Необичайно големи количества антимон - метал, използван в батерии и чипове, са влезли в Съединените щати от Тайланд и Мексико след като Китай блокира доставките към Америка миналата година. Това показват митнически документи и справки от компании за морски транспорт, които разкриват участието на поне една китайска компания в търговията, съобщава "Ройтерс".
Китай доминира доставките на антимон, както и на галий и германий, използвани в телекомуникациите, полупроводниците и военните технологии. Пекин забрани износа на тези минерали към САЩ на 3 декември, след като Вашингтон предприе действия срещу китайския полупроводников сектор.
Адаптирането на търговските потоци подчертава борбата за критичните минерали и затрудненията на Китай да наложи своите ограничения, докато се състезава със САЩ за икономическо, военно и технологическо превъзходство. До момента подобни практики бяха свързвани предимно с Русия и Китай и заобикалянето на западните рестрикции за различни технологии, но очевидно използването на посредници не е чуждо и на Вашингтон.
Конкретно, търговските данни илюстрират пренасочването на американските доставки чрез трети страни - проблем, който китайските власти признават. Трима експерти от индустрията потвърдиха тази оценка, включително двама ръководители на американски компании, които заявиха пред "Ройтерс", че са получили ограничени доставки минерали от Китай в последните месеци.
САЩ са внесли 3,834 метрични тона антимонови оксиди от Тайланд и Мексико между декември и април, показват американски митнически данни. Това е повече от почти предишните три години, взети заедно.
Двете страни междувременно се превърнаха в топ експортни пазари за китайски антимон тази година, според китайски митнически данни до май. Нито една от двете страни не е била в топ 10 през 2023 г. - последната пълна година преди Пекин да ограничи износа. Сега те са в челната тройка.
Тайланд и Мексико имат по един антимонов завод, според консултантската фирма RFC Ambrian, като последният отново отвори врати едва през април. Нито една от двете страни не добива значителни количества от метала.
Американският внос на антимон, галий и германий тази година е на път да изравни или превиши нивата преди забраната, макар и при по-високи цени.
Рам Бен Цион, съосновател и изпълнителен директор на платформата за проверка на доставките Publican, каза, че въпреки ясните доказателства за заобикаляне на забраните, търговските данни не позволяват идентифициране на участващите компании. По думите му вече виждаме "постоянен" модел на поведение на китайските компании, които са "свръх креативни в заобикалянето на регулациите".
Министерството на търговията на Китай заяви през май, че чуждестранни субекти са "сътрудничели с местни нарушители", за да заобиколят износните ограничения, и че спирането на такава дейност е от съществено значение за националната сигурност. Това обаче все още не се е случило - а и никой не спира местните фирми да реализират продукцията си в страни, различни от САЩ. Особено когато внимават.
Често пратките по документи се водят например желязо или цинк и освен това са малки - например по 500 килограма, за да не привличат допълнително внимание.
Сега има вероятност Пекин най-накрая да затегне режима. Китай започна кампания през май срещу препратката и контрабандата на критични минерали. Нарушителите могат да се сблъскат с глоби и забрани за бъдещ износ. До момента заплахите на властите не са стреснали прекомерно бизнесът - а той печели много от сегашната ситуация.