През отминалата 2024 година някои минни компании в Казахстан обявиха намеренията си за възобновяване на добива на метали. Това става ясно от публикуваните им планове за добив за одобрение на Единния екологичен портал.
Сред най-значимите проекти, които предстои да бъдат реализирани, е този на OralElectroService. След допълнително геоложко проучване дружеството изрази готовност да се върне към разработването на полиметалното находище Узинжал в област Караганда.
До 2033 г. металите ще се добиват чрез открит способ, след което концесионерът на терена ще премине към подземен добив. Годишният капацитет на находището е 500 хиляди тона цинково-оловни руди, като балансовите запаси на Узинжал възлизат на 12,5 милиона тона.
Друг проект, чието възраждане предстои, е златното находище Таскора в Източноказахстанска област. Компанията Taskara ще продължи да добива благородни метали под земята. Тъй като по-голямата част от запасите вече са извлечени, животът на предприятието е предвиден за още само 3 години, т. е. до 2027-а.
Останалите оперативни запаси възлизат на приблизително 93,9 хил. тона руда със средно съдържание на злато 6,2 грама на тон и сребро 3,9 грама на тон. Очакванията на концесионера е да произвежда най-малко 31 хиляди тона суровини годишно.
Друго находище на благороден метал, открито през съветските години, което ще получи втори живот, е Ушалик от района на Жамбил. Операторът Ushalyk Gold Operating ще отвори отново кариерата и ще я разработи в продължение на четири години, добивайки 250 хиляди тона руда годишно. Според проучвания залежите възлизат на общо 727 хиляди тона.
За сектора
Минната и добивна промишленост е основен стълб в икономиката на азиатската страна. По данни на правителството около 14% от БВП на Казахстан се пада именно на този сектор. Тя е и сред лидерите в световен мащаб по залежи и добив на ключови суровини като уран, хром, цинк, мед и други. Предприятията в областта са работодател на над 300 000 души.