Първата визита на ирански лидер в Европа за повече от десетилетие започна с редица бизнес сделки.

Президентът на ислямската република Хасан Рухани пристигна в Италия в понеделник и в рамките на няколко часа сключи споразумения за милиарди долари, с които да модернизира инфраструктурата на Иран, предаде СNN.

Saipem, която е дъщерно дружество на италианската енергийна компания Eni, бе една от първите фирми, които започват партньорство с Иран. Италианският доставчик подписа споразумение, което по думите му покрива „потенциално сътрудничество в обновяване и модернизиране на петролните рафинерии Парс Шираз и Тебриз”.

Доставчикът на оборудване за металургичната индустрия Danieli обяви, че е сключила сделки за 5,7 млрд. евро за снабдяване на Иран с тежки машини и оборудване.

Тези сделки са сред 14-те договора, споразумения за сътрудничество и меморандуми за разбирателство, подписани в Рим в началото на седмицата.

Иран разчита на $50 млрд. външни инвестиции за възстановяване

Иран разчита на $50 млрд. външни инвестиции за възстановяване

Техеран очаква ускоряване на икономическия ръст до 6%

Иран се стреми да възобнови бизнес отношенията си с Европа и САЩ след вдигането на санкциите по-рано този месец.

Освен това страната се опитва да се завърне и на картата на туристическия и транспортния бранш. Вчера транспортният министър на Иран Абас Акхонди обяви плановете на страната да похарчи солидни суми за самолети на Boeing и Airbus.

Акхонди съобщи, че Иран обмисля закупуването на около 100 летателни апарата за местни полети на близки разстояния и флот от около 400 самолета за международни дестинации, които могат да изпълняват полети на средни и дълги разстояния.

„До 5-7 години Иран ще се състезава с всички големи регионални авиокомпании”, увери транспортният министър.

Появиха се информации, че базираният във Франция производител Airbus е постигнал съгласие с Иран за сделка за 114 самолета.

Страната води разговори и за възобновяване на полетите до САЩ, които бяха спрени в навечерието на Ислямската революция през 1979 г., когато бе свалена подкрепяната от Запада монархия. Иран се надява да бъдат подновени и ежедневните полети до Ню Йорк.

Какво означава за световните пазари вдигането на санкциите срещу Иран?

Какво означава за световните пазари вдигането на санкциите срещу Иран?

Ограниченията бяха отменени в края на миналата седмица