Виждаме в последните няколко години на различни кризи, през които минава обществото, как мирогледът за всяка една политика се събира в собствените ресурси и възможности, без значение от икономическа сила. Това коментира в студиото на Money.bg изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара (БМГК) доц. д-р инж. Иван Митев.
"Ние от години повтаряме, че ресурсите, каквито и да са те, са изключително важни и трябва да сме национално отговорни, когато градим своята икономика и да подкрепим такива проекти", коментира още той.
Гостът посочи, че обемът на производството на цялата индустрия се равнява на 130 милиона тона годишно. В това число влизат въглищата, както и инертните материали, които използваме в строителството, както и най-често споменаваните метали.
"Нашата продукция, която съставя нашата индустрия, основно се използва на българския пазар. Използваме ги от гледна точка на въглища, които изгарят нашите ТЕЦ-ове. Използваме ги за строителните материали, с които строим нашите инфраструктурни и жилищни проекти.
С индустриалните материали захранваме различни производства, като започнем от стъкларската промишленост и стигнем до плочки и фаянс", разказа Митев. Той подчерта още, че износът на суровини представлява едва около 1% от целия износ на страната, затова и няма как страната ни да се определи като международен играч.
"Искам да развенчая един мит и той е, че златният руден концентрат, не се преработва в България. Напротив. И едно пояснение - в страната се добива меден концентрат, който е златосъдържащ. Това е характеристиката на нашите находища", разкри още изпълнителният директор на БМГК.
Той посочи друг интересен факт, който се наблюдава не само в България, а в цяла Европа - пясъкът се превръща в суровина, която е все по-трудно достижима. Затова е и популярна практика да се произвежда такъв чрез фино смилане на скална фракция.
Около София находищата за пясък са почти изчерпани. Затова и основната добавка към бетона, който се използва за строителство и инфраструктура идва от трошена скална маса.
Гостът подчерта, че нашата икономика се обезпечава изцяло от ресурсите, които добиваме. "Даже след започналата война в Украйна имаме освободени международни пазари, регионални най-вече, за индустриалните минерали, които добиваме. Пример са кварц, каолин, фелдшпат", разказа той.
Митев не скри, че е "изключително доволен, че в последните няколко месеца може би половин година, европейското внимание се насочи към собствения добив. Нещо, в което ние изоставахме".
Той припомни, че в последните седмици стана ясно как Европа ще инвестира 800 милиарда в отбранителната индустрия. Митев представи данни, използвани при изготвянето на регламента за критичните суровини. Според тях 70% от суровините, които се използват в този сектор, са внос от Китай.
"Когато планираш да развиваш една индустрия, тя трябва да е ресурсно обезпечена", заяви той и допълни, че другите ключови сектори за икономиката на Стария континент - високи технологии и енергетика, също се нуждаят от определена обезпеченост.
Големият проблем, призна Иван Митев, е че "реално погледнато ние не проучваме.
А когато ти не проучваш, ти не знаеш какво имаш. Това важи и на ниво Европейски съюз, където има находища на над 100 години. 2040-а година е обозримият край на 80% от находищата, които притежаваме. Това за нашата индустрия утре", категоричен бе той.
Целия разговор гледайте във видеото!