Кабинетът на министрите на Украйна одобри списък с критични минерали и находищата им, с цел привличане на инвеститори към добива на минерали и прилагането на споразумението със Съединените щати за минералите, съобщи украинското Министерство на опазването на околната среда и природните ресурси.

"Кабинетът на министрите на Украйна одобри списъци с критични и стратегически минерали, както и 60 находища с тях, с цел търгове за инвеститори, както и 26 находища с цел конкурси по Споразумения за споделяне на добива.

Посоченото се очаква да привлече инвеститори към добива на литий, титан, мед и други стратегически полезни изкопаеми за укрепване на отбранителната способност и развитие на икономиката на Украйна", се казва в съобщение, публикувано в Telegram канала на украинското министерство. От ведомството са отбелязват, че одобряването на списъците е една от приоритетните задачи за изпълнение по споразумението със Съединените щати за полезните изкопаеми.

След загуби за $1,7 трилиона минно-добивният сектор на Украйна гледа с надежда на партньорството със САЩ

Загуби за $1,7 трилиона: Минно-добивният сектор на Украйна гледа с надежда на партньорството със САЩ

Страната е изгубила значителни запаси от въглища, литий, манган и други ценни ресурси

По информация от ведомството, списъкът с минерали и компоненти от стратегическо значение включва: алуминиеви, берилиеви, медни, никелови, ниобиеви, стронциеви, танталови, титанови, уранови, циркониеви и флуоритови руди.

"Списъкът с находища със стратегическо и критично значение, които ще бъдат предоставяни за ползване чрез провеждане на търг за продажба на специално разрешение за ползването им, включва общо 60 находища. А списъкът с находища, които ще бъдат предоставяни за ползване след конкурси по Споразумения за споделяне на добива, включва 26 находища", уточняват от ведомството.

Многомилиардната помощ за Украйна, заложена в проекта на следващия 7-годишен бюджет на ЕС

Многомилиардната помощ за Украйна, заложена в проекта на следващия 7-годишен бюджет на ЕС

Ако се приеме, огромната сума ще стане задължителна част от разходите на ЕС