Европейският съюз премахна икономическите санкции срещу Иран, които бяха наложени заради готвената от страната ядрена програма. Една от тях бе свързана с налагането на ембарго върху изкупуването на петрол от Иран, но по-важното е, че съюзът приключва ограниченията върху търговията и доставките на Иран, пише BВС.

Някои санкции остават

Освен премахването на санкциите върху цели сектори като банковото дело и застраховането ирански юридически или физически лица, които са били в черния списък заради предполагаеми дейности, свързани с ядрената програма, вече могат да правят бизнес с ЕС.

Списъкът с наложени санкции върху лица заради тероризъм обаче остава.

САЩ вече няма да прилагат санкциите си върху икономиката на Иран – особено в банковата сфера. И те обаче ще продължат санкциите върху лица, обвинени в спонсориране на тероризма – като Иранската революционна гвардия или такива, за които се твърди, че са свързани с нея.

Предишните резолюции на Съвета за сигурност на ООН, които налагаха санкции върху ядрената програма на Иран, ще бъдат отменени.

Какво означава отмяната на санкциите за Иран?

- При настоящите цени вдигането на санкциите в сферата на енергетиката означава, че Иран може да повиши приходите си от износ на петрол с 10 млрд. долара до следващата година.

- Централната банка на Иран твърди, че премахването на ограниченията в банковия сектор ще направи възможно чуждестранни резерви от 30 млрд. долара, които в момента са замразени в сметки по света, да бъдат върнати. Министерството на финансите на САЩ сочи, че сумата е 50 млрд. долара.

- С премахването на санкциите Иран може да повиши ръста на своя БВП с около 5% през 2016-2017 г. спрямо почти нула в момента, по данни на Международния валутен фонд.

- Санкциите добавиха 15% към разходите при търгуване с Иран, а тяхното вдигане ще спести на страната около 15 млрд. долара на година, твърди вицепрезидентът на Иран Ешак Джахангири.

По-евтин петрол

Иран ще може да изнася по света толкова петрол, колкото може или за колкото може да намери търсене.

Страната продаваше малко над 1 милион барела на ден през последните няколко години – най-вече на Китай, Индия, Япония и Южна Корея.

Техеран обяви, че ще увеличи продажбите с 500 000 барела дневно и ще повиши общия износ до около 2,5 млн. барела на ден в рамките на следващата година.

Това ще тласне цената на петрола в една-единствена посока: надолу. Пазарът вече е наводнен от евтината суровина и ще има много повече барели на пазара, отколкото са купувачите.

За да си върне клиентите, Иран планира да предложи отстъпки на цените, които вече достигнаха най-ниско ниво от 11 години насам.

Пълното завръщане на Иран на пазара може да разпали ценова война с основния конкурент на страната – Саудитска Арабия, която се опитва да задържи пазарния си дял, като продава петрол под пазарната му стойност.

Иран се върна на петролния пазар, Brent падна под $28 барел

Петролът падна под $28 за барел

Отпаднаха санкциите заради ядрената програма на Техеран

Големите банки

Голямата пречка в бъдещия бизнес с Иран може да е банковият сектор. Въпреки че държавата отново ще бъде свързана със световната финансова система, не е ясно колко банки ще се включат отново в иранския бизнес.

Финансовите и съдебните органи на САЩ наложиха тежки санкции върху дузини европейски банки заради заобикаляне на американските санкции срещу Иран, Судан и Куба. През последните 10 години банките са платили 14 млрд. долара за глоби или извънсъдебни споразумения. Само сметката на френската банка BNP Paribas възлиза на 9 млрд. долара.

Германски и британски бизнес лидери са поискали от Министерството на финансите на САЩ да даде „зелена светлина” на банките, така че финансовите институции да са уверени при работа с искания, свързани с Иран, от европейските им клиенти.

Сива зона

Всъщност САЩ премахват т.нар. „вторични санкции” – тези, които се прилагат за компании или физически лица извън САЩ. „Първичните санкции” продължават да забраняват на американски граждани и фирми да правят бизнес с Иран.

Текстът на ядреното споразумение посочва, че бизнес с Иран ще бъде допустим за дъщерни дружества на американски компании, но това противоречи на американските първични санкции.

Много компании и адвокати очакват детайлни насоки от властите в САЩ преди да започнат бизнес с Иран.