Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в началото на седмицата, че иска Украйна да доставя на страната редкоземни елементи в замяна на финансовата подкрепа, която Киев получава за войната срещу Русия.
Коментарът изглежда е в унисон с военната стратегия, известна като "план за победа", която президентът Володимир Зеленски представи на съюзниците на Киев, включително Доналд Тръмп, миналата есен.
Планът предлага постигане на споразумения с чуждестранни партньори за осигуряване на съвместен достъп до стратегически ценните ресурси на Украйна, пише Ройтерс. От изказването на Тръмп обаче не стана ясно дали има предвид всички видове критични минерали или само редкоземни елементи.
Както знаем, Китай, който Тръмп заплаши с търговска война, е най-големият доставчик на редкоземни елементи в света, както и на много други важни минерали.
Украйна, от своя страна, има находища на 22 от 34-те минерала, определени от Европейския съюз като критични, според данни на Министерството на икономиката. Това включва промишлени и строителни материали, феросплави, благородни и цветни метали и някои редкоземни елементи.
Какви редкоземни елементи има в Украйна
Някои от наличните там критични суровини са от съществено значение за индустрии като отбрана, високотехнологични уреди, космически технологии и зелена енергия.
Според Института по геология Украйна притежава редкоземни елементи като лантан и церий, неодим, както и ербий и итрий, чиито приложения варират от ядрена енергия до лазери. Финансираните от Европейския съюз изследвания също показват, че Украйна има запаси и от скандий. Подробните данни за запасите обаче са класифицирани.
Според Световния икономически форум страната е ключов потенциален доставчик на материали, включително титан, литий, берилий, манган, галий, уран, цирконий, графит, апатит, флуорит и никел.
През 2022 година Украинската държавна геоложка служба заяви, че страната притежава най-големите запаси от титан в Европа или около 7% от световните запаси, както и един от най-големите потвърдени запаси на литий на континента. Именно САЩ, през 2023-та внасят над 95% от украинския титан.
Запасите на Украйна от графит, ключов компонент в батериите за електрически превозни средства и ядрените реактори, представляват 20% от световните ресурси.
Кои ресурси са под властта на Киев?
Поради хода на войната, по-голямата част от залежите на въглища в Украйна, които захранваха стоманодобивната индустрия, са концентрирани на изток и са изгубени. Около 40% от металните ресурси на Украйна също са под руска окупация.
Русия е окупирала най-малко две украински находища на литий по време на войната - в Донецк и в Запорожка област на югоизток. Киев все още контролира обаче находищата на литий в централната област на Кировоград.
Първият заместник-министър на икономиката Олексий Соболев съобщи през януари, че правителството работи по сделки със западни съюзници, в това число САЩ, Великобритания, Франция и Италия по проекти, свързани с експлоатацията на критични материали. Правителството оценява общия инвестиционен потенциал на сектора на сума в диапазона $12-15 милиарда до 2033 г.
Въпреки че Украйна разполага с висококвалифицирана, сравнително евтина работна ръка и развита инфраструктура, инвеститорите подчертават редица пречки. Сред тях са неефективни и сложни регулаторни процеси, както и трудностите при достъпа до геоложки данни. Повечето от тях изразяват колебание, тъй като разработването на такива проекти отнема години и изисква значителни първоначални инвестиции.