Украйна може да притежава до 20% от световните запаси на титан. Това твърди в интервю за RBC-Ukraine д-р Олeна Ремезова, геолог и ръководител на отдел "Геология на находищата на полезни изкопаеми" към Националната академия на науките на Украйна. Това е в рязък контраст с тиражирания години наред едва 1%, както и с официалните оценки, показващи 7-10%, подчертава тя.
Ако фактите подкрепят това твърдение, Украйна ще се нареди сред водещите доставчици на този стратегически метал в световен мащаб. Нещо повече, украинските титанови находища, дори средностатистическите, превъзхождат много руски, заявява тя.
Титанът е критично важен за редица индустрии - от авиацията и отбраната до медицинските импланти и енергийния сектор.
Използва се в производството на изтребители F-16 и F-35, като за високоякостните титанови сплави е необходим скандий - елемент, който също се среща в титановите залежи в Украйна.

Източник: пресцентър МС
Основните райони с титанови залежи са в Житомирска област и по поречието на река Днепър. Това предоставя не само източник на суровина, но и възможности за международно партньорство и създаване на добавена стойност, категорична е Ремезова.
Малко известен, но още по-ценен ресурс на Украйна, се намира по-дълбоко под земната повърхност. Става въпрос за разнообразни редкоземни елементи, които са от ключово значение за високите технологии.
Сред тях са неодим, диспросий, тербий, европий и скандий - елементи, използвани в производството на магнити, лазери, съвременна електроника и компоненти за възобновяема енергия.
Някои от най-перспективните находища включват Пержанското находище в Житомирска област, където се среща гентелвит - рядък минерал, съдържащ берил, с над 150 идентифицирани минерала. В Източна Приазовия са разположени Мазуривското и Азовското находища, които са богати на цирконий и редки земни елементи като лантан и церий.
Други важни находища са Петрово-Гнутинско и Новополтавско, където се срещат апатит, флуорит и паризит - с разнообразен спектър от стратегически елементи.
Остарели оценки
Основен проблем е липсата на модерни оценки на запасите - данните се базират на съветски методологии, които не отговарят на съвременните международни стандарти, подчертава д-р Олeна Ремезова. Това обаче открива възможности за сътрудничество със страни като САЩ и Япония в области като модерно геоложко проучване, създаване на 3D модели на находища и прилагане на екологично чисти технологии за добив.
Освен металите, Украйна разполага с развит добив на неметални минерали, особено декоративни и строителни камъни. В Житомирска област има около 300 активни кариери, които произвеждат гранит, лабрадорит и трошен камък. Тези камъни са търсени на международния пазар, особено за интериорни дизайнерски решения.
След войната, смята Ремезова, трошеният камък и строителните материали ще бъдат особено важни за възстановяването на инфраструктурата, което създава допълнителни възможности за местната индустрия, уверена е тя.
Въпреки природното си богатство, Украйна все още не е успяла да го оползотвори пълноценно. Основните пречки са остарелите геоложки данни, липсата на съвременни технологии за добив и обработка, слабо развити регулации и наличието на находища в окупирани или рискови територии.
Усилен западен интерес
Все пак, интересът от западни партньори нараства. Доказателство за това е сключената съвсем скоро сделка със САЩ. Според д-р Ремезова това е добра новина, защото наличието на американски интереси биха довели до по-сериозен ангажимент към това "окупацията да изчезне".
Тя подчертава, че понастоящем световният пазар на редкоземни метали е доминиран от Китай, който контролира между 60 и 80%. Това, естествено, не е в полза на САЩ и техните съюзници, затова се търсят алтернативи за намаляване на зависимостта.
На практика, с помощ от Украйна, може да се "забави този монопол", смята Ремезова, тъй като страната има "добри запаси". Проблемът обаче е, че Украйна не разработва технологии за добив от години. "Всичко е добре дошло", казва тя и уточнява, че страните, които притежават такива съвременни решения, са именно САЩ и Япония.
Сътрудничеството със Щатите ще означава и технологична обезпеченост, заявява Ремезова. Тя е категорична, че не може да се разчита нито на руски, нито на китайски разработки. Първите, и по политически, и по технологични причини. Китайските решения, по нейни думи, "не трябва да се използват" по екологични причини, защото "такива практики са очевидно неприемливи в центъра на Европа".
И още нещо, подобни инвестиции ще създадат работни места за местни специалисти, за които почти няма заетост към момента, подчертава Ремезова.
Необходимо е стратегическо партньорство, уверена е тя - не само за добив, но и за изграждане на капацитет за преработка и производство на продукти с висока добавена стойност в самата Украйна.
Така страната може да се превърне от износител на суровини в интегрална част от световната верига на доставки.