
Работил е преди в Institute of Economic Affairs, London и Института за пазарна икономика, София.
Панчев е завършил Софийски университет и University of London.
Новите допълнителни мита на стоките внасяни в САЩ бяха обявени преди дни - и притесниха в една или друга степен правителствата и бизнеса на много страни в света, включително и ЕС. Г-н Панчев, а как в общи линии ще се отразят те на България?
Основният "канал", чрез който наложените от САЩ мита ще достигнат България, е германската икономика - която е отчетливо експортно ориентирана и ще бъде сериозно "ударена" от евентуална загуба на достъп до американските пазари.
Много наши предприятия са доставчици на германски концерни, така че ако те имат затруднения, това ще се отрази и на фирмите у нас.
По-крактосрочен проблем може да е също така,настъпването на една евентуална глобална рецесия, предизвикана от шока на високите мита при вноса в САЩ - разбира се, такъв спад в икономически ръст ще достигне и засегне и нашата страна.
За да стане по-ясно как ще се отразят митата на цените, ако може да дадете конкретен пример - ако една стока условно струва 100 лева на границата на България, колко би поскъпнала при вноса й в САЩ?
Администрацията на Доналд Тръмп обяви 20% мита върху стоките от Европейския съюз, което означава, че щом достигне американските брегове, тази стока моментално ще бъде обложена с новия налог и цената й ще бъде повишена до 120 лева.
Към това, разбира се, трябва да се добавят и разходите за транспорт. Стои и въпросът - дали на стоката е платено ДДС.
Според Вас, на кои държави от ЕС би могло митата на президента Тръмп да повлияят в най-голяма степен отрицателно, доколкото може да се прецени сега?
Със сигурност "първенец" относно негативния ефект ще е Германия, която както казах, има отчетливо експортно ориентирана икономика. В някакъв смисъл, Германия и Китай имат подобен модел на стопанско развитие и точно към такъв тип икономики е насочил митата президента Тръмп.
Вероятно Нидерландия също ще пострада, тъй като при тези сривове на капиталовите пазари, конкретно засегнат е и нидерландският пенсионен модел, който има отлично развита капиталонатрупваща компонента.
Г- н Панчев, смятате ли, че е възможно да се "разрази" пълномащабна търговска война между САЩ и други страни и евентуално кои?
Според мен ескалацията, особено с Китай, вече е налице. Събитията от тази сутрин също го показват, с налагането да допълнителните още по-високи мита на вноса в САЩ на стоки от Китай.
Всички други страни на практика или вече са на масата за преговори, или (както ЕС) просто правят увертюра за запазване на репутацията, преди да започнат да преговарят.
Всъщност при подобни търговски войни, страните с търговски излишък са в по-слаба позиция и ще трябва да се съобразят с големия играч - САЩ.
Към посоченото добавяме и основната военна роля на американската армия и флота - което прави позицията на страни като Япония, Южна Корея и ЕС още по-слаба. Отворен остава въпросът за Китай.