Украйна е претърпяла колосални щети в своя минерално-суровинен сектор, като загубите се оценяват на около $1,7 трилиона щатски (приблизително 70 трилиона гривни). Това разкри министърът на екологията Светлана Гринчук пред Ройтерс.

Причините са свързани както с окупацията на около 20% от територията на страната, така и с активните бойни действия по фронтова линия с дължина над 1000 км. Според нея, Украйна е изгубила значителни запаси от въглища, литий, манган и други ценни ресурси, които са критични за редица стратегически индустрии.

Въпреки тези тежки загуби, страната е в процес на реализация на амбициозна реформа на сектора, целяща не само възстановяване, но и трансформация на минно-добивната индустрия.

Историческо партньорство и модернизация

В основата на това стои сключеното през април споразумение със Съединените щати, което създава специален инвестиционен фонд. Той е активен от 23 май и ще акумулира приходи от нови лицензи за добив в Украйна. Средствата ще се използват за развитие на проекти в добивната индустрия, като част от по-широката стратегия за икономическо възстановяване и модернизация на сектора.

Към момента делът на природните ресурси в БВП на страната е около 4%, но правителството смята, че потенциалът е значително по-висок, коментира Гринчук. През последните месеци Украйна актуализира стратегията за управление на ресурсите, като се фокусира върху осигуряване на по-лесен достъп до геоложки данни, намаляване на административната тежест и уточняване на списъците с критични и стратегически минерали.

Неизследвани територии: Украйна може да се окаже един от световните лидери по запаси на титан

Украйна може да се окаже сред световните лидери по запаси на ключов елемент в производството на F-16

Страната разполага и с развит добив на неметални минерали, които са търсени на международния пазар

Част от усилията е и процесът на дигитализация на до 80% от съществуващите геоложки архиви от съветската епоха, като към момента са обработени около 40%. Допълнително, правителството преразглежда над 3000 съществуващи лиценза за добив, като се предполага, че приблизително 10% от тях не се използват.

Въпреки военните предизвикателства, Украйна продължава активно да предлага лицензи за добив на търг. През 2024 г. от продажбата на 120 лиценза бяха събрани $56,5 милиона, а за 2025 г. до момента са издадени 32 нови лиценза. Основният инвеститорски интерес е насочен към нефт, газ, титан, графит и манган, като към момента доминират вътрешни компании.

Споразумението със САЩ, определено от американския министър на финансите Скот Бесент като "пълноценно икономическо партньорство", дава на Вашингтон преференциален достъп до нови ресурси и представлява ключов инструмент за възстановяване на украинската икономика.

Въпреки политическото напрежение между лидерите на двете страни, финалните документи бяха разменени наскоро, а първите конкретни проекти се очаква да започнат в краткосрочен до средносрочен план.

Централна Азия се превръща в глобална арена. Как суровини за милиарди диктуват световния ред

Централна Азия се превръща в глобална арена. Как суровини за милиарди диктуват световния ред

G7 се ангажира да инвестира $200 милиарда до 2027-а