Според публикувани през втората половина на септември данни в западни медии, едни от най-големите икономики не само в Европа, но и в света - тези на Великобритания (5-та в света) и Франция (6-та в света), вече имат прекалено голям външен дълг и висок бюджетен дефицит.

В тази връзка представители на правителствата на тези страни анонсираха необходимостта от намаляване на разходи и дори вдигане на данъци.

А настоящият финансов министър у нас Людмила Петкова, макар и не в прав текст, наскоро обяви за вероятност от по-висок бюджетен дефицит у нас. Като се има предвид, че според изискванията на ЕС, показателят не трябва да надхвърля 3%.

В тази връзка помолихме за коментар по актуални финансови въпроси икономиста Стоян Панчев, който сподели за Money.bg собствените си виждания.

Стоян Панчев е съосновател на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Преподавател е в Софийски университет "Св. Климент Охридски".

Работил е преди в Institute of Economic Affairs, London и Института за пазарна икономика, София.

Панчев е завършил Софийски университет и University of London.

Вече има заявки от европейски страни за възможно вдигане на данъци заради бюджетния дефицит. А наскоро нашият министър на финансите анонсира недостиг на средства в бюджета за 2025 г., т.е. той ще бъде с дефицит 3%, което е максимумът според изискванията на ЕС. Г-н Панчев, наистина ли е толкова сериозно положението с нашия бюджет?

Както става винаги, между външните наблюдатели и Министерството на финансите съществува сериозна информационна асиметрия. От министерството не споделят директно числата, с които работят. И все пак, съдейки по извънредния брифинг преди дни на министъра на финансите, по изпуснатите тук и там метрики и витаещите слухове - изглежда, че положението с дефицита е по-сериозно от обикновено.

Зависи кого питаме, дефицитът се движи между 12,5 - 18 млрд. лева.

Френски министър: Страната преживява един от най-тежките бюджетни дефицити в историята си

Френски министър: Страната преживява един от най-тежките бюджетни дефицити в историята си

В същото време, френската икономика расте по-бързо от германската

А това означава ли, че може да се стигне до вдигане на данъци и в България?

Означава само и единствено, ако нашето правителството и депутатите в парламента настояват спешно да влезем в еврозоната. Ако, както аз смятам, мисленето за премахване на лева и валутния борд се измести напред във времето, то няма проблем да преживеем 1-2 години с по-висок дефицит - докато извършим структурни реформи в посока консолидация на бюджета (намаляване на бюджетния дефицит).

Ако все пак се стигне до вдигане на данъци у нас, какво би било "най-безболезнено" - може би вдигането на данъците само за най-големите фирми и за най-богатите българи - подобно на анонсираното във Франция?

Всъщност, обратно на популярната логика, смятам, че най-безболезнено би било да се увеличи размерът на ДДС. По този начин ще имаме равномерно разпределение на тежестта върху цялото общество, както и най-голям фискален ефект.

Ако говорим за данъци на големите фирми, те вече се повишиха през настоящата година и то по изключително погрешен начин, според мен.

Беше въведен световният минимален корпоративен данък, който вдигна ставката до 15%, но без изключенията, и то само и единствено у нас - навсякъде другаде в Европа това беше направено с тези изключения.

Великобритания изпадна в най-голямата си задлъжнялост от над 50 години

Шестата икономика в света изпадна в най-голямата си задлъжнялост от над 50 години

Разходите на правителството на страната постоянно нарастват

Г-н Панчев, как смятате, дошло ли е времето да се въведе и у нас прогресивна скала за облагане на доходите на физически лица, а да отпадне плоския данък - както впрочем е при почти всички развити страни в света?

Смятам, че плоският данък трябва да се запази. При него хората с по-високи доходи всъщност плащат повече - 10% от по-висока обложена сума, води до по-високи платени данъци в абсолютна стойност.

Ефектът в развитите страни е, че богатите изтеглят своите средства в места с по-ниски данъци (не е случайно, че например всички световни тенисисти плащат данъци в Монако), докато голямата тежест пада върху средната класа. Същото ще стане и в България - прогресивният данък ще тежи точно на хората "по средата".

И не на последно място, 10% плосък данък е избран за България, защото е оптимален по Лафер, т.е. това е ставката, която води до най-много доброволно плащане, до най-широка данъчна основа, което резултира в най-добри приходи за хазната. Смятам, че колкото по-висока е ставката на подоходния данък, толкова повече ще има сива икономика.

Стоян Панчев за Money.bg: Ще помогне ли на Франция вдигането на данъците на богатите граждани и фирми

Стоян Панчев за Money.bg: Ще помогне ли на Франция вдигането на данъците на богатите граждани и фирми

Правителството на страната взе това решение като временна мярка