Наближаващите пенсионна възраст представители на минно-добивния и енергийния сектори да имат право на до пет години платен отпуск, предлага Министерство на енергетиката. В рамките на този период те ще получават 80% от брутното си възнаграждение, както и социални осигуровки в пълен размер.
Това се посочва в специален законопроект на ведомството, чието съдържание предстои да бъде прецизирано съвместно със синдикатите, след което да се внесе за гласуване в Народното събрание.
В сектора у нас са заети около 19 хиляди души, а размерът на средствата, които дружествата изплащат за заплати са над 750 млн. лева всяка година. По данни на Българската минно-геоложка камара минната индустрия внася 800 милиона лева в публичните финанси на държавата, формирайки 3,8 милиарда лева разходи за свързани дейности.
През август миналата година, покрай традиционно отбелязвания в страната Ден на миньора, стана ясно, че средните възнаграждения в сектора сериозно надхвърлят официалните у нас, и то с близо 40%. За 2023-та средната годишна заплата в добивната промишленост е достигнала 33 хиляди лева, или малко над 2700 лева месечно.
Ново държавно дружество
Министерството предвижда и създаването на държавно дружество за възстановяване и укрепване на нарушени в следствие на минната дейност въгледобивни терени. От министерството посочват, че средствата за финансирането му ще се осигурят от Националния план за възстановяване и устойчивост. Към момента плащанията по него обаче са замразени поради неизпълнение на изискванията на ЕК.
По думи на ресорния министър, двата законопроекта - за зелен преход на въглищни региони и за т.нар. ранно пенсиониране на заетите в сектора - отразяват нашата визия за подкрепата, която трябва да получи въглищната енергетика в страната. Според Малинов те осигуряват възможност за "социално спокойствие на заетите" и паралелно с това - плавен преход за съответните засегнати региони.
През декември правителството излезе с предложение за въвеждането на допълнителен данък върху добива на подземни богатства в размер на 15%. Тогава секторът се събра на протест и идеята претърпя трансформация - вместо него, дружествата са задължени да платят еднократна годишна концесионна такса.
navy
на 07.01.2025 в 11:58:15 #2Защо, комунизмът си отиде отдавна. Кой каквито осигуровки си е плащал, това да получава като пенсия. Да не са ставали миньори насила или ние останалите да сме им длъжни.
насо
на 07.01.2025 в 10:54:14 #1Кой ще изплаща отпуските? По-правилно е да се обучават за възcтaнoвявaнe и yĸpeпвaнe нa нapyшeни в cлeдcтвиe нa миннaтa дeйнocт въглeдoбивни тepeни - създават се временни работни места за хора с опит.