Китай продължава да отвръща на удара на Америка, като обяви широки ограничения върху износа, насочени към пет критични минерала, използвани в отбраната, чистата енергия и други индустрии, предава Reuters. Ето и кои са те и какво трябва да знаем за тези метали.

Волфрам

Волфрамът е ултра-твърд метал - по отношение на здравина, изпреварван само от диамантите, като се използва предимно в производството на стоки, включително артилерийски снаряди, броня и режещи инструменти. Приблизително 60% от потреблението му в САЩ отива за производството на волфрамов карбид, изключително издръжлив материал, широко използван в строителството, металообработването и сондажите за нефт и газ.

Подобно на много други критични минерали, Китай доминира в производството и износа на волфрам и произвежда малко над 80% от световното предлагане през 2023 г. Въз основа на анализ на базираната във Великобритания консултантска компания Project Blue, Китай доставя 30% от минерала, най-вече под формата на прахове за инструменти.

Китай отвръща на удара, след като митата на Тръмп влизат в сила

Китай отвръща на удара, след като митата на Тръмп влизат в сила

Ще има и нови правила, свързани с износа

Други производители включват Виетнам, Русия, Южна Корея и Испания. Волфрамът не се добива с търговска цел в Съединените щати от 2015 г., според Геоложката служба на САЩ (USGS).

Снимка 693332

Източник: iStock

Индий

Индият е жизненоважна част от телефонните екрани и телевизионните дисплеи чрез рафиниран продукт, наречен индий-калаен оксид. Отделен продукт от индий се използва и в оптичната технология.

Разрастването на клетъчните мрежи от пето поколение (5G) доведе до по-голямо търсене на индий. Както при волфрама, Китай е водещият производител, представляващ 70% от общия глобален обем, според USGS.

Към септември 2024 г. една четвърт от вноса на индий в САЩ идва от Китай. Други големи купувачи от Китай включват Япония и Южна Корея, според Project Blue.

Бисмут

Бисмутът се използва за металургични добавки, лекарства и атомни изследвания. САЩ преустановиха производството на първично рафиниран бисмут през 1997 г. и са силно зависими от вноса. Китай е произвел над 80% от около 13 000 тона бисмут в света миналата година, показват данните. Южна Корея и Лаос са другите големи производители.

Телур

Телурът, обикновено вторичен продукт от рафинирането на мед, се използва в металургията, слънчеви панели, чипове с памет и други продукти. Китай е произвел около три четвърти от рафинирания телур в света през 2024 година.

Повечето продукти, използващи телур, разчитат на вноса на метала.

Молибден

Молибденът се използва предимно за укрепване и закаляване на стоманени сплави, което ги прави по-устойчиви на топлина и корозия. Използва се и в смазочни материали, пигменти и като катализатор в петролната промишленост. Китай представлява около 40% от световното производство, срещу 12% за САЩ през 2024 година.

Как Китай си "купи" контрол върху пазара на стратегически минерали срещу $57 милиарда

Как Китай си "купи" контрол върху пазара на стратегически минерали срещу $57 милиарда

Над 75% от инвестициите са структурирани така, че да гарантират дялове в собствеността