Разположена до позаглъхнало село в централната Кировоградска област на Украйна, мината "Завалийски" лежи под пластове кафява и розова земя, съдържаща около 7,5 милиона метрични тона графитна руда — втората по големина мина за графит в Европа.

Подобно на много минни компании в Украйна, Zavalivskiy Graphite е загубила почти една трета от работната си сила през последните три години на руската инвазия. Производството е спаднало от около 15 000 метрични тона преди войната до 860 метрични тона миналата година.

Какви полезни изкопаеми има Украйна и защо Америка толкова много ги иска?

Какви полезни изкопаеми има Украйна и защо Америка толкова много ги иска?

По данни на Киев около 5% от "критичните суровини" в света се намират в страната

През 2018 г. компанията е била осмият по големина производител на графит в света. Началото на руската инвазия през 2022 г. я принуди да спре дейността си за една година. Оттогава тя е загубила позицията си на пазара и половината от клиентите си в ЕС, като са останали само Италия, Чехия и Австрия, както и Япония, пише в свой материал Kiyv Independent.

Просперитетът на Zavalivskiy Graphite може да бъде решен не само в това малко минно селце, но и във Вашингтон, където се чака подписването на сделка за природните ресурси на Украйна. Очаква се то да включва фонд, който извлича печалби от природните ресурси на Украйна, като критичните минерали.

Снимка 713468

Източник: GettyImages

Като жизнена артерия на село Завалия, където се намира мината (пък и на целия регион), упадъкът и потенциалното затваряне на "Завалийски" би имало сериозни последици за местната икономика. Съдбата на специалистите по графит в мината също би била несигурна, тъй като в Украйна няма друг активен производител.

Изпълнителният директор Остап Костюк се надява, че сделката за природни ресурси с Вашингтон би могла да бъде спасение за компанията. "Мисля, че би било наистина положително, ако САЩ дойдат на украинския минен пазар. Те трябва да похарчат пари и време, за да изградят нещо, да добият нещо," каза Костюк пред вестника през февруари, подчертавайки критичната нужда от инвестиции в недофинансирания сектор.

Графитът се използва във военната промишленост, металургията и ядрената индустрия и е един от критичните минерали, обхванати от ресурсната сделка с Вашингтон. Докато "Завалийски" е единственият активен производител в страната, Украйна разполага с около 19 милиона тона доказани запаси от графитна руда в шест находища, което я прави една от най-богатите на графит страни в света.

Директорът на мината Игор Семко се надява, че сделката със САЩ ще вдъхне нов живот на селото и неговата мина. В цяла Украйна той вижда потенциала на американските пари за създаване на нови работни места и така необходимото увеличение на данъците за укрепване на държавния бюджет на Украйна.

САЩ: Сделката за критичните находища на стойност $500 милиарда ще осигури "щит за сигурност" на Украйна

САЩ: Сделката за критичните находища на стойност $500 милиарда ще осигури "щит за сигурност" на Украйна

Финансовият министър Бесент заяви, че сделката е част от "по-голямо мирно споразумение"

"Имаме опита, имаме оборудването. Имаме нужда само от пари за модернизация, за по-нататъшно развитие. Имаме нужда само от инвестиции," подчертава той.

Снимка 713470

Източник: GettyImages

Zavalivskiy Graphite е 70% собственост на австралийската компания Volt Resources Limited и 30% на украински инвеститор — бащата на Костюк. Графитът се изкопава от мината и след това се преработва в прах в съседната фабрика. Въпреки потенциала си, компанията не е видяла инвестиции през последните години, до голяма степен защото военните рискове са изплашили акционерите.

Това е голям проблем за производителността на компанията. Голяма част от масивните машини в 90-годишната мина са от съветската ера, а мухлясалата фабрика с ръждясалите тръби и липсващите прозорци не е модернизирана от 1964 г.

Старите и енергийно неефективни машини натоварват компанията, тъй като разходите за ток се увеличават драстично поради руските атаки срещу енергийната мрежа. Сега тези сметки съставляват 40% от разходите на компанията, проблем, който е широко разпространен в миннодобивния сектор.

Въпреки богатата на минерали земя, този сегмент от икономиката на Украйна бележи слаб прогрес. След разпадането на Съветския съюз държавни компании и олигарси поеха лицензите за находищата, но не инвестираха в иновации.

Костюк се надява, че американците биха могли да донесат технологии за производство на високопречистен графит и да пробият на пазар, доминиран от Китай. Но усилията му са засенчени от опасенията относно естеството на споразумението за ресурси и намеренията на Вашингтон.

Последният изтекъл проект валидира опасенията му — Вашингтон не би бил задължен да прави нито една инвестиция, но Украйна ще се наложи да отдели 50% от печалбите си от проекти за природни ресурси и инфраструктура във фонд, с който да се отплати на САЩ за тяхната помощ.

"Трябва сами да се възстановим. Ако тази помощ е дълг, моите деца и внуци ще плащат този дълг. Какво можем да направим? Не можем да направим нищо", с горчивина отбелязва Костюк.